Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu.

Türkiye`de ilk kez izleyeceğimiz İtalyan diva Ornella Vanoni ile Cenk Erdem konuştu.

Dinlediğiniz müzikler sanatçının "Perduto" ve L`appuntomento" isimli çalışmalarıdır.


Ornella Vanoni, 80. yaşını kutlayan bir Akdeniz divası... İstanbul’a köpeğiyle birlikte geliyor ve mutlaka Boğaz’da kalmak istiyor. İtalyan diva 27 Ocak’ta ilk kez İş Sanat’ta konser verecek.

İtalyan pop şarkılarına sofistike pop tanımını getiren Ornella Vanoni, sanat yaşamına bir aktris olarak 1960 yılında tiyatro sahnelerinde başlamış. Vanoni, folk şarkıları ve popüler besteleri kendine has tarzıyla yeniden yorumlayarak meşhur olduğu günlerde, yer altı dünyasına has öyküleriyle söylediği şarkılarla “cantante della mala ("yer altı şarkıcısı") olarak anılıyormuş.

İlk büyük çıkışını 1963 senesinde Gino Paoli‘nin yazdığı "Senza fine" ve "Che cosa c`è" gibi unutulmaz şarkılarla gerçekleştiren Vanoni, Napolitan Şarkılar Festivali’nde birincilik de aldıktan sonra Sanremo gibi çeşitli şarkı yarışmalarında aldığı derecelerle ününe ün katmış ve ardı ardına ardına hitlerle İtalyan popun divalarından biri olmayı başarmış…

"Una ragione di più", "Un`ora sola ti vorrei", ve "L`appuntamento" ile şöhretini sağlamlaştıran Vanoni, duygusal, sofistike ve zamanı aşan şarkılarıyla tüm dünyada bilinen bir Akdeniz efsanesi ve Türkiye’deki ilk konserini vermeye hazırlanıyor. Şarkılarını ülkemizde de Ajda ve Nükhet Duru gibi dev isimlerin Türkçe sözlerle söylediği Ornella Vanoni, İtalyan pop dünyasında “First Lady” olarak anılıyor.

70’lerdeki meşhur şarkısı "L`Appuntamento" ünlü Hollywood filmi “The Ocean`s Twelve” soundtrack şarkılarından biri olarak kullanılınca ikinci baharını yaşamaya başlayan Vanoni’nin, 2009 yılında ülkemizde de ünlenen ve tüm dünyada itunes listelerinde 1 numara olan şarkısı “Perduto” ayrıca radyolarda da en çok çalınan şarkılardan birisi olmuştu. 80. yaşını kutlayan İtalyan Diva ile duygusal şarkılarını, birlikte çalıştığı isimleri ve daha önce Gianni Versace ile gezmek iin gelip hayran kaldığı Boğaz’ı konuştuk.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove


"En büyük tutkum güzel melodiler ve sözlerle

şarkılar söylemek" diyen İtalyan divası Ornella

Vanoni ilk Türkiye konseri öncesi Cenk Erdem`le

konuştu.

Cenk Erdem: Aslında tiyatroda bir aktris olarak sahnedeyken sizce kariyerinizi bir şarkıcı olarak parlatan ilk adım ne oldu?

Ornella Vanoni: Giorgio Strehler ile Milano’da, Piccolo Tiyatrosu`nda sahneye çıkarken o dönem için bir yandan da pop şarkılarını çok farklı aranjelerle söyleyerek işin içine girmiştim bile ama gerçek anlamda bir şarkıcı olarak kariyerimi farklı bir yöne çeken elbette Gino Paoli ile tanışmak oldu.

Cenk Erdem: Gino Paoli ile tanıştıktan sonra ardı ardına “Senza Fine” gibi büyük hitlere imza atmış oldunuz, sizce müzik birlikteliğinizdeki başarının sırrı neydi?

Ornella Vanoni: Gino Paoli özellikle müzik seçimini bana bırakıyordu ve düzenlemelerde o dönemin pop şarkılarından çok daha kaliteli bir iş çıkarabildiğimizi düşünüyorum ayrıca bir şarkıcı olarak tiyatro geçmişimin dinleyiciye verdiği sofistike bir duruşum da vardı ve benim için bir şıklık bir avantaj oldu.

