İlk albümünü tamamlayan caz vokalin başarılı sesi Asena Akan 22 Haziran Cuma akşamı müzikseverleri Donovan Mixon ve Smadja gibi ustalarla hazırladığı yeni projesine davet ediyor.

İlk albümünü tamamlayan caz vokalin başarılı sesi Asena Akan 22 Haziran Cuma akşamı müzikseverleri Donovan Mixon ve Smadja gibi ustalarla hazırladığı yeni projesine davet ediyor.

Dinlemeye başladığınız müzik Asena Akan`ın yayınlanacak albüm adını veren `İstanbul`un İzleri` isimli parçanın demo versiyonudur.


Bir caz müzisyeniyle, bu müzisyen özellikle caz vokalisti ise ve hakkında giderek daha yoğun övgüler işitmeye başlamışsanız hemen dikkatinizi daha fazla yoğunlaştırıp performanslarını yakından takip etmeye başlarsınız. Asena Akan`ın solist olarak içinde olduğu projeler cazın farklı renklerini eklektik lezzette buluşturan çalışmalar oldu hep. İki hafta önce Nardis gecesi, kendisi ve usta gitarist Donovan Mixon`ın bestelerini söylemesi yanında caz standartlarıyla dolu bir gece oldu ama Tamirane`de söylemeyi sevdiği Brazilian tarzı performanslarını da biliyoruz. Bu kez, kadın caz vokalin genç ve başarılı sesi Cuma günü yani 22 Haziran akşamı yine Tamirane`de ama bu kez daha farklı ve özel bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Tamirane gecesi öncesinde sevgili Akan ile telefonda neler olacağını konuştuk, sahnede yaşanacakların ipuçlarını bizzat kendisinden dinleyelim istedik...

İlk albümüm "İstanbul`un İzleri"nin hazırlıkları bitti..."

Asena Akan telefonda karşısındakine olumlu enerjisini ve iyimserliğini aktaran biri... Doğaçlama giden sohbet esnasında anladık ki aslında temposu düzenli artan ve talep gören sahne projelerinin arkasında ilk albümün bitmek üzere olması gibi gelecek ve kariyeri bakımından oldukça önemli bir haber var... Hazırlıklarını tamamlayan Akan çıkma aşamasına gelen albümü için şöyle diyor: "Yaklaşık iki yıldır söz ve müzikleri bana ait olan, düzenlemelerini birlikte çalıştığım arkadaşım Burç Bora`nın yaptığı albüm üzerine çalışıyorum, bu benim ilk albümüm olacak, kayıtları geçtiğimiz aylarda bitirdik, cazın değişik türlerini de içeren, içinde doğaçlamaların olduğu müzikler var ve albümün ismini "İstanbul`un İzleri" koyduk, içinde aynı isimli şarkımız var, inşallah sonbaharda yayınlamayı planlıyoruz..."

Albümde Akan dışında bir çok iyi müzisyen var, Tamirane`de birlikte sahne çalacakları beş isimden biri olan, uzun yıllardır bir ayağı Türkiye`de yaşayan Amerikalı usta gitarist Donovan Mixon ile tanışıklığı ise şöyle gelişmiş; "Ben Randy Esen`in öğrencisiydim, orada eğitim alırken Donovan Mixon`la da tanıştık sonra birlikte performanslara çıkmaya başladık. İlk Eylül Bar`da çaldık..."

Tamirane sahnesinde Asena Akan, Donovan Mixon ve Smadja`lı gece...

Albümden söz ederken aslında Cuma gecesinden de söz ettiğimizi anlamışsınızdır çünkü ikisi paralel giden çalışmalar. Cuma gecesi sahnede izleyeceğimiz isimlerden biri de yine Türk müzikseverin son yıllarda çok sık projelerin içinde gördüğü ve beğenerek izlediği Smadja olacak. Tunus asıllı Fransız müzisyen Jean Pierre Smadj ile Asena Akan`ın buluşması aslında Akan`ın merkezinde cazın olduğu müzikte farklı tınıları, özellikle yaşadığı coğrafyanın tınılarına yer vermek istemesi, bu renkliliği merak edip müziğine uyarlama isteği. Zaten bu konuyu da telefonda heyecanla anlatıyordu; "Albümde caz alt yapıları var elbet ama yaşadığım toprakların tadını da müziğime katmayı istedim, renklerini, kokusunu, dokusunu... Bunları müziğimde görmeyi seviyorum, sadece o mu, elektronik müziği de seviyorum... Doğu enstrümanlarına yönelmek, oradan çıkacak sonucu görmek istiyordum. Aklıma Smadja ile çalışmak geldi, onu tanıyordum, teklif ettim, o da projeye sıcak bakınca o da dahil oldu. Dün akyam İstanbul`a geldi (19 Haziran), birlikte gece ilk kayıtlarımızı yapacağız, bakalım neler olacak, çok heyecanlıyım... Aslında İbrahim Maalouf`un trompetinin tınısını da bayılıyorum, ona da teklif ettim ama ikimizin zamanlaması uymadığı için bu sefer olmadı, gelecekte mutlaka birlikte bir şeyler yapmayı istediğim bir müzisyen. Kültürler arası buluşmalar daha farklı tınlıyor, bunun müziğim içinde olmasını seviyorum..."

