Yağmurla sevişen rüzgarın toprağa karıştığı saray bahçesinde `Pastoral Konserler` yaz boyu İstanbulluya müziğin doğal tonlarını taşıyacak.

Yağmurla sevişen rüzgarın toprağa karıştığı saray bahçesinde `Pastoral Konserler` yaz boyu İstanbulluya müziğin doğal tonlarını taşıyacak.

Dinlediğiniz müzik Sayaka Shoji`nin Violin Concertos isimli albümünden alınan No:1 La Minör Opus 77:IV. Burlesque`dir.


Başlık fazla mı şiirsel oldu, yani lafın kısası baharın yazla kavuştuğu günlerde Topkapı Sarayı`nda `Pastoral Konserler` bizi ekliyor... Aslında konserlerin ilki gerçekleşti bile ama Cazkolik olarak biz haberi yayına girene kadar ilk konser tarihini duyurmayı kaçırmış olduk. Olsun, önümüzde yaz boyu toprakla çimenin müziği fısıldayarak esecek.

En güzel bahar, en güzel yaz...

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen Topkapı Sarayı konserlerinde, katılanların hafızalarında yer eden eşsiz atmosferi yeniden canlandıracak ‘Pastoral Konserler’, izleyicilere yine unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Yenilikçi projelerin, geniş katılımlı açıkhava etkinliklerinin öncüsü ve unutulmaz konserlerin düzenleyicisi olan Hakan Erdoğan Prodüksüyon’un gerçekleştireceği ‘Pastoral Konserler’, Kültür Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

“Pastoral Konserler” 26 Mayıs Cumartesi günü, dünyaca ünlü genç bir starı ağırlayarak başladı: Sayaka Shoji. Sir Colin Davis ve Zubin Mehta dahil en iyi şefler yönetiminde sahneye çıkan, kayıtları Deutsche Grammaphone tarafından yayımlanan Shoji’ye, dünyanın en iyi oda orkestralarından olan ve bu sene 50. yılını bir dünya turnesiyle kutlayan Sofya Solistleri eşlik etti. Konser programının ilk bölümünde, mevsime ve mekâna en çok yakışacak eser yer aldı: Vivaldi, Dört Mevsim. Konserin ikinci bölümünde ise izleyicileri klasik müziğin çok sevilen eserlerinden oluşan bir seçkiyle müthiş bir orkestra performans karşıladı.

Yapılmış konserin kısa bilgisi böyle ama önemli olan önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan konserler. “Pastoral Konserler” çerçevesinde 29 ve 30 Mayıs tarihlerinde ise, Avrupa’nın en iyi Barok topluluklarından Das Kleine Konzert’i dinleyeceğiz. Konserlerinin yanı sıra yayımladıkları 60’tan fazla CD ile de tanınan bu tarihi müzik uzmanı topluluğun İstanbul programı oldukça renkli: Bu iki konserde, Telemann’dan Vivaldi’ye, Haendel’den Johann Christoph Friedrich Bach’a Barok müziğin en büyük ustalarının en sevilen eserleri seslendirilecek.

Dünyanın kültür turizmi başkentlerinden İstanbul’un tam kalbinde, Topkapı Sarayı avlusunun yüksek ağaçları altında, isterseniz çimlerin üzerine atılmış minderlerde, en iyi sanatçılardan en güzel eserleri dinleyerek geçirileceğiniz birkaç saat, bahara bahar katacak.

Biletleri Biletix`ten satın almak için lütfen bu satıra tıklayın.

Bilgi için: 0 212 293 6542 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Cazkolik.com / 27 Mayıs 2012, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X