30 Nisan Dünya Caz Günü bu yıl da internet üzerinden kutlanacak

30 Nisan Dünya Caz Günü bu yıl da internet üzerinden kutlanacak

Geçen sene Dünya Caz Günü küresel konseri Covid-19 salgını nedeniyle son anda iptal edilerek global bir internet konserine dönüşmüştü. Halbuki, Türkiye dahil dünyanın dört yanında önceden hazırlanan programlarla unutulmayacak bir gün daha yaşanması amaçlanmıştı. Yerine All Star Global Concert adı altında çevrimiçi bir organizasyon devrye girdi ve 30 Nisan Dünya Caz Günü'nde Facebook üzerinden yayınlandı.

 

Dünya Caz Günü organizasyonundan yapılan açıklamayla salgın nedeniyle kutlamalar bu yıl da çevrimiçi konser olarak gerçekleşeceği duyuruldu.

 

30 Nisanda gerçekleşecek global konser jazzday.com web sitesi ile UNESCO, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler web televizyonu üzerinden yayınlanacak.

 

Hancock Enstitisü başkanı ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock Los Angeles'daki kutlamalarda şarkıcılar Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Roberta Gambarini, Veronica Swift ve Andra Day gibi isimlerin yanı sıra piyanistler Cyrus Chestnut, Amina Figarova, saksafoncular Joe Lovano, Kenny Garrett, Rudresh Mahanthappa ve Melissa Aldana gibi isimlerin yer alacağını söyledi.

 

Dünya çapında katılacak sanatçılar ise Rio De Janeiro'dan vokalist Ivan Lins, Rus saksofoncu Igor Butman, Güney Afrikalı Mandisi Dyantyis, Benin asıllı şarkıcı Angélique Kidjo Paris'teki UNESCO genel merkezindeki performanstan katkıda bulunacaklar. Aynı gün içinde UNESCO ve Hancock Enstitüsü bir seri çevrimiçi atölye çalışması da gerçekleştirecek.

 

Hancock yaptığı açıklamada, "Uluslararası Caz Günü geçen yıl büyük zorluklara rağmen inanılmaz bir esneklik, yaratıcılık, ustalık ve yakınlık sergiledi. Küresel salgın dünya genelinde hayatı zorlaştırmaya devam ederken Nepal'den Meksika ve Kamerun'a 10. yıldönümünde Dünya Caz Günü'nü neşe, cesaret ve umutla karşılamamız için bize ilham veriyor." açıklamasında bulundu.

 

Bu yıl Dünya Caz Günü bazı ek programlara da yer verecek. ABD çapında PBS istasyonlarında ABD saatiyle 21:00'de iki saatlik bir özel etkinlik düzenlenecek. WTTW Chicago tarafından sunulan programda Dünya Caz Günü'nde daha önce İstanbul, Havana, Melbourne ve Osaka gibi geçmiş yılların Caz Günü konserlerinden seçilen anlar yayınlanacak.

 

 

Türkiye'de neler olacak?

 

 

30 Nisan Dünya Caz Günü Türkiye'de de çevrimiçi etkinliklerle kutlanacak ama çevrimiçi dahi olsa ana etkinlik diyebileceğimiz bir faaliyet yok. Garanti Caz Yeşili her 30 Nisan dikkat çeken 5 konser düzenliyor, yine onların konserleri öne çıkacak. Belediyelerin geçekleştireceği kimi faaliyetler olacak, bağımsız kutlamalar da olacak ve gerçekleşecek konserlerin çoğu YouTube gibi mecralar üzerinden izlenebilecek.

 

Cazkolik.com / 23 Nisan 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.