32. Akbank Caz Festivali bu konsere dikkat önerileri 2

32. Akbank Caz Festivali bu konsere dikkat önerileri 2

Genç müzisyenleri keşfettikçe sürpizli sanatçılarla tanışıyoruz. Bence, Emma Ravicz yeni kuşağın dikkat çeken cazcılarından biri olacak. Olacak diyorum çünkü hem çok genç, hem uluslararası sahnelerde yer alacak kadar potansiyeli olan bir isim.

 

Ravicz nefesli ağırlıklı multi enstmanist bir müzisyen. Londra caz sahnesinde kendi yolunu açmaya çalışan Polonyalı sanatçının cazla tanışması eski değil, 15 yaşında keşfetmiş cazı ama müzik eğitimi klasik ve folkta çocuk yaşlarda başlamış. Yani, enstrümanında tecrübeli ama caza yatay geçiş yapması yeni.

 

Bu yıl "Incantation" isimli albümünü çıkaran sanatçı yanlış bilmiyorsam Türkiye'ye ilk kez gelecek ve bu albümü kaydettiğinde, yani bir sene önce, sadece 19 yaşında imiş. Şimdi 20.

 

Avrupa caz coğrafyasının her kilometrekaresi sürprizlerle dolu ve sürekli genç sanatçılar gelmeye başladıkça kendileriyle beraber yeni dünyalarla tanıştırıyorlar bizi. Ravicz de bu isimlerden biri bence ve keşfetmeye açık biri. Royal Academy of Music'de öğrenci olan Ravicz bir yandan uluslararası caz ortamlarına alışmaya çalışıyor. Akbank Caz Festivali'de önemli fırsatlardan biri...

 

Üstüne düşeni yaparken boş durmuyor ve geçen sene, adını ilk kez duyduğum Drake YalanDa Ödülü'nü kazanmış, ayrıca, Parliamentary Jazz Awards adayı olmuş.

 

Ravicz'in saksafon etkilenimleri cazın yaşayan klasikleşmiş isimleri arasında olan Wayne Shorter, Chris Potter, Joe Henderson (Henderson hayatta değil), Kenny Garret ve piyanist olarak Chick Corea (o da artık hayatta değil) ve bir de davulcu Ari Hoenig (Hoenig de yeni albüm çıkarmış, bu arada haber vermiş olayım).

 

Bu satırları yazarken, bir yandan "Incantation" albümünü dinliyorum, özellikle ilk parça "Voodoo"nun cazibesi albümü sürükler gibi hissettiriyor ilk bakışta ama pek öyle sayılmaz. "Woodoo"nun güzel piyano pasajı ve cazip ritmik sürüşü var. Genç sanatçı bu parçayı yazarken "çılgın, soyut, renkli bir sanat eserinden yola çıktım" diyor, albüm görselindeki renklilik bence bu sözü ispatlıyor. Renk karmaşası yok ama dinamizmi sarmal bir görsel.

 

Ravicz 32. Akbank Caz Festivali konserinde izleyiciyi müziğine hızla katmak istiyorsa konsere bu parçayla başlasa iyi eder ama sonraki parçalarda kısmi etnik tatlar ve düşük tempolar yok değil.

 

Bence, caz festivallerinin yeni sanatçıları keşfetmemizi sağlama gibi bir misyonu var ve bu misyon azalmamalı. Elbette starların, gösterişli sahnelerin önemi ayrı ama cazın geleceğinden haber almak istiyorsak Emma Ravicz gibi isimleri ihmal etmemeli ve mutlaka önden dinleme fırsatını değerlendirmeliyiz.

 

Dinleyici olarak bakın bakalım yeni bir Nubya Garcia, Nala Sinephro ya da bir başka genç kadın saksafon sanatçısı Cassie Kinoshi'lere yeni bir isim daha eklenecek mi?

 

Konser, 27 Eylülde Beyoğlu Akbank Sanat'ta olacak.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 19 Eylül 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.