Vokalin trombonla buluştuğu yaratıcı bir karışım; Saadet Türköz ve Nils Wogram "SongDream" albümünü yayınladı

Vokalin trombonla buluştuğu yaratıcı bir karışım; Saadet Türköz ve Nils Wogram "SongDream" albümünü yayınladı

Zürih'te yaşayan İstanbul doğumlu Kazak asıllı Türk şarkıcı Saadet Türköz doğaçlama vokalin önde gelen isimlerindendir. Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskıdan kaçarak Türkiye'ye yerleşen bir ailenin kızı olan Saadet Türköz ailesinin aktardığı sözlü ve müzikal geleneklerin etkisiyle yetişti. Kazak/Türk müziğinin arkaik yapısı ile derin melânkolisinin kendisini oldukça etkilediğini söyleyen Türköz İstanbul'un ardından 20 yaşında yerleştiği İsviçre Zürih'te yaklaşık kırk yıldır ikâmet ediyor. Geleneksel müzikleri İsviçre'de tecrübe ettiği özgür caz ve doğaçlama ile buluşturarak yeni bir dil yaratan sanatçı kültürel sınırları aşan ses ve müzik aracılığıyla resimleri ve atmosferi uyandırmaya çalıştığını belirtiyor.

 

Türköz son üç yılda Elliott Sharp ile "Kumuska", Thomas Röhrer ve Celio Barros ile "Apatay" isimli albümlerini yayınlamıştı.

 

Önceki yıllardan da albümlerini takip ettiğimiz sanatçı geçtiğimiz günlerde yeni çalışması "SongDreaming"i tromboncu Nils Wogram ile duo olarak yayınladı.

 

Yirmi yıl önce içinde Burhan Öçal'ın de yer aldığı "Marmara Sea" albümüyle Türkiye'de geniş bir müziksever gruba ulaşan Türköz yeni albümünde geleneksel şarkılar üzerine yaptığı özgür doğaçlamaları Zürih'teki SRF Studio 2'de doğrudan analog kasete kayderek yayınladı.

 

Nils Wogram'ın trombon ve melodika ile Türköz'ün ise sesiyle geleneksel/yerel şarkılar üzerine ikilinin birleştirdiği dokular Avrupa müziği, caz ve folk birleşiminden ibaret, benzerine az rastlanan çarpıcı bir müziğe dönüşüyor.

 

Bu karışımın müzikal soyut ifadelerle geçmişten gelen sesleri birleştirerek çağdaş bir sounda dönüşmesi müzikseverler için yeni ve yaratıcı bir tecrübe.

 

Henüz dijital platformlarda yer almayan albümü bu linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 29 Mart 2021, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.