CSO Ada Ankara sadece bir konser salonu değil, dünyaca ünlü isimlerin ağırlandığı bir kültür adası olacak

CSO Ada Ankara sadece bir konser salonu değil, dünyaca ünlü isimlerin ağırlandığı bir kültür adası olacak

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi Cem'i Cem Deliorman başkentin yeni kültür merkezi CSO Ada Ankara yerleşkesinin dünya sanatçıları tarafından tercih edilen bir kültür adası olarak hizmet vereceği söyledi.

 

Eylüldeki sezon açılışı sonrası rutin konserlerine devam eden CSO'da bu dönemde Kudsi Erguner, Avishai Cohen, Gülsin Onay gibi sanatçılar başkentlilerle buluştu.

 

CSO ADA yerleşkesi önümüzdeki hafta sonu Türkiye'de ilk kez sahne alacak Londra Filarmoni Orkestrası ile caz trompetçisi Chris Botti'yi ağırlayacak.

 

CSO Şefi Cemi'i Can Deliorman yaptığı açıklamada 2023 kişilik CSO Ana Salon, 500 koltuk kapasiteli Mavi Salon ve 650 kişilik eski orkestra binasının (tarihi CSO) yer aldığı "CSO Ada Ankara" yerleşkesinin, başkentlilere farklı müzik türlerini, yerli, yabancı birçok topluluğu dinleme fırsatı sunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: "Çok geniş bir alana yayılan yerleşke; açık hava alanları, CSO müzesi, fuaye alanları, kafeterya ve restoranlarıyla CSO Ada Ankara olarak kültür hayatımızın merkez noktası haline geldi. Başta Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konserleri olmak üzere cazdan etnik müziğe, geleneksel topluluk ve korolarımızın konserlerine uzanan birçok uluslararası solisti, topluluğu, orkestrayı bu benzersiz sanat adası içinde dinleyebiliyoruz."

 

31 Ekim akşamı sahnede izlenecek Chris Botti daha sonra İstanbul Taksim AKM'nin açılış haftası etkinliklerinde de konser verecek.

 

 

Türkiye'nin tek senfonik konser salonu

 

 

Müzikseverlerin hizmetine sunulan yeni CSO konser salonlarının 25 yılı aşkın sürenin ardından tamamlandığına işaret eden Deliorman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyanın sayılı konser salonlarından birine sahip olmamız, kuşkusuz Kültür ve Turizm Bakanlığımızın CSO'ya verdiği önemin ve CSO'ya inancının bir parçası. Burası bir dönem herkesin ümidini kestiği unutulmuş alan haline dönüşmüştü. Bakanlığımız bir mucizeyi çok kısa bir sürede gerçekleştirerek dünya standartlarında bir kültür sanat kompleksini yeniden canlandırdılar. Bu gerçekten üstün bir gayret ve adanmışlık gerektiren bir süreç. Aynı şekilde geçen sene CSO’ya yeni sanatçıların kadrolarıyla kazandırılmış olması bizler için çok önemli ve değerli."

 

Deliorman, CSO Konser Salonu'nun Türkiye'nin tek senfonik konser salonu olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bu anlamda çok amaçlı hizmet veren tüm diğer konser salonlarından ayrılıyor. Dünyanın kültür sanat metropolleri; orkestraları ve konser salonlarıyla tanınırlar. Berlin, Sidney, New York, Los Angeles, Hamburg gibi sayısız örneğinde gördüğümüz gibi şehirler orkestraları ve ikonik konser salonlarıyla bütünleşirler, gelişirler, nefes alırlar ve tanınırlar. Kültür sanat üretiminin en zirve noktalarını temsil eden senfoni orkestraları ise bu metropollerin kültür belleğinin en önemli parçası, aynı zamanda tanıtım vitrininin en güçlü objesidir. Bu pencereden baktığımızda CSO Konser Salonu sadece Ankara'ya değil, tüm Türkiye'ye rol model olacak bir yapı halinde uluslararası kültür sanat ağının güçlü bir parçası haline gelecek."

 

Cazkolik.com / 24 Ekim 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.