Cazseverler 16 Kasım CRR gecesini bekliyor

Cazseverler 16 Kasım CRR gecesini bekliyor

Kenny Garrett'ı on yıl öncesine kadar daha sık canlı izlerdik, sonra, ne olduysa uzun süre buralarda görünmedi, sadece albümlerinden takip eder olduk. Cazkolik arşivini kurcalayınca en son 2012 konseri, ondan önce 2010 ve gerisi, ama 2012 sonrası pek yok?

 

Ama 16 Kasımda CRR'ye geliyor.

 

Az kaldı.

 

Bu sene 60 yaş sınırını aşan sanatçı doksanlardaki 'Genç Aslan'lar dönemini geride bıraktı. Garrett, tam bir geçiş nesli cazcısıdır. Yani, hem cazın kurucu neslini görüp tanıdı ve çoğuyla beraber çaldı, hem bugünün gençlerine müziğiyle yol göstererek genç kuşaklar arasında yer aldı, hatta onlara örnek oldu. Ödüllü son albümü "Sound from the Ancestors" buna iyi örnek.

 

Ve CRR'ye son albümdeki müzisyenlerle geliyor.

 

 

"Kenny Garrett the Real Kenny G." 2010 konserini hatırlayan var mı?

 

 

İstanbul Caz Festivali konserinde Chick Corea, Roy Haynes, Christian McBride ve Kenny Garrett. O gece sahnede çok eğlenmişlerdi, biz de eğlenmiştik. McBride patlatmıştı o gece espriyi "The Real Kenny G." diyerek, nasıl da gülmüştü koca Açıkhava sahnesi. Herhalde Garrett bu isim benzerliğinden hep böyle esprilere muhatap olmuştur, ne de olsa iki Kenny de aynı kuşağın müzisyenleri.

 

Bugün kimbilir kaç müzisyen 'Miles Davis'in eski saksofoncusu' olarak anılmak için hayatından 20 yıl vermeye razıdır. Garrett bu ünvana sahip.

 

Geçen yılki albümü "Sound from the Ancestors" eleştirmenler ve dinleyici tarafından sevilen bir çalışma oldu. Aldığı ödül bunu gösteriyor. Seksenlerden itibaren hardbop/postbop civarlarında dolaşan, bir ara Pharoah Sanders ile daha 'serbest' işlere giren Garrett ödüllü son albümüyle Afro-centric ritmlerle örülü Motown/soul/postbop'lar arası bir müziğe yönelmiş. 'Ancestors'dan kasıt Afrikalı atalar.

 

Uzun zamandır İstanbul sahnelerinden uzak kalan Garrett'ı yeniden izlemek cazseverler için kaçırılmayacak bir hoşluk vaadediyor. Yılbaşından önceki son caz durağı için gelin tüm cazkolikler bu gece için CRR'de sözleşelim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Kasım 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.