Cenk Erdem: Peki şarkıcılığı oyunculuğa tercih ettiğinizi söyleyebilir miyiz?

Ornella Vanoni: Söylediğim gibi, tiyatro geçmişimin sahnede bir avantaj olduğuna inanıyorum ayrıca uzun bir süre şarkıcılıkla birlikte oyunculuğu da devam ettirdim ama benim için şarkı söylemek çok daha büyük bir tutkuya dönüştü ve hala en büyük tutkum güzel melodilerle, güzel sözlerle şarkılar söylemek...

Cenk Erdem: Hemen hemen tüm ünlü şarkılarınız fazlasıyla duygusal şarkılar, peki siz de günlük hayatınızda duygusal bir kadın mısınız?

Ornella Vanoni: Hem de çok duygusal biri sayılırım. Özellikle sokaklarda gördüğüm yoksulluğa hiç dayanamıyorum. Hemen her gün dünyada olup bitenlere ve haberlere karşı da çok hassas olduğumu söyleyebilirim, özellikle haberlere pek tahammülüm yok diyebilirim. Şarkılarımdaki duygusallık sadece bana ait değil o güzel şarkılarda Gino Paoli, Luigi Tenco, Fabrizio De Andrè gibi harika İtalyan şarkıcılar ve şarkı yazarları tanıdığım için çok şanslıyım.

Cenk Erdem: Kariyerinizin ilk günlerinden itibaren şarkılarınızı seçerken özellikle nelere dikkat ediyordunuz?

Ornella Vanoni: Kariyerimin ilk dönemlerinde Gina Paoli ile çalışırken de sonrasında Brezilya’dan müzisyenlerle tanıştığım zamanlarda da özellikle armonisine, tınısına önem verdiğim kadar sözlerine de dikkat ediyordum çünkü sözlerinin kendimi ifade ederken ruhuma da uyması benim için her zaman çok önemli oldu. Sözler ve müzik uyumlu değilse özellikle sözlerini değiştirdiğimiz çok şarkı olurdu...Söylerken hissetmediğim bir şarkıyı asla seçmedim.

Cenk Erdem: Eleştirmenler müziklerinizi sofistike İtalyan pop olarak tanımlıyorlar, peki siz müziklerinizi nasıl tanımlarsınız?

Ornella Vanoni: Müziklerimi tanımlarken herhangi bir türe sıkıştırmak yerine güzel melodiler ve güzel sözler demeyi tercih ederim, çünkü her zaman repertuvarıma güzel melodiler seçmeye çok özen gösterdim. Gina Paoli ile çalıştığımda da Brezilyalı müzisyenlerle tanıştığım dönemlerde de güzel melodiler seçiyorduk ama özellikle bossa nova gibi Brezilya müziklerinin caza daha yakın olanlarını daha çok seviyorum. Caza yakın bir tını olduğunda sözler de uyumluysa beni hep çekmiştir...

Cenk Erdem: Şarkılarınızı bizim pop yıldızlarımız da Türkçe sözlerle söylediler, peki siz Türkçe sözlerle bir şarkı söylemek ister miydiniz?

Ornella Vanoni: Türkiye’deki müzikler hakkında çok fazla fikrim yok, pop yıldızlarınızı da çok iyi tanımıyorum ama neden olmasın güzel melodisi olan bir şarkıyı elbette severek söylerdim ve özellikle sözleri de güzelse mutlaka öğrenmek isterdim...

Cenk Erdem: Türkiye’deki ilk konserinizi 27 Ocak’ta İstanbul’da veriyor olacaksınız, peki Türkiye’ye daha once hiç gelmiş miydiniz?

Ornella Vanoni: İstanbul’da ilk kez konser veriyor olacağım ama bir tekneyle arkadaşlarımla gezmek için daha önce Türkiye’ye gelmiştik. İstanbul ve Boğaz çok büyüleyiciydi. Gianni Versace ile birlikte gelmiştik ve özellikle Boğaz’a hayran kalmıştık. Ayrıca sonrasında Pamukkale ve Kapadokya’ya da gittik. İstanbul’dan aklımda en çok kalan Boğaz ve o sarayınızdaki ünlü mücevher. (Topkapı Sarayı’ndaki kaşıkçı elması mı dediğimde, evet evet Topkapı Sarayı diyerek onayladı.)

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove

Cazkolik.com / 08 Ocak 2015, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.