20. yüzyıl müzik ikonlarının fotoğrafçısı Jim Britt'in objektifinden yıldızlar geçidi

20. yüzyıl müzik ikonlarının fotoğrafçısı Jim Britt'in objektifinden yıldızlar geçidi

Müziği plâk formatında tüketip kapak ve insört inceleme geleneğinden gelenler bir açıdan çok şanslılar. En ufak detaylarda "dünyaların" gizli olduğunu bilirler. Tüm plâklarda olduğu gibi 70'li yıllar soul müziği plâk kapağı ve insörtlerinde işte böyle gizemli isimler dolaşırdı. Bu isimlerden biri de Jim Britt idi.

 

Motown Records Sanat/Fotoğraf Direktörü, sonrasında ABC baş fotoğrafçılığı görevini ifa eden Jim Britt dönemin gözde sanatçıların birleştiği ortak nokta sayılırdı.

 

Miles Davis, Stevie Wonder, Otis Redding, Michael Jackson, Abba, Dizzy Gillespie, James Brown, Frank Sinatra, Farrah Fawcett, Muhammed Ali ve niceleri Jim Britt'in fotoğraf ve tasarımları vasıtasıyla sevenleriyle buluştu.

 

 

Söyleşi zamanı

 

 

 

Fotoğraflar, Marvin Gaye'in "Let's Get it On" albüm çekimlerinden. Soldaki kare albüm kapağı olurken, sağdaki enstantane Marvin'in 'keyif' zamanını yansıtıyor.

 

Geçtiğimiz ay Marvin Gaye'in "Let's Get It On" plâğını dinlerken Britt imzasını taşıyan o meşhur "kırmızı bereli" albüm kapağını gördüğümde nihai kararımı vermiştim. Hayranı olduğum, sayısız yıldızla aynı havayı teneffüz etmiş Jim Britt'le bir söyleşi yapmalıydım.

 

Kendisine sosyal medya üzerinden bir söyleşi talebi yolladım. Kısa bir süre sonra "hadi yapalım şu söyleşiyi" şeklinde müjdeli bir cevap gelmişti.

 

 

Miles Davis

 

 

Caz onun ilk tutkusu

 

 

San Francisco doğumlu Jim Britt, lise ve üniversite çağlarında müziğe ama özellikle caza tutku derecesinde bağlandı. Bir tarafta caz vokalistliği yapan Britt öte tarafta diğer tutkusu haline gelecek fotoğrafçılıkla tanıştı.

 

Müzik ve fotoğrafçılık onu nihayetinde soul müziğin en büyüğü olan Motown Records'a getirdi. 1972-1975 yılları arası Motown'da Sanat/Fotoğraf Direktörü olarak görev yapan Jim Britt'e Motown dönemini ve kariyerindeki diğer önemli işleri sordum. İlginç cevaplar ve ilk elden orijinal fotoğraf ve tasarımlar görme şansım oldu.

 

 

Dizzy Gillespie

 

'Zaman makinası olsa da o yıllara ışınlansak' dediğimiz dönemin efsane müzisyen ve sanatçılarla dirsek temasında olan bu özel insanı sanırım sizler de yakından tanımak istersiniz.

 

 

20. yüzyıl müzik ikonlarının fotoğrafçısı; Jim Britt

 

 

Aykut Öger: Merhaba Jim, öncelikle vakit ayırdığın için teşekkür ederim. Seninle tanışmış olmaktan mutluluk duydum. İstersen başlayalım! Müzikle olan gönül bağınla başlamak istiyorum. Web sitendeki biyografinde hep müzik yapmayı hedeflediğini, caz kulüplerinde şarkı söyleyerek kariyerine başladığını okudum. Niye özellikle caz? Etkilendiğin caz sanatçıları kimlerdi?

 

Jim Britt: 50’li yıllarda Stan Kenton, Dave Brubeck ve “Batı Yakası” cazın diğer isimlerini çok seviyordum, Art Blakey’in Jazz Messengers projesine hayran kalmıştım.

