20. Uluslararası Ankara Caz Festivali bugün başlıyor. Program ve ayrıntılar haberde yayında.

20. Uluslararası Ankara Caz Festivali bugün başlıyor. Program ve ayrıntılar haberde yayında.

Festivalin 20. yılını Özlem Oktar Varoğlu ile konuştuk. Röportajı okumak için tıklayın.


1996 yılından bu yana başkentin kültür-sanat hayatına değer katmaya devam eden Caz Derneği 20. yaşını muhteşem bir festivalle taçlandırıyor. 20. Uluslararası Ankara Caz Festivali 3 Mayıs 2016 Salı akşamı JW Marriott Otel’de yapılacak MONO - Ege Dai DJ Performansı ardından plaket takdim töreni ve açılış konseriyle 20. yılını kutlayacak. Ardından festivalin açılış konseri, ülkemizin yetiştirdiği dünya çapında müzisyenleri bir araya getiren Aşkın Arsunan Jazzino Band ile gerçekleşecek.

* * *

28 Mayıs’a kadar “Cazın Renkleri” temasıyla birçok usta sesleri ağırlayacak olan festivalde, müzikseverler dünyaca ünlü yıldızların yanı sıra ülkemiz cazının güçlü isimlerini dinleme şansı bulacaklar.

Müze’de caz

6 Mayıs gecesi Goethe Enstitüsü’nün katkılarıyla ünlü Alman trompet ve kornet sanatçısı Markus Stockhausen, piyanist Florian Weber eşliğinde “Inside Out” projesiyle Erimtan Müzesi’nde bir konser gerçekleştirecek.

Next Level 6 konserle festivale destek veriyor!

Next Level AVM bu yıl ücretsiz olarak birçok açık hava konserine ev sahipliği yapacak. Konserler 7 Mayıs’ta Kürşat Başar ve Orkestrası ile başlayacak. Türkiye’nin ilk soul albümü “Moments”in sahibi Dilek Sert Erdoğan ile vokal caza gönül vermiş bir müzisyen ve akademisyen Aydın Kahya 13 Mayıs’ta ilk defa festival kapsamında aynı sahnede olacak. 14 Mayıs’ta müzikseverlerle buluşacak olan Kerem Görsev Vocal Jazz Project feat. Elif Çağlar cazla dolu bir bahar akşamı yaşatacak. 18 Mayıs’ta müzisyen, gezgin, radyocu, TV programcısı tüm Ankaralı’ların “hastası” olduğu Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars grubuyla latin şarkılarını yorumlayacaklar. Festival 27 Mayıs’ta uzun bir aradan sonra sahne alacak olan 2006 Yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası Komutanlığı bünyesinde kurulan, her yaştan dinleyiciye hitap eden repertuarı ile TÜRKAY konseri ile devam edecek. Gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki festival ve organizasyonlarda ülkemizi temsil eden genç vokal Selen Beytekin Orkestra ile birlikte sahne alacak.

Asiaminor’den Longa Nova’ya...

Müzik kariyeri boyunca cazın farklı türleri ve geleneksel müziklerden izlenimlerini yansıttığı beste ve yorumlarıyla birçok projeye öncülük eden Kâmil Erdem 20. Uluslararası Ankara Caz Festivali için özel bir projeyle sahne alıyor. Bugüne kadar farklı ülkelerden ve müzik türlerinden müzisyenlerle Avrupa, Afrika ve Amerika’da yirmiden fazla ülkede konserler veren, 1990’da kurduğu Asiaminor ile günümüze kadar altı albüm yayınlayan sanatçının yeni grubu ve projesi Longa Nova ile konseri 11 Mayıs Çarşamba akşamı Türk Japon Vakfı’nda gerçekleşecek.

5 kez Grammy adayı Karrin Allyson

12 Mayıs’ta yine Türk Japon Vakfı’nda dünyaca ünlü bir vokali ağırlayacağız. Amerikan Büyükelçiliği ve Turmaks’ın katkıları ile ünlü Amerikalı caz vokal sanatçısı, 5 Grammy adayı Karrin Allyson 20. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında sahne alacak.

Çocuklarla caz

Festivale bu yıl, çocukların yararlanabilecekleri bir etkinlik dahil edildi. Sevda Cenap And Vakfı’nın işbirliği ile Çocuklarla Caz Atölye Çalışması’nda beden perküsyonu, tekerlemeler ve oyunlarla caz müziği çocuklara tanıtılacak. Çocukların basit eşlikleri ile birlikte melodik doğaçlamalar yapılacak ve ortaya çıkan parçalar düzenlenerek çocuklardan renkli bir caz orkestrası oluşturulacak.

Dijital Akademi’den "20 Yılda Caz Festivali" sergisi

20. yıl kutlamalarında geçmişe müzik dolu bir yolculuk sağlayan sergi de var. Dijital Akademi’nin son 10 yıldır konserlerimizde çektikleri fotograflarla hazırladıkları sergi 17-25 Mayıs tarihleri arasında ücretsiz olarak Nurol Sanat Galerisi’nde izlenebilecek.

Ankara’da cazın adresi Samm’s Bistro

Festivalin vazgeçilmez kulüp konserleri bu yılda Samm’s Bistro’nun katkılarıyla gerçekleşecek. 9 Mayıs’ta uzun yıllar birlikte çalmış, New York cazının ileri gelen Türkiye temsilcileri olan müzisyenlerden oluşan Ali Perret Quintet, Ali Perret’in 1983-2003 yılları arasında yazmış ve düzenlemiş olduğu repertuvarı ile sahne alacak. 25 Mayıs’ta Türkiye’nin ilk caz piyanist ve vokallerinden, caz müziğinin yaygınlaşmasına önemli katkılarda bulunmuş İlham Gencer’e vokalde İpek Dinç Yüce eşlik edecek. 26 Mayıs’ta ise Önder Focan, caz ve popüler müzik sahnelerinin genç nefesleri Şallıel Brothers ile sahne alacak.

Caza hayat verenler gecesi

Güven Hastanesi, yıllardır destek verdiği Ankara Caz Festivali’ne bu kez mekan sahipliği de yapıyor. Ülkemizde caza gönül verenlerin anılacağı özel gecede Sibel Köse Quintet, caza adanmışlıklarını ve farklı oluşumlarda edindikleri deneyimi bir potada eriten değerli müzisyenlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Grup caz standartlarından, Brezilya müziğine, chanson ve tangolara uzanan geniş yelpazedeki repertuvarlarıyla izleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Kapanış Goran Bregoviç ile.

Festival 28 Mayıs Cumartesi akşamı Next Level AVM’nin katkıları ile bir karnaval havasında son bulacak. Bosnalı besteci, gitarist ve şarkıcı Goran Bregoviç kaçırılmaması gereken bir performans sergileyecek.

* * *

- Festival programına www.ankaracazfestivali.com adresinden ulaşabilirsiniz.
- Biletler www.biletix.com`da.

Festivalin tüm programını aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X