Evrim Demirel'in yılın ilk günü gelen yeni albüm haberi Türk caz tarihini etkileyecek kadar güçlü özelliklere sahip

Evrim Demirel'in yılın ilk günü gelen yeni albüm haberi Türk caz tarihini etkileyecek kadar güçlü özelliklere sahip

Türkiye caz sahnesinin önde gelen müzisyen ve bestecilerinden Evrim Demirel, yılın ilk günü ilk albüm müjdesini veren sanatçı oldu.

 

Demirel'in, yıllardır, yaşamlarının önemli bölümünü Türkiye'de geçiren müzisyen dostları kontrbasçı Andreas Metzler ve davulcu Ricardo Marhengi ile hayata geçirdiği üçlüsü Stanpolites (ki okur sormadan cevabını verelim; Stanpolites, geçmişten bugün İstanbul'un sayısız isminden birinden türetilmiş bir kelimedir) adıyla "Suite Stanpolites" albümünü 1 Ocak 2022 günü dijital platformlarda yayınlanmaya başlandı.

 

 

Albüme dair önemli ayrıntılar var

 

 

Türkiye'de caz alanında bestelenen süit formlu muhtemelen ilk eser ya da ilklerden olabilir "Suite Stanpolites".

 

Albüme dair bir diğer önemli haber ise, CRR'den ayrılması basında yoğun haber olan Cem Mansur'un CRR'nin yöneticisi olduğu dönem verdiği bir eser siparişi üzerine bestelenmesi ve ilk prömiyerini ise 30 Nisan Dünya Caz Günü CRR'de gerçekleştirmiş olmasıdır. Eser sipariş etme konusu üzerine çok kısa durmakta fayda var. Türkiye, eser siparişleri bakımından oldukça fakir bir ülkedir, oysa, Avrupa ve ABD bu konuda geleneksel ve kurumsal davranış gösterirken, Türkiye, klasik müzikte az sayıda örnek haricinde bestecilere eser sipariş edilen bir ülke değildir, hele caz alanında hiç değildir, bu bakımdan, Cem Mansur'a buradan kutlamak gerekiyor.

 

Hollandalı müzik firması Donemus tarafından yayınlanan albümde toplam 46 dakikayı bulan 5 parça Evrim Demirel tarafından bestelendi.

 

Albümde, Demirel/Meztler/Marenghi üçlüsüne soprano ve tenor saksofonlarda Çağdaş Oruç ile Batu Şallıel, trompet ve flugelhornlarda Şenova Ülker, Barış Doukan Yazıcı, trombonda Burak Dursun ve Altay Acar eşlik etti. Keyboard İstanbul stüdyosunda alınan kayıtlarda kendisi de caz müzisyeni olan Halil İbrahim Işık'ın imzası var. Albümün kapak tasarımı ise Ece Pınar Demirel'e ait.

 

Suite Stanpolites bir süit formu olduğuna göre parçalardan bütüne giden yolculukta her parça ayrı hikâye anlatımı demektir.

 

Albümün ilk bestesi "Europa" Demirel'in yazdığı tek perdelik bir opera aryasıdır. Europa, Yunan mitolojisinde, Zeus tarafından Fenike'de yakalanarak Europa adında yeni bir dünya kurmak amacıyla Girit'e getirilen bir kadındır. Aryada "Euroapa"nın kim olduğu ve nereden geldiği sorgulanır. Beste modern bir caz baladıdır.

 

Albümün ikinci bestesi "OCM" ise çok üzücü bir kişisel trajediye dair bir müziktir. İstanbul Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü'nün büyük ümitlerle yetiştirdiği, gelecek vaad eden ve yeri doldulamayacak öğrencisi Oğul Can Malat'ın üzücü intiharı üzerine yapılmış bir bestedir.

 

Albümün üçüncü müziği "Pera" aslında "Pera Trees" ve beste 2013'deki Gezi protestolarında hayatını kaybeden 8 gence adanmış bir beste ve bir saygı duruşudur.

 

Albümün dördüncü müziği "Remembering Bartok" ise, adından da anlaşılacağı üzere büyük besteci Bela Bartok'a saygı duruşudur ve beste bir nevi 2021 yılında Bartok bir caz bestesi yazmış gibi hayal edilmiştir.

 

Ve albümün son müziği olan "Tea of Lovendie" ise hayatını önemli bölümünü Hollanda'da sürdüren Evrim Demirel'in Hollandalı çağdaş besteci ve saksofoncu Theo Loevendie'ye ithaf ettiği bir çalışmadır. Lovendie, Demirel'in Amsterdam Üniversitesi'nde iken kompozisyon hocası idi. Tea kelimesi ise sanatçının adı Theo ismine hoş bir gönderme olarak düşünülebilir.

 

Türkiye caz sahnesinde yılın ilk albüm haberinin yılın ilk gününde gelmesi ve sadece yeni yıla değil, tüm caz tarihimize damga vuracak kadar güçlü özelliklere sahip bir albüm olması yıla harika bir başlangıç yaptığımızı gösteriyor.

 

Başta salgın olmak üzere binbir sorunla geçirdiğimiz son iki yılın en güzel haberlerinden birini yılın ilk günü almış oluyoruz ve bir kez daha yeni yılın güzel geçmesini, daha fazla yeni müzikle tanışmamızı diliyoruz. Sevgili Evrim Demirel ve tüm ekibin eline sağlık.

 

Albümü dinlemek için bu linke tıklayın.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 01 Ocak 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.