 

 

Herbie Hancock

 

Miles’ın grupları da bu müziğe olan hayranlığımı devam ettirdi; balad şarkılara dair en fazla şeyi Miles’tan öğrenmişimdir muhtemelen. Bu grupların ritim anlayışı benim söyleyiş tarzımı da etkiledi.

 

Seattle’daki müzisyenler de bana çok destek oldular ve beni hep cesaretlendirdiler.

 

Aykut Öger: Aktif müzisyenlikten fotoğrafçılığa geçişin nasıl oldu? Müzik ve fotoğrafçılığı bir arada yürütebildin mi?

 

Jim Britt: “Turnedeyken” oldu!

 

Bir Leica makine ve motel banyolarına yerleştirebileceğim karanlık oda malzemeleri aldım. O günlerde bir gece kulübünde iki hafta boyunca çalışırdık, dolayısıyla, fotoğraf çekmek ve basmak için yeterince zamanım vardı.

 

 

Chick Corea

 

Aykut Öger: Motown'a gelişin nasıl oldu? Bir başvuru sonucunda mı gerçekleşti, yoksa o güne kadar yaptığın fotoğraf çalışmaların mı seni oraya götürdü?

 

Jim Britt: Çoğu zaman nasıl oluyorsa öyle oldu. New York’taki bir arkadaşım, Motown için çalışan Katarina Petterson’a (fotoğrafçı/tasarımcı) ulaşmamı söyledi. Onlar için birkaç çekim işi yaptım ve bir süre sonra da “hadi beni tam zamanlı olarak işe alın” dedim.

 

Beni işe aldılar ve bir süre sonra fotoğraf çekimlerinin yanında albüm kapaklarının tasarımına da başladım. Baskı, düzenleme vs. yapabildiğim küçük bir stüdyom vardı.

 

Aykut Öger: Motown döneminde şirketin kurucusu Berry Gordy ve kurumda etkin rol oynayan yöneticilerle hangi boyutlardaydı? Yaptığın işe karışırlar mıydı?

 

Jim Britt: Böyle bir durum olmadı, hayır. Bir keresinde Berry, “Let’s Get It On”un prova baskısıyla sanat bölümüne geldi. Elinde baskıyla “bu da nedir?” diye sordu, ben de “Let’s Get It On” olduğunu ve Marvin’in onu çok sevdiğini söyledim. Sadece tek bir fotoğrafı değiştirdik. Kontrol genel olarak bendeydi.

 

Aykut Öger: Müzik sektöründe tanınan/tanınmayan sayısız şarkıcı, grup ve müzisyenle çalıştın. Web sitendeki sanatçı listesinin boyutlarını inceledikçe şaşırmamak mümkün değil. Peki, bu kabarık portföyde çalıştığın en kolay ve en zor birer isim sayabilir misin?

 

Jim Britt: Çoğu kişiyle gayet iyi ilişkilerim oldu. Sadece Linda Ronstadt biraz olay çıkarmıştı. TV Rehberi için fotoğraf çekimi yapıyorduk ve kendisi üç saat gecikti. “Ekibiyle” birlikte stüdyoya geldi ve “bunun TV Rehberi çekimi gibi görünmesini istemiyorum” dedi. Ancak yaptığımız tam olarak buydu ve başladıktan sonra çekimin kontrolünün bende olduğunu fark etti ve sakinleşti.

 

Öte yandan Eddie Kendricks (The Temptations), çalıştığım en eğlenceli ve yaratıcı isimlerden biriydi.

 

 

Judy Garland

 

Aykut Öger: Marvin Gaye ve Diana Ross'un 1973 tarihli "Diana Marvin" düet albümünü soracağım. Birçok kaynaktan sıkıntılı bir kayıt süreci yaşandığını okumuştum. Sen oradaydın, biraz bu atmosferden bahseder misin? Bu durum fotoğraf çekimlerini de etkilemiş miydi?

