İstanbul'un Osmanlı'dan miras sanayi kuruluşu Feshane-i Âmire yeniden restore edilerek Artİstanbul Feshane adıyla kültür merkezine dönüştü

İstanbul'un Osmanlı'dan miras sanayi kuruluşu Feshane-i Âmire yeniden restore edilerek Artİstanbul Feshane adıyla kültür merkezine dönüştü

İlk restorasyonu ve kültürel işleviyle İstanbul'a kazandırılmasının geçmişi 1990'lı yıllara kadar uzanan ve Feshane-i Âmire olarak bilinen Osmanlı'nın sanayi yapılarından Haliç kıyısındaki köklü kompleks İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından dün törenle Artİstanbul Feshane adıyla şehrin yeni kültür sanat merkezi olarak hizmete açıldı.

 

İBB'nin Miras adını verdiği kültürel varlıkları yeniden şehre kazandırma projesi altında kapsamlı restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarıyla yeni bir yaşam alanına dönüşen tarihî Feshane-i Amire, yeni adıyla Artİstanbul Feshane, geçmişte olduğu gibi gelecekte de hayatın merkezi olmak için kapılarını açtı.

 

 

İstanbul’un kapladığı alan itibariyle en büyük kültür-sanat mekanı olan, 19 küratör, 300 sanatçı ve 400’den fazla eserin yer aldığı “Ortadan Başlamak” sergisiyle açılan Artİstanbul Feshane’nin açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve çok sayıda siyasi ve kültür sanat dünyasından konuklar katıldı.

 

Özgün malzeme ve tekniklerle hayata geçirilen tarihî yapının kapsamlı bir şekilde güçlendirilmesi hedeflendi. Zeminden çatıya, özgün su kanalları ve çelik kolonlarına, duvarlarından ahşap doğramalarına, su kulesinden depo binalarına tüm geçmişi boyunca Haliç’te yaşamın nabzını tutan simge yapılardan Artİstanbul Feshane sergi salonları, zengin bir içerik barındıran kütüphanesi, sosyal mekânları, kongre, atölye ve okuma alanlarıyla İstanbul’da sanatın nabzını tutan öncü bir merkez olarak tasarlandı.

 

 

 

Artİstanbul Feshane’de ilk sergi: “Ortadan Başlamak”

 

 

Ev sahipliği yapacağı kültürel etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, mağaza ve yeşil alanlarıyla da İstanbullulara nefes aldıracak Artİstanbul Feshane ilk sergisi “Ortadan Başlamak” ile İstanbullulara kapılarını açtı. Açılışta ayrıca Kerem Görsev Trio bir caz konseri gerçekleştirdi. Yarın ise rock grubu Duman ile Sena Şener konserlerini İstanbullular izleyebilir.

 

19 küratör ve 300 sanatçının 400’den fazla eserlerini farklı teknikler ve dönemler üzerinden bir araya getiren sergi; her anın bir başlangıç ihtimali olduğunu müjdeleyen umutvar bir kavramsal çerçeveye yerleşiyor. Sergiye adını veren “Ortadan Başlamak” fikri, çoğulluğu ve farklılığı överken, parça ve bütünü hem özerk hem bir arada tahayyül etmeyi öneriyor. Yenilenmek için uygun zamanı ve mekânı beklemenin gerekli olup olmadığını tartışan sergi; şimdi ve burada, geçmişe aynı anda açılan bir geçit bulabileceğimizi düşündürüyor. Sergi, 30 Ağustos tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

Cazkolik.com / 23 Haziran 2023, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.