Hakan Akoğlu Röportajı: Yeni albümü çıkar çıkmaz İstanbul`a gelecek Mariza ile konuştuk.

<span style="color: rgb(183, 33, 38);">Hakan Akoğlu Röportajı:</span> Yeni albümü çıkar çıkmaz İstanbul`a gelecek Mariza ile konuştuk.

Fado müziğin şu an dünya çapında en etkili genç nesil isimlerinden Mariza başta İstanbul olmak üzere Türk izleyici nezdinde çok sevilen bir isim. Başarılı sanatçı Türkiye`yi en önemli konser duraklarından biri olarak görüyor ve buradaki dinleyicisiyle özel bir iletişim kurduğuna inanıyor. Yeni albümü "Mundo Terra" çıkar çıkmaz soluğu İstanbul`da alacak Mariza en yeni şarkılarını en sevdiği dinleyicileriyle paylaşmak için sabırsızlanıyor. Arkadaşımız Hakan Akoğlu konseri önce güzel sanatçıyla önemli bir söyleşi greçekleştirdi.


Zor zamanların üstesinden gelmek ve hayatı

güzelleştirmek için müziğin iyileştirici bir gücü

var.

Hakan Akoğlu: Mundo önceki albümlerinizden gerek yorum gerekse sound olarak biraz farklı. Siz son albümünüzü nasıl tanımlarsınız?

Mariza: Önceki albümlerimle kıyaslamam gerekirse Mundo Terra albümüyle benzer özellikler taşıyor bir uzantısı gibi diyebilirim. Tarz olarak biraz daha esnediğim pop ve elektronik öğeler kullandığım bir albüm oldu. Javier Limon’la ikinci kez çalıştım ve kendimi en rahat ifade ettiğim albümlerimden biri oldu.

Hakan Akoğlu: Alma şarkısını İspanyolca yorumladınız. İspanyolca söylemek Mariza için nasıl bir deneyimdi?

Mariza: Evet Alma`yı İspanyolca söylemenin kendine has bir tınısı olduğunu düşündüm. Şarkı beni düşünerek Javier Limon tarafından yazıldı. Latin dünyasından çok güzel tepkiler aldım bu benim için oldukça heyecan vericiydi.

Hakan Akoğlu: Fado’nun dünyada tanınmasını sağlayan en önemli isimlerden birisiniz. Müziğe ilk başladığınızda hayal ettiğiniz noktada mısınız? Başarınızın sırrı nedir?

Mariza: Aslında planlı ve programlı değildi. Küçük yaşlardan beri şarkı söylüyorum. İlk olarak Fado’yla tanıştım ve aramızda bir aşk doğdu. Fado sözlerini ezberlemeye çalışan küçük bir kız çocuğuydum. Amacım sadece şarkı söylemek, müziğimle dünyadaki farklı kültürlere ulaşmak ve kendi müziğimi tanıtabilmekti.

Hakan Akoğlu: Sizce müziğin bunca kötü olayın yaşandığı dünyamızda iyileştirici bir gücü var mı?

Mariza: Bana göre müzik insanlara umut aşılamanın bir yolu ve kesinlikle zor zamanların üstesinden gelmek ve hayatı güzelleştirmek için iyileştirici bir gücü var.

Hakan Akoğlu: Daha önce birkaç kez İstanbul`a geldiğinizi biliyoruz. İstanbul’un size keyif everen tarafları neler?

Mariza: İstanbul en keyif aldığım şehirlerden biri. Türk insanlarını ve aramızdaki sıcaklığı çok özlemiştim. Kapalıçarşı’da alışveriş yapmak, deniz kenarında müthiş çayınızı yudumlamak, boğazın kokusu benim için hepsi hayranlık uyandırıcı.

Hakan Akoğlu: Peki Türk Müziği size ne kadar yakın?

Mariza: Türk müziği çok derin bir kültürün yansıması, çok fazla bilgiye sahip değilim sadece küçük bir bölümünü biliyorum ama Türk bir orkestra eşliğinde söylemeyi çok isterim.

Hakan Akoğlu: Mariza`nın Mundo albümünden sonraki projeleri neler?

Mariza: Şu anda Mundo albümüme ve konser çalışmalarına yoğunlaştım ancak sonrasında yeni projeler üzerinde çalışmaya başlayacağım.

Hakan Akoğlu: 8 Nisan`da Cemal Reşit Rey Konser salonunda dinleyicilerinizi nasıl bir repertuvar bekliyor?

Mariza: Temel olarak Mundo albümünün şarkılarıyla birlikte şimdiye kadar ki hit şarkılarımdan oluşturduğum bir repertuvarla İstanbul’lu hayranlarımın karşısında olacağım.

Hakan Akoğlu

Cazkolik.com / 04 Nisan 2016, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.