 

Jim Britt: Fotoğraf çekimi kayıtlardan çok daha önceydi ve o çekimde sonradan Marvin için “Trouble Man”in kapağı olacak fotoğrafları da çektik. Ben stüdyoda ikisiyle sadece tek bir çekim yaptım.

 

Diana hamile olduğundan ve Marvin de ot içtiğinden bu albüm için bir daha asla birlikte kayıt yapmadılar, ayrı ayrı devam ettiler.

 

 

Marvin Gaye ve Diana Ross "Duet" albüm çekimlerinden bir kare.

 

Aykut Öger: Objektifine yakalananlar ve tasarım yaptıklarının arasında en sevdiğin 5 albüm kapağı hangileridir?

 

Jim Britt: En keyif aldığım çalışmaların şunlardır:

 

1 Marvin Gaye - Let’s Get It On (1973)
2 Eddie Kendricks - For You (1974)
3 Bobby Darin - Bobby Darin (1972)
4 The Temptations - 1990 (1973)
5 Marvin Gaye - Live (1974)

 

 

Aykut Öger: Bu arada, Jim’in saydığı beş albümden üçü plak koleksiyonumda bulunuyor. 1977 yılında Roots (Kökler) dizisi temalı tasarımın TIME dergisinin kapağını süsledi. Bu, ABC baş fotoğrafçı dönemine mi rastlıyor? Bu kapak tasarımı senin için ne ifade ediyor?

 

Jim Britt: Evet, o zamanlar ABC’de çalışıyordum. Üst üste pozlama kullandım; 36 kareyi çektikten sonra kameradaki filmi geriye sardım ve ardından da LeVar Burton’ı (Kunta Kinte’yi oynayan oyuncu) bana ikinci bir poz verirken çektim.

 

Normalde kapak tasarımlarını her zaman kendileri yapan TIME ilk kez bu fotoğrafla dışarıdan bir çekimi kapağına taşımış oldu.

 

O zamanlar ABC’deki patronum, çekim esnasında vaktim olmadığını söylemişti. Ben de bu çekim için vaktim yoksa başka hiçbir çekim için vaktim olmayacığını söylemiştim. Bana beş dakika verdi ve çekimi tamamladım. Tutkulu bir şeyler istiyordum ve ortaya çıkan sonuç da tam olarak böyle oldu.

 

 

Aykut Öger: Şu sıralar fotoğrafçılık kariyerin hangi aşamada, hangi alanda çalışmaya devam ediyorsun?

 

Jim Britt: Şu an 83 yaşındayım ve artık çekim yapmıyorum, ama çalışmalarımı satmaya devam ediyorum. Ilford HP5 filmli Sinar P2 8x10 kameramla ilginç insanların portre fotoğraflarını çekiyorum. Sonra da negatif taramalarını yapıyorum.

 

Aykut Öger: Müzik, spor, kültür-sanat, moda ve şov dünyasıyla etkileşimlerin oldu. Bu denli fazla şöhretle tanışmış olmak birçok anektodu da beraberinde getirmiştir. Bir kitap yazmayı hiç düşündün mü?

 

Jim Britt: İşin aslına bakarsanız bireysel yayıncılık mecrası Blurb üzerinden iki tane yayımlanmış kitabım var. Bunlar:

 

• Jim Britt Photos and Stories | Volume 1 | From Nightclubs to Motown
• Jim Britt Photos and Stories | Volume 2 | From ABC Television to Freelance at 140 N. La Brea

 

Caz konserleri gerçekleştirdiğimiz büyük stüdyomu kapsayan, boks ve moda üzerine kişisel çalışmalarımın da bulunduğu üçüncü bölüm (Volume 3) üzerinde çalışıyorum.

 

 

Michael Jackson

 

Aykut Öger: Bu samimi söyleşi için teşekkür ederim. Bundan sonrası için başarılar dilerim. Kendine iyi bak 😊

 

Jim Britt: Rica ederim Aykut, sen de öyle.

