Tamirane Mayıs ayını hareketli geçirmeye hazırlanıyor

Tamirane Mayıs ayını hareketli geçirmeye hazırlanıyor

The Cinematic Orchestra konseriyle Mayıs ayının ortasında popüler bir zirve yaşayacak olan Tamirane ayın kalan günlerinde gerek standart hale getirdiği etkinliklerine gerekse de kimi günler farklı isimlere sahnesinde yer vermeye devam edecek. "Morning Jazz Sessions" Mayısta da devam ediyor, Deforme, Week Days Sessions’da Tamirane’nin rogramlarında sıklıkla görmeye alışkın olduğumuz isimler. Peki Mayıs genelinde neler var? Tüm bir ayın genelini görüp gideceğiniz konserlere şimdiden karar vermek istemez misiniz? İşte size Tamirane’de Mayıs boyunca gerçekleşecek olan etkinliklerin genel görünümü.

 


 

Mayıs ayı Tamirane programı

 

1 Mayıs Cumartesi
Jazztrover
The LeftOver Band ve Rootselect gruplarının kurucusu olan Jazztrover’ın (Gökçe Özücoşkun) DJ seti Jazzy House, Nujazz, Broken Beat ve Funk türlerinde gezinen keyifli bir performans.
Saat: 20:00

2 Mayıs Pazar
“Morning Jazz Sessions”
Bora Çeliker Quartet meets Mark Alban Lotz
Davulda Ferit Odman, basgitarda Kağan Yıldız, klavyede Burak Bedikyan, gitar ve vokalde Bora Çeliker’den oluşan Bora Çeliker Quartet, özgün bestelerin yanı sıra, standartlardan oluşan bir repertuar ile “Morning Jazz Sessions” kapsamında Tamirane’de. Bu performansta, Alman müzisyen Mark Alban Lotz flütü ile Bora Çeliker Quartet’e eşlik ediyor.
Saat: 14:00  

5 Mayıs Çarşamba
“Weekday Sessions”
Tolga Tüzün Quartet
Klavyede Tolga Tüzün, basklarnette Oğuz Büyükberber, basgitarda Demirhan Baylan ve davulda Berke Can Özcan’dan oluşan quartet, önceden yazılmış ve planlanmış bir müzik çalmak yerine tamamen anın müziğini yakalamak, özgür doğaçlamalarla elektronik ses ve görselleri biraraya getirerek özgün ve keyifli bir repertuar sunuyor.
Saat: 20:30    

8 Mayıs Cumartesi
DEform-E
“Black Music” olarak adlandırılan müzik türünün Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden olan DEform-E’nin DJ seti Black Music, Funk ve Northern Soul gibi müzik türlerinde gezinen müzikalitesi yüksek bir performans.
Saat: 20:00 

9 Mayıs Pazar
“Morning Jazz Sessions”
Project Chet Baker
Project Chet Baker, lirik, melodik hatta zaman zaman melankolik bestelerin yaratıcısı, yumuşak sesiyle “Cool Jazz” akımının öncüsü Chet Baker anısına Mehmet Sezer tarafından 2008’de kuruldu. Project Chet Baker, klasik Chet Baker tınısını günümüz caz müziğine adapte ediyor, caz standartlarından başlayarak Nujazz’e yaklaşan bir performans sergiliyor. Trompette Mehmet Sezer, klavyede Kürşat Deniz, kontrbasta Ozan Musluoğlu, davulda Tunç Çakır ve vokalde Ceyda Köybaşıoğlu.
Saat: 14:00

11 Mayıs Salı
“bilgimusic@tamirane”
IBULOrk ve Yellow Place
İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencilerinin projeleri ayda bir kez Tamirane’de. Nisan’da gerçekleşen ilk etkinlikten sonra, bu sefer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Laptop Orkestrası (IBULOrk) ve Yellow Place Tamirane’de sahne alıyor.

2009 yılı baharında çalışmalarına başlayan IBULOrk, Türkiye’nin ilk laptop orkestrasıdır. Orkestra, İstanbulun akustik ekolojisinden elde ettiği sesleri işleyerek evrensel tınılar arasında asimile olmadan bir yolculuk yapıyor.
Yellow Place, sürekli rüya gören iki uyurgezerin oluşturduğu bir orkestradır.
Saat: 20:30    

12 Mayıs Çarşamba
“Weekday Sessions”
Blue Motion
Tamirane‘de ilk kez Mart ayında sahne alan Blue Motion, Sting ve Amy Winehouse gibi ünlü isimlerin parçalarının harmonik ve ritmik yapılarını caza uyarlamanın yanı sıra caz standartlarına da yer veriyor. Klavyede Cem Kaprol, gitarda Sıtkı Sırtanadolu, davul ve vokalde Behçet Türkekul, basgitarda Barış Kıratlı, vokalde Eylül Duru, trompette Şenova Ülker, perküsyonda Barlas Kızılöz.
Saat: 20:30  

15 Mayıs Cumartesi
DEform-E
“Black Music” olarak adlandırılan müzik türünün Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden olan DEform-E’nin DJ seti Black Music, Funk ve Northern Soul gibi müzik türlerinde gezinen müzikalitesi yüksek bir performans.
Saat: 20:00 

16 Mayıs  Pazar
“Morning Jazz Sessions”
Jehan Barbur Quartet
Klavyede Evrim Tüzün, elektrogitarda Berkant Çelen, davulda Emre Günaydın ve vokalde Jehan Barbur’dan oluşan Jehan Barbur Quartet, repertuarında caz standartları ve “chanson”lara yer veriyor. Jehan Barbur Quartet “Morning Jazz Sessions” kapsamında Tamirane’de.
Saat: 14:00  

