Akın Eldes rock, funk ve caz nehirlerinin denize kavuştuğu yerde gitarını çalıyor...

Akın Eldes rock, funk ve caz nehirlerinin denize kavuştuğu yerde gitarını çalıyor...

Sevgili Akın Eldes ile bu satırların yazıldığı gün oldukça geniş ve güzel bir söyleşi yaptık. Bu söyleşi önümüzdeki günlerde yayınlanmaya başlayacak, hem bu albümle hem de Akın Eldes ilgili çok daha geniş ve ayrıntılı bilgileri doğrudan kendi ağzından dinlemeniz, okumanız mümkün.

Albümdeki 11 parçadan "Son Veda" hariç tümünün bestesi Eldes'e ait, o tek parçanın bestesi ise Kenan Vural'ın. Trio formatında kaydedilen albümde Eldes'in gitarı yanında kontbasta İlkin Deniz (ki o da yeni albümünü yayınladı, hemen bir üstte gördüğünüz yeni albümde kendisine aittir) ve davulda Turgut Alp Bekoğlu var.

Bir paragrafı da Tanju Duru için açmamız gerek; geçtiğimiz yıl elim bir kazada hayatını kaybeden Duru'nun stüdyosunda kaydedilmiş olan albümde Duru'nun anısına ait özel bir duygu da var...

Melodinin müzikte belirleyici unsur olduğunu özellikle belirten Eldes her parçasında bu duygunun sürükleyici başrolünün hakkını veriyor. İlk dört parça "Aksak Funk", "Agah", "Baba" ve "Haydaa" çalmaya başladıkları anda sizi duygusal etkisine alacak besteler, aynı anda, "bize" ait olan tanıdık bir çok duygunun "tek" bir gitardan nasıl çıktığını düşünürken bu ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her karış toprağında bu müziğin nota nota karşılığının olduğu muazzam bir damardan beslendiğini de farkedeceksiniz.

Albümün 'kişisel' yanları da var. "Sen ve Ben" kişisel yanı en kuvvetli parça. Etkileyici lirik, dramatik bir yapısı var. Daha ilk notadan itibaren farklı bir duygunun tehlikeli sularına girdiğinizi hissediyorsunuz. Müziğin ve ritmin tedirgin edici, hatta nevrotik sayılabilecek "crescendo"su dikkat çekici! Eldes'in gitarının arkasında bir görünüp bir kaybolan, yine kendisinin çaldığı cümbüş "Sen ve Ben"in en hoş yanlarından biri, bu detayı röportajda sormayı atlamışız buradan belirtmiş olalım, yanısıra ek bir not olarak "Aksak Funk" ve "Musakka"da lavtada çalıyor Eldes... Bu parçayla ilgili ayrıntılı bilgileri de söyleşinin içerisinde bulacağınızı söyleyerek albümü ilk fırsatta alıp kendi beğeni dağarcığınızın içinde nasıl özel bir yer edineceğini görün istiyoruz.

Albüm müzisyenleri;
AKIN ELDES, Gitar, Lavta ve Cümbüş
İLKİN DENİZ, Kontrbas
TURGUT ALP BEKOĞLU; Davul

Albüm listesi;
01 AKSAK FUNK, 7:41
02 AGAH, 5:45
03 BABA, 5:16
04 HAYDAA, 6:21
05 SEN VE BEN, 5:07
06 ROMANS, 5:43
07 ARA TAKSİM, 10:01
08 EPİK DAVUL, 5:28
09 MUSAKKA, 5:57
10 YİRMİDÖRT, 6:27
11 SON VEDA, 7:20

cazkolik.com / 30 Mayıs 2009, Cumartesi


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.