 

* Jim Britt'in çalıştığı ünlüler listesini ve eşsiz fotoğraflarını sanatçının web sitesinden inceleyebilirsiniz: http://jimbrittphoto.com

 

Aykut Öger

 

Cazkolik.com / August 20, 2021, Saturday

 


 

 

A Parade of stars from the eyes of Jim Britt

 

 

 

Those who come from the tradition of consuming music in vinyl format and examining covers and inserts, are very lucky in a way. They know that "worlds" are hidden in the smallest details. As with all records, such mysterious names were circulating on 70s soul music record covers and inserts. One of these names was Jim Britt.

 

Having worked as a Photographer/Art Director for Motown Records and later as head photographer for ABC, Jim Britt served as a common ground for the popular artists of the time.

 

Miles Davis, Stevie Wonder, Otis Redding, Michael Jackson, Abba, Dizzy Gillespie, James Brown, Frank Sinatra, Farrah Fawcett, Muhammed Ali and many others posed for their fans thanks to the photographs and designs of Jim Britt.

 

 

James Brown

 

 

Time for the interview

 

 

Last month, I was listening to Marvin Gaye's "Let's Get It On" and saw that famous "red beret/hat" cover photo. I decided right there and then; I had to interview Jim Britt, someone who breathed the same air as some of my favorite stars.

 

I sent him an interview request on social media. The good news followed shortly after, as he responded with "let's do it".

 

 

Frank Sinatra-Tony Bennett

 

 

Jazz: His first passion

 

 

Born in San Francisco, Jim Britt became passionate about music, and especially jazz, during his high school and university education. As a jazz vocalist, Britt met photography, which quickly became another one of his passions.

 

Music and photography eventually led him to Motown Records, the grand stage of soul music. Having worked as a Photographer/Art Director for Motown Records between 1972 and 1975, Jim Britt told me about the Motown era and his other achievements in an interesting interview. I also got to see firsthand original photos and designs.

 

I believe you too would like to find out more about this special person, who rubbed elbows with the legendary musicians and artists of an era we reminisce about, and think to ourselves "if only there was a time machine that could take us to those good old days."

 

 

Commodores

 

 

Photographer of 20th century music icons

 

 

Aykut Öger: Hello Jim. First of all, thank you very much for your time. Even though we could not do this face to face, it is an absolute pleasure to meet you. Shall we begin? I want to start with your love of music. I read in the bio* on your website that you always wanted to make music, and started your career by singing in jazz clubs. Why jazz specifically? Who were some of your jazz influences?

 

Jim Britt: Well, it was the 50’s and soon I was a fan of Stan Kenton, Dave Brubeck and pretty much the “West Coast” school of jazz, then I heard Art Blakey’s Jazz Messengers!

 

Miles groups followed and I think I learned more about singing ballads from Miles than anything else. The groove that these bands had influenced my singing time as well.

 

The musicians in Seattle also were very supportive of me and encouraged me.

 

Aykut Öger: How did you transition from being an active musician to photography? Were you able to manage music and photography at the same time?

 

Jim Britt: “On the road”!

 

I was able to buy a Leica and darkroom equipment that I could set up in motel bathrooms. In those days we would work two weeks at a nightclub and so I had time to photograph and print.

 

 

Luther Vandross

 

Aykut Öger: How did you start working at Motown? Did you apply yourself, or was it your work in photography that led you there?

 

Jim Britt: As with many things, it was a friend in New York who told me to contact Katarina Petterson (photographer/designer) who was working for Motown.

 

I started doing some photo work for them and then said “why don’t you hire me.”

 

They did and soon I was not only photographing but designing the album covers as well. I had a small studio and was able to print, layout etc.

 

Aykut Öger: What was your relationship like with Berry Gordy, the founder of the company, and the executives in the organization during the Motown era? Would they interfere with your work?

 

 

Thelma Houston

 

Jim Britt: No. One time Berry came into the art department with the press proof of “Let’s Get It On”. “What does this mean?” he said, holding the proof. I said it’s “Let’s Get It On” and Marvin loves it. We did change one photo, but that was it. I pretty much had a free hand.