Tamirane gecesinde müzikseverler ne dinleyecek?

"Yine bu ekiple çalacağımız Cuma gecesi eklektik bir müzik olacak. Çıkmamış albümden de çalacağız, Donovan ve Smadja`nın bestelerini de çalacağız. İçinde bol doğaçlamanın olduğu, müzikal serüvenlere yelken açan bir gece olacak. Bakalım nasıl gelişecek..."

* * *

Asena Akan aldığı eğitimin yanında dişiyle, tırnağıyla çalışan biri. Müziğin, cazın sürprizlere, doğaçlamalara, olan bitenin içindeki şans faktörlerine inanmakla birlikte öncelikle kendisine inanan ve başarmak için denemekten korkmayan biri. Belediye Konservatuvarı`nda başladığı klasik keman eğitimine opera şan eğitimiyle devam etmiş. Elde ettikleriyle yetinmemesi gerektiğini okul yıllarında farkettiğini söylüyor, yeni şeyleri denemek bir ihtiyaç değil içten gelen bir dürtüdür ve bu dürtü ya vardır ya da yoktur...

Eğitimini aldığı müziğin ötesindekileri merak ettiği için daha o yıllarda sahne deneyimlerine başlamış. Brazilian müzikleri ile bağının o günlere dayandığını söylüyor ama varsa yoksa doğaçlama duygusu: "Kalıpları seven biri değilim... Doğaçlamaya bu yüzden tutkunum... Bu yanımı keşfedince Randy Esen ile çalışmaya başladım, ses rengim ve tarzım olması için önemliydi bu çalışma. Donovan Mixon ile kulak eğitimi, Randy Esen ile vokal, Aydın Esen ile çalışmak beni dört bir yandan donatan ve eğiten bir süreç oldu. O zamanlarda esasen caz grupları içinde yer almayı istiyordum, arkadaşlarımla "Another Jazz Band"i kurduk ama uzun ömürlü olmadı, yaşamın içindeki gelişmelerin yönünü tayin etmek kolay olmuyor, bir noktadan sonra Asena Akan olarak ismimle devam etmemin koşulları ortaya çıkmış oldu..."

Sevgili Akan, tıpkı iki gün sonra Tamirane gecesinde olacaklar gibi bundan sonra sıklıkla yaratıcı renkli projeler, caz ve müzik bakımından bir sonrakini merakla bekleyeceğimiz çalışmalar içinde olacak ama ilk iş önce 22 Haziran Cuma gecesi, vokalde Asena Akan, gitarda Donovan Mixon, udda Jean Pierre Smadja, klavyede Burç Bora Uyan, basta Matt Hall, davulda Olgun Acar ve trombonda Bulut Gülen`in olacağı geceyi izlemek olacak...


Son not: Konseri izlemenin ücretsiz olduğunu eklemeden geçmeyelim... Telefonla rezervasyon yapmak için: 0 212 311 7309, e mail için info@tamirane.com`u kullanabilirsiniz.


Cazkolik.com / 20 Haziran 2012, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • ASLI ACAR
  21 Haziran 2012 Perşembe 05:37

  Çok yumuşak bir ses dinlerken çok keyif aldım. Sevgiler

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Tuğrul Yakarçelik
  26 Aralık 2012 Çarşamba 07:10

  Parçayı çok beğendim; albüm çıkar çıkmaz alacağım;umarım şu çok bel bağladığım ancak bir türlü "türküden" kurtulamayan Julide gibi olmaz;bu gerçek kentli ve billur sesin bizim hikayelerimizi anlatması harika

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.