Doğaçlama, sezgi, kendiliğindenlik ve yeni bir enstrüman e-çello

Doğaçlama, sezgi, kendiliğindenlik ve yeni bir enstrüman e-çello

Klasik müzik ve cazda Avrupa`nın en iyi firmalarından Challenge Records yayınladığı her albümle yıllardır koruduğu kalite çıtasını düşürmeyen bir firma. Sadece albümlerin içindeki müziği değil, tasarımından fotoğrafına, ambalajından baskısına iyi bir albümün hakettiği özeni gösteren, kaliteden ödün vermeyen bir firma.


Firmanın çıkardığı her albümü yazsak inanın yeridir ama böyle bir tempomuz yok maalesef, fakat, geçtiğimiz günlerde duyurdukları çellist Mayke Rademakers`ın elektrikli çello ile kaydettiği yeni çalışması "Stagioni" klasik müzik çellisti bir sanatçının türler kavşağında nasıl bir müzik yapabileceğini göstermesi bakımından harikulade bir örnek. Albümdeki müziklerin önemli kısmının sanatçıya ait olması yanında elektrikili çello ile doğaçlamaları sanatçının müziğini hayli merak ettirilir kılıyor.


Albümdeki notlara göre Mayke`nin kendisi dahi aslında yakın zamana kadar böyle bir sonuç alabileceğinin farkında değilmiş. Klasik çello eğitimli sanatçının elektrikli çellonun imkanlarının doğaçlama müzik için iyi bir seçenek olduğunu anlaması yanında ses ve renk yelpazesinde birkaç sesi aynı anda çalma olanağı yapmak istedikleri konusunda ilham kaynağı olmuş. Şöyle diyor Mayke; "E-Çello nispeten yeni bir enstrüman. Klasik müzik dünyasında gerçek yerini henüz elde etmedi. Çok geniş yelpazede ses paleti sunarken aynı zamanda döngü ve efekt pedallarını da kullanıyorsunuz. Klasik müzisyen olarak bu olanaklar ilham verdi ve artık kompozisyonlarımı, doğaçlamalarımı e-çello olmadan yapabilmeyi hayal dahi edemiyorum, yani, doğaçlama doğrudan sezgi ve kendiliğindenlikle ilgileniyor, e-çello da bu persektifi büyütüyor" diyor.


"Bach süitleri, Vivaldi gibi klasik büyüklerin yanında ilkel ses kaynakları, çokseslilik, Sefarad müziği, Afro Amerikan blues ve caz beni besleyen temel kaynaklar oldu" diyor albümü için Mayke ve enstrümanıyla elde ettiği bu kişisel repertuvarı daha da derinliğine keşfetmeye hazır, meraklı ve yetenekli.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 01 Mart 2018, Perşembe


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.