“A Jazzman’s Blues” filmi yakında Netflix'te yayına girecek

“A Jazzman’s Blues” filmi yakında Netflix'te yayına girecek

Yazar ve yönetmen Tyler Perry'nin 27 yıl üzerinde çalıştığı “A Jazzman’s Blues” filmi Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterime girdikten sonra 22 Eylül Cuma günü Netflix'te yayınlanmaya başlanacak.

 

Tyler Perry ile oyun yazarı August Wilson'ın 1995'te tesadüfen tanışmasıyla doğan “A Jazzman's Blues” filmi sinema eleştirmenlerine göre Perry'nin alışıldık burlesklerine göre daha ciddi bir versiyon ve iyi bir melodram imiş.

 

Jim Crow dönemi (ABD'nin 1930'lar içki yasağı dönemi) draması olan film, “Green Book” veya “The Help”i andırıyor. Bu dönemi anlatan filmlerde kötü adamlar genellikle beyazlardan olmasına rağmen bu filmde sempatik bir beyaz karakter var. Yahudi soykırımından kurtulan Ira (Ryan Eggold) canlandırıyor. "Green Book" filmini sevenlerin büyük ihtimalle “A Jazzman’s Blues”u da seveceği düşünülüyor.

 

Yönetmen Perry filminde, 1930 ve 40'larda Georgia kırsalındaki iki Afro Amerikalının hikâyesini merkeze koyuyor. 1987 yılında Georgia, Hopewell'in beyaz belediye başkanına 40 yıl önce işlenmiş bir cinayeti çözmek için yazılan mektupla gidilen geçmişte Hopewell'in siyah işçi sınıfı mahallesinde beraber büyüyen iki çocuk Bayou (Joshua Boone) ve Leanne'nin (Solea Pfeiffer) hikâyesi anlatılıyor.

 

 

 

Peki caz bu filmin neresinde?

 

 

Caz bu filmin daha ziyade dönem filmi olduğu için müziğinde, biraz da filmin karakterlerinde. “A Jazzman's Blues” filminin müziği “Rocks In My Bed”, “Palet on the Floor” ve “It Don't Mean A Thing (If It Ain't Got That Swing)” gibi caz standartlarının yeni kaydedilmiş performanslarından oluşuyor. Filmin müziklerinde Terence Blanchard'ın ağırlıklı imzası var.

 

Ama filmin adına bakınca cazla ilgili fondaki müzikten daha fazla şeyler olması lazım?

 

Evet, şöyle var... Filmin merkezindeki karakterlerden Bayou kişilik olarak narin bir şahsiyet. Oysa kardeşi Willie Earl daha güçlü ve iyi trompet çalıyor. Trompet ve caz şu açıdan önemli, Bayou'nun babası oğullarının iyi trompet, daha doğrusu caz çalmalarını istiyor ama Bayou'nun bu konuda kardeşi kadar yeteneği yok ve bu durum babası için hayalkırıklığı. Film 1947 yılına gelindiğinde Bayou hâlâ evde annesiyle yaşarken kardeşi caz müzisyeni olmak için Şikago'ya gitmiş.

 

Genel olarak toparlarsak, “A Jazzman's Blues” esasen yasak bir aşk hikâyesinin fondaki blues ve cazla anlatımından ibaret. Gerisini 23 Eylülden sonra yayına girince öğrenmek mümkün, tabii Türkiye'de hemen yayına girerse.

 

Cazkolik.com / 14 Eylül 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.