12 kadın, 12 şarkı: ’Benim Şehrim, Benim Sesim’ albümü yayında

12 kadın, 12 şarkı: ’Benim Şehrim, Benim Sesim’ albümü yayında

Sözünden müziğine tamamı kadın müzisyenler tarafından yazılan 12 orijinal şarkıdan oluşan “Benim Şehrim, Benim Sesim” albümü yayınlandı.

 

Müzik endüstrisinde cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalar yürüten Beats By Girlz Türkiye’nin yapımcılığında hazırlanan albüm, Türkiye’nin farklı şehirlerinden genç kadınları bir araya getirdi.

 

Daha önce Cazkolik'te de duyurusunu yaptığımız gibi Beats By Girlz Türkiye’nin çağrısı sonucu belirlenen 10 genç kadın müzisyen ile Ocak ve Şubat aylarında gerçekleşen atölyenin ürünü olan şarkılar, kadınların yaşadıkları şehirle ilişkilerini müzikle anlatmaları ve şehrin seslerinden ilhâm alarak kendi müziklerini yaratmaları amacıyla hazırlandı.

 

Küratörlüğünü Beril Sarıaltun ile İngiltere'den müzisyen ve eğitimci Mandy Wigby’nin yaptığı albümün yapım sürecini anlatan belgesel gelecek hafta Beats By Girlz Türkiye’nin YouTube kanalında yayınlanacak.

 

 

Şarkılar ne anlatıyor?

 

 

 

Adile Yadırgı’nın sessel hafıza alanı olarak belirlediği Tarlabaşı’dan ilhâmla yazdığı ve söylediği “Tarlabaşı Kadans”, Aslı Gabuk’un Nişantaşı-Feriköy arası bir rotada yaşadıklarını anlattığı “İz”, Bahar Çalışkan’ın müziğini yaptığı ve sözlerini Aslı Kazak ile birlikte yazdıkları “Uyanış”, Beyza Tuluk’un İzmir Kemeraltı’ndan ve eski Türk mitolojisinden ilhâmla yazdığı “Reborn”, Dolphin Drama’nın Kilyos doğasını kutladığı “Seclusion”, Epifani Nota’nın Karaköy’ün hafızasını yakalamaya çalışan ve sokak müzisyenlerinin de katkıda bulunduğu “Bu Şehrin Beni Anlamaya”, İrem Arslan’ın hikâyesi Kadıköy vapur iskelesinde geçen “Gelgit”, İrem Dinçer’in İstanbul’daki Oyuncak Müzesi’nde kaydettiği “Mystery of Toys”, Nil’den’in su kültürü, Türk musikisi ve edebiyatından yararlanarak bir araya getirdiği elementleri, caz ve soundscape çalışmalarıyla birleştirdiği “A Night in Göksu”, Rosa Serpil Yokus’un Beyoğlu’nda yaşama tutunmaya çalışan bir kuşun hikâyesini anlatan “Kuşun Kafesi” adlı şarkıları dinleyebileceğiniz albümde ayrıca, Beril Sarıaltun’un Ezgi Karadayı’nın eşliğinde kaydettiği “Kuzgun” ve Mandy Wigby de yüz yıllar önce İrlanda’dan göçmüş annesinin köklerini araştırdığı şarkısı “Warp Weft” de yer alıyor.

 

 

Müzik endüstrisinde kadınlar

 

 

Beril Sarıaltun, koordinatörlüğünü yaptığı “Benim Şehrim, Benim Sesim” projesinin farklı müzik deneyimlere sahip kadınların kendi müzik prodüksiyonlarını gerçekleştirmelerine olanak sağladığını söylüyor: “Müzik endüstrisinde kadınların bestecilik, aranjörlük ve prodüktörlük deneyimleri yerel ve uluslararası ölçekte çok düşük yüzdelerle hesaplanıyor. % 2’yi bulmayan rakamlarda her kadının hikâyesinin bambaşka olduğu ve kadınlık deneyimleri açısından da eşitsizlikler yaşandığı düşünüldüğünde kat edilmesi gereken yol oldukça uzun. Bu yüzden bu proje, kadınların müzik hikâyelerine sahip çıkmakla da ilgili. Bu alanda dinleyeceğiniz eserlerin tamamı kadın müzisyenler tarafından yazıldı ve bestelendi. Çoğunluğu için ilk müzik prodüksiyon deneyimi olan bu projede kadınlar yüzdelere kocaman bir selam gönderiyor. Gerçekten de büyük bir selam.”

 

Cazkolik.com / 26 Mart 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.