Uzun zamandır bir caz konserinde kudurmak istiyorum diyenleri buraya alalım

Uzun zamandır bir caz konserinde kudurmak istiyorum diyenleri buraya alalım

Tarifsiz bir caz tatmini ve dinleyiciyi kudurtma üçlüsü; James Carter Organ Trio


Enstrümanlarıyla kedinin yumakla oynadığı gibi oynayan, dinleyiciyi her an çıldırtabilecek olağanüstü müzisyenler bu insanlar. Kimlerden mi söz ediyorum? 21 Ekim Pazartesi akşamı 29. Akbank Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM Turkcell Platinum sahnesinde konser verecek James Carter Organ Trio’dan.


Peki, bu kadar kudurtucu olacaklarını neden iddia ediyorum?


Çünkü yeni çıkan “James Carter Organ Trio: Live from Newport Jazz” konser albümünden.


Albümdeki kadro, yani, alto saksofonda James Carter, hammond orgda Gerard Gibs ve davulda Alex White üçlüsüyle İstanbul’a geleceklerine göre o albümü dinlerseniz eğer nasıl çıldırtıcı bir konser olacağına siz de ikna olur ve bilet için adeta kapıda yatarsınız, benden söylemesi...


James Carter cazda yüzyılı aşan geleneksel ifadeleri kendinde hem entelektüel hem enerjik biçimde buluşturmuş tutkulu müzisyenler arasındadır. Çok değişik projeleri var. Merakları ve ilgi alanlarının yönlendirdiği projeler yanında sadece konserde cazsevere mutlu ve heyecan verici vakit geçirmek için yaptığı projeler, daha doğrusu konserler de var. Günümüzün en acımasız `jam battle`larının en hızlı silahşörlerinden biri. Bence, bu yeni üçlü Organ Trio böyle bir üçlü. Bu yeni çalışmasıyla Down Beat gibi cazın müesses nizamının temsilcisi derginin de dikkatini çekmiş ki son sayısının kapağını süslüyor usta sanatçı.


James Carter doksanların Young Lions kuşağının önde gelenlerindendi, artık o kadar genç değilse de yetişkin bir aslan olduğu kesin, üstelik olağanüstü tecrübesiyle daha da mükemmel bir aslan. 1986 yılında henüz 17 yaşındayken Wynton Marsalis’in orkestrasında göründüğü andan beri tutkulu cazseverler bu acayip adamı iyi bilir. Başta ben tabi. Kısa sürede kendi projelerini cesaretle üstlenecek kadar girişken, zamanla, kendi cümlelerini sarfedecek kadar orijinal bir müzisyen oldu.


Albüme ve bizi ilgilendiren esas kısmıyla 21 Ekim akşamki konsere gelirsek, Carter, Gibbs ve White tam bir power trio olmuş. Konser albümlerinde konserde bulunduğunuz andaki enerjiyi almanız zordur, o an salonda olmak hiçbir şeyle değişilmez, ama inanın bu albüm konser salonuna en yakın enerjiyi aktarıyor dinleyene, siz gelin bunu bir de konserde görün tabi. Bunun için elbette hemen biletinizi alıp orda olmalısınız deyip noktayı koyayım. Gerisini konserde olanlarla orada konuşuruz.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 29 Eylül 2019, Pazar


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.