14. Uluslararası İstanbul Opera Festivali opera tarihinin önemli eserlerine yer verecek

14. Uluslararası İstanbul Opera Festivali opera tarihinin önemli eserlerine yer verecek

Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin sahneleyeceği 6 etkinliğin yer alacağı 14. Uluslararası İstanbul Opera Festivali; yabancı konuk solist sanatçı, koreograf ve rejisörlerin de katkı sağladığı bir opera şölenine hazırlanıyor.

 

Bu yıl, 10-22 Haziran tarihlerinde yüksek teknoloji ile dijitalin sanatla buluşturulduğu Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak 14. Uluslararası İstanbul Opera Festivali sanatseverleri AKM'nin ödüllü Türk Telekom Opera Salonu ve Tiyatro Salonu’nda ağırlayacak.

 

 

 

Açılış gala konserle başlıyor

 

 

Gala Konser ve 4 büyük opera eserinin sahneye taşınacağı festivalin açılışı, 10 Haziran Cumartesi akşamı düzenlenecek gala konseriyle olacak. Konser, aryalardan napolitenlere, türkülerden şarkılara ünlü bestecilerin eserlerinden seçkin örneklerin yer aldığı zengin bir programla AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sgerçekleşecek. Solistlere, orkestra şefi Murat Kodallı yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek.

 

 

Festivalin vazgeçilmez eseri iki temsil yapacak

 

 

Festival 12-13 Haziran, Pazartesi ve Salı akşamları klasikleşen bir festival geleneği olarak ilk festivalden beri sahnelenen Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma isimli operasıyla devam edecek.

 

Türk-Osmanlı kültür ve sanatından etkilenilerek 16. yüzyıl Batı Avrupasında ortaya çıkan Turquerie akımının en güzel örneklerinden olan ve Mozart’ın Mehter Marşı ritimlerinden esinlenerek bestelediği, rejisör Caner Akın’ın sahneye koyduğu eser, klasik haline sadık kalınarak, aylardır dünya gündemini oluşturan salgına da göndermelerin yapıldığı değişik bir reji anlayışıyla AKM Tiyatro Salonu’nda iki temsil ile seyirci karşısında olacak.

 

 

Festivale ilk kez katılan İzmir DOB bir opera şaheseriyle sahnede olacak

 

 

 

Fransız yazar Alexandre Dumas’ın eseri Kamelyalı Kadın romanından esinlenerek oluşturulan, bestesi Giuseppe Verdi’ye, librettosu Francesco Maria Piave ait olan LA TRAVIATA operası, aşkı için büyük acılar çeken eserin baş kahramanı Violetta Valery’nin dram dolu ve ilgi çekici hayatını 15 Haziran Perşembe akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonu’na taşıyacak.

 

 

Ankara DOB festivalde bu yıl sahnelediği ve çok beğenilen prömiyer eseriyle katılıyor

 

 

Festivalin devamında, 18 Haziran Pazar akşamı İtalyan besteci Umberto Giordano'nun önemli eseri, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu, rejisörlüğü ve dramaturjisini Recep Ayyılmaz’ın üstlendiği Andrea Chenier operası, Fransız İhtilali döneminde idealleri uğruna genç yaşta ölüme mahkûm edilen şairin yaşam öyküsünü döneme uygun dekor ve kostümlerle AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunacak.

 

 

Festival, ihtişamlı Aida operasıyla son bulacak

 

 

Festivalin kapanışı AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda 22 Haziran Perşembe akşamı, Ankara ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin ortak sahneleyecekleri İtalyan bestecisi Giuseppe Verdi’nin ünlü operası AİDA ile yapılacak.

 

Solistleri, korosu ve dansçılarıyla sanatçıların sahnede kalabalık bir kadro ile aynı anda sahnede olacağı görkemli rejisi ile kapanışa damgasını vuracak eseri ünlü İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor.

 

Biletler AKM gişeleri veya biletinial.com adresinden temin edebilirler.

 

Cazkolik.com / 03 Haziran 2023, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.