 

Aykut Öger: You have worked with numerous more/less popular singers, bands and musicians in the music industry. It is impossible not to stand in awe of the massive list of artists on your website. Can you name the easiest, and the hardest artist to work with?

 

Jim Britt: I had a good rapport with most everyone. The only difficult person was Linda Ronstadt.

 

It was a shoot for TV Guide and she was three hours late and walked into the studio with her “people” and declared “I don’t want this to look like a TV Guide shoot.” Well, it was and after the first set up she realized that I WAS in control of the shoot and she lightened up.

 

Eddie Kendricks (The Temptations) was absolutely one of the most fun and creative to have a session with.

 

 

Muhammed Ali

 

Aykut Öger: This question is about "Diana Marvin", the duets album by Marvin Gaye and Diana Ross released in 1973. Many sources claim that the recording process was rather exhausting. Since you were there, can you talk a little bit about the atmosphere? Did this situation affect the photoshoots as well?

 

Jim Britt: Well, the photo shoot was way ahead of the recording sessions and in that shoot, we also did photos that became the cover of “Trouble Man” for Marvin.

 

I only photographed one session in the recording studio with the two of them.

 

They never recorded together again as Diana was pregnant and Marvin was smoking marijuana. They recorded separately for that album after that.

 

 

Stevie Wonder

 

Aykut Öger: Among the album covers you have shot and designed, which five can you list as your favorites?

 

Jim Britt: The works I enjoy the most are:

 

1 Marvin Gaye - Let’s Get It On (1973)
2 Eddie Kendricks - For You (1974)
3 Bobby Darin - Bobby Darin (1972)
4 The Temptations - 1990 (1973)
5 Marvin Gaye – Live (1974)

 

Aykut Öger: A personal note: I'm glad that three of the five albums mentioned above are in my record collection 😉  In 1977, the cover of TIME magazine was adorned by your Roots design. Was this during your time as head photographer for ABC? What does this cover design mean to you?

 

Jim Britt: Yes, I was with ABC and that photo was a double exposure in the camera. I photographed 36 frames of the profile and rewound the film in the camera and then shot LeVar Burton (the actor who plays Kunta Kinte) looking at me for the second shot.

 

When TIME used that photo, it was the first time they had ever used something from a network. TIME always produced their own cover. My boss at ABC said during the photo session we didn’t have time for me to do that shot. I told him that if we didn’t have time for that shot, I didn’t have time for any more shots. He gave me 5 minutes and I did the shot. I wanted something passionate and we got it.

 

 

Otis Redding

 

Aykut Öger: What is the current state of your photography career? Which fields do you continue to work in?

 

Jim Britt: At 83 I’m not photographing anymore, but selling my work as fine art. I do photograph portraits of interesting people with my Sinar P2 8x10 camera with Ilford HP5. I develop the negatives and then scan them.

 

Aykut Öger: You had interactions in music, sports, culture and art, fashion and show business. Being acquainted with so many celebrities must have brought along many stories. Have you ever thought of writing a book?

 

Jim Britt: As a matter of fact, I already have produced two books on Blurb.

 

• Jim Britt Photos and Stories | Volume 1 | From Nightclubs to Motown
• Jim Britt Photos and Stories | Volume 2 | From ABC Television to Freelance at 140 N. La Brea

 

I’m working on Vol. 3 which will include my big studio where we produced jazz concerts, my personal work on boxing, and fashion.

 

 

Abba

 

Aykut Öger: Well, thank you for this sincere interview. I wish you the best, take care.

 

Jim Britt: You’re welcome Aykut.

 

* You can check out unique photos and the list of celebrities Jim Britt has worked with on the artist's website: http://jimbrittphoto.com

 

Aykut Öger

 

Cazkolik.com / August 20, 2021, Saturday

 

Tina Turner

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Aykut Öger

Soul, R&B ve Blues yazılarıyla Aykut Öger Cazkolik'te.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.