28 haziran akşamı Akbank Sanat`ta yeni bir albüm repertuvarından öte anlamlara hitap eden bir konser izleyceğiz.

28 haziran akşamı Akbank Sanat`ta yeni bir albüm repertuvarından öte anlamlara hitap eden bir konser izleyceğiz.

Haziran ayı caz için iki arada bir derede aydır. Sezon bitmiş, konserlerin sayısı azalmıştır, araya bayram tatili girmiştir ve temmuzda gerçekleşecek festivale henüz zaman vardır ama bütün bir yılı hareketli ve bereketli geçiren Beyoğlu Akbank Sanat haziran ayında da temposunu düşürmediği için heyecan verici konserler hız kesmez. Nitekim, (bu haberin yayına girdiği güne göre) yarın akşam Baki Duyarlar`ın OnQ projesini izleyeceğiz, araya bayram girecek derken 28 haziran akşamı bu kez Yaşam Hancılar`ın yeni albümü "Strange Fish"in turne kapsamındaki konserine tanık olacağız.

* * *

Caz vokalisti ve gitar çalan yaşam Hancılar ikibinli yıllarda kurduğu Jazz Mates grubuyla adını duyurdu, 2008 yılında Nardis Jazz Vokal Yarışması`nda aldığı ödül sonrası Amsterdam Konservatuvarı`nda okumaya gitti ve 2013`de mezun olup Amsterdam`da mesleğini sürdürmeye başladı. O sıra yayınladığı ilk albümü "Here`s to Life"ı Cazkolik`te haber yapmıştık. Amerikan standartlarını seslendirdiği ve caz dinleyicisi nezdinde mezuniyetini belgelediği güzel bir albümdü. Başarılı sanatçı ilk çalışmasıyla yakaladığı başarılı süreci geçen sonbahar yayınladığı ikinci albümü "Strange Fish"le kalıcı hale getirdi.

"Strange Fruit"ten 78 yıl sonra "Strange Fish"

Yaşam Hancılar`ın ilk albüme göre daha farklı bir repetuvarla kaydettiği yeni albümü "Strange Fish"in en dikkat çeken şarkısı albüme adını veren "Strange Fish". Caz tarihine damgasını vurmuş olan "Strange Fruit" isimli ölümsüz besteye aradan geçen seksen yıla yakın zaman sonra dahi insanlık trajedisinin azalmadığını göstermesi bakımından vicdanlı bir şarkı olmuş "Strange Fish". Kapak görselinde zarif bir biçimde sembolize edilen Aylan Bebek ve göç olgusunun yarattığı trajediyi hatırlatan Hancılar albümün diğer arçalarında ise yine caz ve Brazilian standartlarda renkli tercihlerde bulunmuş.

* * *

28 haziran akşamı albüm turnesi kapsamında sezonun son konserlerinden biri olarak izleyeceğimiz Yaşam Hancılar Band sanatçının Hollanda`da birlikte çaldığı piyanoda Orestis Petrakis, basta Marco Zenini ve davulda Joan Terol Amigo gibi isimlerden oluşuyor. Kendi içinde anlamlı göndermelir yanında sezonun da son konserlerinden biri olması bakımından cazseverlerin 28 haziran akşamı bu konseri mutlaka not etmelerini öneriyoruz.

Cazkolik.com / 20 Haziran 2017, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.