Türkiye caz sahnesinden taze müzikler... Aycan Teztel, Genco Arı ve Atilla Şereftuğ'dan üç yeni çalışma

Türkiye caz sahnesinden taze müzikler... Aycan Teztel, Genco Arı ve Atilla Şereftuğ'dan üç yeni çalışma

Türkiye'nin önde gelen caz müzisyeni, besteci, aranjör ve orkestra şefi Aycan Teztel yılın ilk dönemi yayınladığı yeni çalışmalarla herkesi merak ve heyecan içine sokarak üst üste yeni müzikler paylaşmıştı.

 

Aynı şekilde, piyanist ve besteci Genco Arı'da üretkenliğini pandemi dönemi kesintiye uğratmamış ve yeni single çalışmalar duyurmuştu.

 

Bu kez ikiliye, yaşamının büyük bölümünü yurt dışında geçiren yılların usta müzisyeni Atilla Şereftuğ da katıldı.

 

 

Aycan Teztel'den, Dizzy Gillespie bestesi "Groovin' High" esintili yeni bir yorum; "Flyin' High"

 

 

İstanbul Superband ile yaptığı çalışmalar Türk caz tarihine geçen Teztel uluslararası katılımlı yeni bir kayıt yayınladı.

 

Orijinali, caz tarihinin en önemli isimleri arasında yer alan Dizzy Gillespie esintili "Groovin' High" Teztel'in ellerinde yeniden şekillenerek "Flyin' High" adını aldı.

 

İstanbul Superband ile yaptığı çalışmaların yanında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalı kurucu üyesi ve öğretim üyesi olan Teztel yeni çalışması "Flyin' High" Kenan Doğulu'nun caz müziğine verdiği ağırlıkla öne çıkan yeni şirketi Doğulu Music'ten yayınlandı.

 

Yeni çalışmada söz, müzik ve düzenlemeler yanında trombon, piyano ve bas gitar çalan Teztel'in "Flyin' High" kaydında sanatçıya Brezilyalı ünlü cazcı Nanny Assis'in oğlu vokalde Dani Assis, trompette Şenova Ülker, saksofonda Batu Şallıel, davulda Volkan Öktem, perküsyonda Tunç Çakır eşlik ederken, parçanın miks ve mastering çalışması Erkan Adlin tarafından gerçekleştirildi.

 

 

Bu kadar da değil; "Geisha's Bolero"

 

 

Groovin' High'dan bir ay önce Genco Arı'nın "Geisha's Bolero" isimli çalışması için stüdyo giren üçlü formatlı Arı bestesinde Teztel bas gitar çalarken, Isac Jamba da davuluyla ikiliye eşlik etti.

 

 

Bu dönemin bir diğer çalışması da; "For You"

 

 

Bu dönemin son haberi ise 14 Ağustosta çıkacak "For You". Müziklerini yılların usta müzisyeni Atilla Şereftuğ'un yaptığı Daniela Simmons ve Ebu Yeniyol'un seslendirdiği "For You" da bu son günlerin caza kazandırdığı bir diğer çalışma. Parça dijitalde değil, 14 Ağustosta yayınlanacak ama Cazkolik okurları şimdiden bekleme listesine alsın.

 

Cazkolik.com / 12 Ağustos 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.