Zihinlerde arafta sorular

Zihinlerde arafta sorular

 

The Eivind Aarset 4tet - Phantasmagoria or a Different Kind of Journey

 

 

Norveçli gitar dahisi Eivind Aarset, Fantazmagori ya da farklı bir çeşit yolculuk ile üst üste çakışan algılaması zor görüntüler ve zihinlerde arafta sorular bırakmanın peşinde. Fantazmagori eski yunanca kökten gelen bir terim olarak "aldatıcı görüntüler" anlamına gelir. Tabi bu görüntüleri zihin süzgecinden geçirebilmek engin bir ileri görüş ve hayal gücü gerektirecek. O da biz müzikseverlerde mevcut.

 

 

Gelelim hikayenin konusuna

 

 

Aarset Jazzland etiketiyle yeni albümü Phantasmagoria or a Different Kind of Journey’de remix sihirbazı Jang Bang ile uzun süredir üzerine yoğun olarak çalıştığı ve artan beğeni topladı ve yeni bir yaratıcılık damarı buldu. Bu damar dinleyici boyutlar ötesi yolculuklarında kişiye özel bir araç yaratma sorumluluğu yükler nitelikte. Tekno ritimlerin ve caz elementlerinin kuzeye özgü methodlarla birleştirilmesi Kuzey müziğinin mutlak başarı formülasyonunu oluşturuyor. Çoğu hazırcı bu formülasyonu arıyor ama bu formülasyonun kağıda yazılıp verilecek bir karşılığı yok. Her sanatçı kendi reçetesini hazırlıyor.

 

The Eivind Aarset 4tet Phantasmagoria or a Different Kind of Journey albümünde davullar ve perküsyonlarda Wetle Holte ve Erland Dahlen, basta Audun Erlien bass ve synthlerde yer alırken Arve Henriksen trompette Jan Bang sampling de ve John Derek Bishop alansal ses kayıtlarında gitarist Eivind Aarset’le beraber ses üretiyor. Bahsi geçen müzisyenler şu veya bu şekilde Kuzey müziğinin pek çok farklı grup ve projelerinde görev almış birbirini çok iyi tanıyan isimler. Bu albüm aklımızda ön kabullerle belirlenmiş parça formlarına karşılık gelmeyecek çok katmanlı sessel yolculuklar, arayışlar, buluşlar, kayboluşlar, karşılaşmalar ve kaybolmalar olarak nitelendirilebilecek türden. Yani yine bir sonuç yok bir süreç var önümüzde.

 

“Phantasmagoria, Or a Different Kind of Journey” bir değil birden fazla kapıya çıkan bir seyahat günlüğü, an içinde gerçek zamanlı tur misali yaratılan bir simulark olarak tasarlanan bir kayıt. Aarset yaratılmamış tatları yeniden keşfetme konusunda usta bir müzisyen ve bu albümde sizi daha önce görmediğiniz yerlere sürüklemeye, yaşamadığınız deneyimler yaşatmaya niyetli. Kendi kendinize sorulardan mı yoksa cevaplardan mı hoşlandığınızı sorun, eğer yanıtınız sorulardan yanaysa burada size de yer var. Bilinmezliğe adım atmaya hazır mısınız?

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 13 Ekim 2021, Çarşamba

 

 

 

The Eivind Aarset 4tet - Phantasmagoria or a Different Kind of Journey

 

 

Norwegian guitar prodigy Eivind Aarset seeks to leave questions in your minds and difficult to perceive images that overlap with Phantasmagoria or a Different Kind of Journey. “Phantasmagoria” is an ancient Greek term meaning "deceptive images". Of course, being able to filter these images through the mind will require a great deal of foresight and immense imagination. Sure we have this ability as music lovers.

 

 

Let's get to the subject of the story

 

 

On the Eivind Aarset 4tet’s new album “Phantasmagoria or a Different Kind of Journey” via Jazzland label, he has been working on remix magician Jang Bang for a long time and has gained increasing acclaim and found a new creativity streak. This vein carries the responsibility of creating a personalized vehicle for the listener's journeys beyond dimensions. Combining techno rhythms and jazz elements with northern methods constitutes the absolute success formulation of Northern music. Many ready-seeker consumers are looking for this formulation, but there is no answer for this formulation to be written down on paper. Each artist prepares his own recipe.

 

In The Eivind Aarset 4tet Phantasmagoria or a Different Kind of Journey, Featuring Wetle Holte and Erland Dahlen on drums and percussions, Audun Erlien on bass and synths, Arve Henriksen on trumpet Jan Bang sampling and John Derek Bishop on Field recordings and Treatments with guitarist Eivind Aarset produces guitar sounds, edits and electronics. The featured musicians are names who have taken part in many different groups and projects of Northern music in one way or another, and know each other very well. This album is of the kind that can be described as multi-layered tonal journeys , searches, discoveries, encounters and disappearances that do not correspond to the track forms determined with preconceptions in our minds. So again, there is no result, we have a process ahead of us.

 

“Phantasmagoria, Or a Different Kind of Journey” is a travelogue that leads to not one but more than one door, a recording designed as a simulacrum created like a real-time tour in a moment. Aarset is a master musician in rediscovering uncreated tastes, colors and with this album he intends to take you to places you have never seen before and to give you experiences you have never experienced. Ask yourself whether you like questions or answers, if your answer is questions, there's room for you in here. Are you ready to step into the unknown?

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / October 13, 2021

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.