16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali ünlü eserleri sergileyecek

16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali ünlü eserleri sergileyecek

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından on altı yıldır düzenlenen ve tatil kültürüne sanat boyutu getiren Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 1 - 15 ağustos 2018 tarihleri arası seçkin bale yapıtlarıyla, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerle buluşacak.


Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, sanat kalitesi, zengin repertuvarı, ulusal ve uluslararası arenada ulaştığı başarılara güvenle 2003’den her sene düzenlediği ve Bodrum’a armağan ettiği Uluslararası Bodrum Bale Festivali, bu yıl da Bodrum Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek.


Açılış “Zorba” ile


Bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerini yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin 1 ağustos 2018 çarşamba akşamı Zorba balesiyle gerçekleşecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen, Nikos Kazancakis’in ünlü başyapıtı, Mikis Theodorakis`in müziği, Lorca Massine`nin metni ve koreografisiylle hayat buluyor.


SPOT HABER:


Bale dünyasından son haberler


Birmingham Kraliyet Balesi efsanevi direktörü David Bintley`nin yerine alacak yeni direktör arayışını başlattı • Ünlü dansçı ve koreograf Emanuel Gat`in Story Water gösterisi Avignon Tiyatro Festivali`nde büyük alkış aldı • Koreograf Shoko Tamai`nin doğu ile batı dans stillerini dövüş sanatlarıyla beraber estetize ettiği Ninja Balesi gösterileri gittiği her şehirde yoğun ilgi görüyor.


Festivalde flamenko rüzgarı


3 ağustos 2018, cuma akşamı Bodrumlu sanatseverler flamenko rüzgarıyla coşacak. İspanyol üç kardeş; Rosario, Ricardo ve José Castro Romero’nun kurduğu Castro Romero Flamenco topluluğu, kendi müzikleri ve koreografileriyle Esencia Flamenca adlı performanslarını sahneye taşıyacak.


SPOT HABER:


Celui Qui Tombe


Hareket esaslı modern sanat ne tür çarpıcı yeni ifadeler buluyor şaşarsınız. Yoann Bourgeois isimli sanatçı giderek daha hızlı dönen bir kare platform üzerinde ayakta durmaya çalışan insanları tiyatro gösterisi gibi izletiyor. Konuşma yok ama kararlılık var, sarılma var, hasret var, özlem var ve fonda çalan müzik Frank Sinatra`nın sesinden "My Way". Bu gösteriyi kesinlikle kaçırmak istemezsiniz. Son derece zekice düşünülmüş yaratıcı bu gösteri sonbaharda Zorlu PSM`de sahnelenecek.

Balenin yıldızları Bodrum'da sahne alacak


8 ağustos 2018, çarşamba akşamı Viyana Bale Yıldızları Akşamı ile festival devam ediyor. Viyana Devlet Opera Balesi Birliği klasik balenin en güzel örneklerinden performanslar sahneleyecek. Birçok klasik baleyi sahneye taşıyan ünlü koreograf Marius Petipa’nın adımlarını sahneye koyan koregraf Mihail Sosnovschi imzası taşıyan performans baleseverlere beyaz balenin büyülü kapılarını açacak.


Yeldeğirmenleriyle dans


Yine klasik bale ile devam eden festival 11 ağustos 2018, cumartesi akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenecek Don Kişot balesiyle devam ediyor. Cervantes’in aynı adlı romanından hareketle Marius Petipa’nın adımlarıyla sahnelenen eser, Ludwig Minkus’un müzikleriyle estetiğin en rafine büyüsünü sahneye taşıyor.


Kapanış Frida ile


Festivalin kapanış gecesi Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, 2015-2016 DOB sanat sezonunda dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük ilgi alan Frida seyirci karşısına çıkacak. 15 ağustos 2018, çarşamba akşamı sahnelenecek eserin müzikleri Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo ve Aksel Akın’a, koreografisi ise Özgür Adam İnanç’a ait.


Cazkolik.com / 23 Ağustos 2018, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X