21 Mayıs Cuma ve 22 Mayıs Cumartesi

"The Cinematic Orchestra"

İngiltere’den 2000’li yıllarda çıkmış en önemli ve bilinen güncel müzik gruplarının başında gelen The Cinematic Orchestra, 7 kişilik orkestrası, Heidi Vogel’in vokalleriyle, Türkiye’de iki gece üst üste vereceği ilk konserle Garanti Caz Yeşili kapsamında 21 Mayıs Cuma ve 22 Mayıs Cumartesi akşamları Tamirane’de. Tamirane’nin bahçesini de kapsayacak konser düzeni, izleyicilere yazın ilk günlerinde açık hava hissini de vaat ediyor. Bestelerinde caz, Electronica, Trip Hop ve Ambient gibi eksenleri bir araya getirerek müzik türlerinin sınırlarını zorlayan The Cinematic Orchestra’nın vereceği unutulmaz konserlerin biletleri Biletix’te.

Jason Swinscoe tarafından 1999’da kurulduğu günden bu yana çıkardıkları birçok albüm, single ve film müziğiyle müzik otoriteleri tarafından her daim alkış toplayıp Türkiye dahil, dünyanın her yerinde hayranları olan The Cinematic Orchestra, aynı zamanda konserlerde sergiledikleri büyüleyici  performanslarla da biliniyor.

Müzik tarihinin yazıldığı bir yer olarak addedilen The Royal Albert Hall’da (Londra) binlerce kişiye verdiği konserle ve Sonar (İspanya), Fuji Rock (Japonya), Montreux Jazz Festival (İsviçre) ve Big Chill Festival (İngiltere) gibi dünyanın önemli festivallerinde önde gelen grup olarak sahnelediği performanslarıyla hayranlarının karşısına çıkan The Cinematic Orchestra, bu kez İstanbul’da, 21 Mayıs Cuma ve 22 Mayıs Cumartesi akşamları Tamirane’de kentin müzik tarihine önemli bir iz bırakacak.

Müzikleri, “Grey’s Anatomy”, “Criminal Minds” ve “Ugly Betty” gibi onlarca bilinen dizide kullanılmış olan The Cinematic Orchestra’nın, “Everyday” albümü ise İngiltere’de yılın albümü seçildi. Grup, Dziga Vertov’un 1929 yapımı “Man with the Movie Camera” adlı sessiz filmine yaptığı film müziğiyle isminin “cinematic” tarafına vurgu yaparken, Türkiye dâhil, dünyanın birçok şehrinde bu filmin gösterimi esnasında filmin müziğini canlı olarak icra etti.

The Cinematic Orchestra’nın Garanti Caz Yeşili kapsamında 21 Mayıs Cuma ve 22 Mayıs Cumartesi akşamları Tamirane’de vereceği konserler, yazın ilk günlerinde, İstanbulluları büyüleyici bir canlı performansa tanık edecek.

Kapı Açılış: 22:00
23:00 The Cinematic Orchestra (konser)

23 Mayıs Pazar
“Morning Jazz Sessions”
Selen Gülün’s Just About Jazz
Çağdaş müzikten caza uzanan geniş yelpazede eserler üreten besteci ve piyanist olarak tanıdığımız Selen Gülün Tamirane’de. Dörtlü, Selen Gülün’ün 2006 yılında Recjazz tarafından yayınlanmış “Just About Jazz Live” albümünden ve daha önce yayınlanmamış parçalarından oluşan bir performans sunacak.

Vokal ve klavyede Selen Gülün, elektrogitarda Çağrı Erdem, basgitarda Kağan Yıldız ve davulda Ediz Hafızoğlu.
Saat: 14:00

28 Mayıs Cuma
The LeftOver Band
Daha önce Rootselect olarak tanıdığımız ve beş yetenekli müzisyenden oluşan grup, geçirdiği değişim sonrasında The LeftOver Band olarak sahnelere geri dönüyor. Davul, basgitar, saksafon, vokal ve canlı elektroniklerden oluşan grup Elektro-caz’ı kendi deyimleriyle “mütevazi” bir şekilde dinleyicilere sunuyor. The LeftOver Band, heyecan verici ilk konserinde hem Rootselect zamanından bilinen besteleri, hem de yepyeni besteleri çalıyor olacak.
Saat: 22.30

29 Mayıs Cumartesi
Ahmet Güneş
(Elektronik Ağırlıklı Müzik)
İlk aşkı müzik olan profesyonel dinleyici ve amatör radyocu. Tempo ve zaman ayırt etmeden severek dinlediği parçaları 2001’den bu yana Açık Radyo’da paylaşma fırsatı buluyor. Takıntıları: Yeni Viyana müzikleri ve Quantic.
Saat: 20:00

30 Mayıs Pazar
“Morning Jazz Sessions”
Dolunay Obruk Trio
Vokalde Dolunay Obruk’un yer aldığı trio, caz standartlarını kendine özgü yaklaşımlarla ve Dolunay Obruk’un özel sesiyle bir araya getiren üçlü, Pazar gününüzü keyiflendireceğiniz “Morning Jazz  Sessions” kapsamında Tamirane’de.
Saat: 14:00

Cazkolik.com / 05 Mayıs 2010, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X