Trompet ile kornet arasında ne fark var?

Trompet ile kornet arasında ne fark var?

Basit ama faydalı bir bilgi. Her müzikseverin konserlerde gördüğü ama müzisyen olmayanların dışında pek az kişinin bildiği trompet ile kornet arasındaki farkı bu makalede bulabilirsiniz.

 

Trompet ve kornet benzer görünümlü pirinç enstrümanlardır ancak ton ve şekil bakımından farklıdır.

 

 

Trompet ile kornet arasında ne fark var?

 

 

Trompet, senfoni orkestraları ve caz gruplarında en yüksek sese sahip pirinç bir enstrüman olmasına rağmen müzik tarihinde bu durum hep böyle değildi. 1890'larda daha sıcak tona sahip, daha açık ve çok yönlü bir enstrüman olan kornet, trompetin yerini alacak gibi görünüyordu. Hem virtüözlüğü hem trompete göre diğer enstrümanlarla daha kolay uyum sağlama yeteneğini takdir eden Rossini, Berlioz, Bizet ve Tchaikovsky gibi besteciler kornet için önemli besteler yazdı.

 

Ancak zamanla, trompetin keskin tonu kornetin yumuşak soundunu gölgede bıraktı ve 20. yüzyıl müziğinin keskin tarzları yanında dans grupları ve orkestralar için daha uygun kabul edildi. Kornet bugün gruplarda da kullanılsa da esas olarak orkestralarda görünür.

 

 

 

Kornetin tonu neden trompetten farklı?

 

 

Silindirik bir deliğe sahip olan trompetten farklı olarak kornet konik bir deliğe sahiptir. Ton kalitesi kademeli olarak genişler. Kornetin 'kupası' da trompetten daha derindir ve ton sıcaklığını arttırır. Enstrüman, deliğinin genişliği sayesinde trompete göre daha esnektir ve ikili, hatta üçlü tonlamaları icracının hızlı ve kesik kesik notaları çalmasını önemli ölçüde kolaylaştırır. Tchaikovsky'nin Capriccio Italien'indeki kornet solosunu dinleyin.

 

 

Trompet ve kornet arasındaki benzerlikler nelerdir?

 

 

Trompet gibi, kornet de harmonik seriler üzerinde çalışır ve sadece tantanalar, farfaralar yerine gamları çalmak için boşlukların dolmasını da sağlayan üç valfe sahiptir.

 

 

Hangi müzik kornet gerektirir?

 

 

20. yüzyılda kornetin yerini trompet aldığında besteciler bazen özel ton kalitesi nedeniyle özellikle kornet için müzikler yazardı. Örnek olarak, "A London Symphony"deki Vaughan Williams ve Rio Grande'deki Constant Lambert'i saymak mümkün.

 

Trompetler filmlerden, gösterilerden de hatırlayacağınız gibi törenlerde özel ve önemli birilerinin gelişini veya özel olayları duyurmak için çıkardıkları tantanayla da ünlüdür.

 

Bu makalenin orijinali BBC Music magazine'den yayınlanmıştır.

 

Cazkolik.com / 04 Ekim 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.