5. Akra Caz Festivali Fazıl Say'ın yeni projesinin dünya prömiyeriyle sona erdi

5. Akra Caz Festivali Fazıl Say'ın yeni projesinin dünya prömiyeriyle sona erdi

Türkiye'de düzenlenen caz festivalleri arasında giderek öne çıkan Antalya Akra Caz Festivali, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın, 17 ve 18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği iki konserle sona erdi.

 

Fazıl Say’ın “Portreler” adını verdiği, Fikret Otyam, yakın tarihite vefat eden babası Ahmet Say, Yaşar Kemal, Yıldız Kenter, Türkan Saylan, Nejat Eczacıbaşı, Şarık Tara ve Tarık Akan gibi alanında derin izler bırakmış ustalar için bestelediği yeni projesinin dünya prömiyerinin de festival kapsamında gerçekleştiği konserlerde Fazıl Say’a usta müzisyen Bülent Evcil (flüt) eşlik etti. Konserdeki eserlerin anlatımını Yekta Kopan gerçekleştirdi.

 

 

Cazkolik.com / 20 Haziran 2022, Pazartesi

 


 

Akra Caz Festivali'nde Genç Caz'cılar gecesi

 

 

Bu yıl 5'incisi gerçekleşen Akra Caz Festivali’nin genç müzisyenleri ve toplulukları desteklemek amacıyla festivale yeni bir soluk getirdiği ve Yekta Kopan’ın sunumuyla “Akra Genç Caz” adı altında sanatseverlerle buluşturduğu gecede genç cazcılar izleyenleri büyüledi.

 

 

İKSV ile işbirliği yaparak İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Genç Caz+ yarışmasına katılan ve sahne alan grupların yanı sıra Antalya’dan da bir grubun davet edildiği ve her yıl festival kapsamında geleneksel hale getirilecek “Akra Genç Caz” gecesinde bu yıl August, Kick The Switch, Afroloji ve Onat Murat Trio sahne aldı.

 

Cazkolik.com / 15 Haziran 2022, Çarşamba

 

 


 

5. Akra Caz Festivali aynı gece sahnede cazla flamenkoyu buluşturdu

 

 

3-18 Haziran arası, yani, tam bu günlerde gerçekleşen 5. Akra Caz Festivali dünyadan ve Türkiye'den ağırladığı yıldız isimlere dün akşam Türkiye'den caz gitar ustası Neşet Ruacan Quartet ile cazla flamenkoyu sahnede buluşturan İspanyol Antonio Lizana Flamenco Ensemble da eklendi.

 

 

Neşet Ruacan ve Engin Recepoğulları

 

Yağan yağmurun izleyicileri korkutmak bir yana neşelendirdiği bir akşamda cazla flamenkonun notaları geceyi ışıklandırdı.

 

 

Cazkolik.com / 12 Haziran 2022, Pazar

 


 

5. Akra Caz Festivali'nde vokal divası Imany dinleyenleri yeni projesi "Voodoo Cello" ile büyüledi

 

 

Son on yılın tartışılmaz en etkileyici seslerinden Imany dün akşam 5. Akra Caz Festivali kapsamında Antalya'da cazseverlerle buluştu.

 

 

Geçtiğimiz aylarda yeni albümü "Voodoo Cello"yu yayınlayan sanatçı sesinde ve tarzında olgunluk dönemini yaşıyor. Sadece çellolardan oluşan bir soundun önünde derin bir sesin yarattığı muhteşem titreşimlere sahip sanatçı festival izleyicisini adeta büyülüyor.

 

 

"Küçük bir kızken hayalini kurduğum tek şey bir şarkıcı olmaktı" diyen Imany bu isteğine kavuştuğu gibi binlerce izleyicisini de peşinden sürüklüyor.

 

"Türk seyircisiyle birbirimizi çok sevdik" diyen Imany konserin sonunda hep bir ağızdan eşlik edilen sevilen hitleri "You Will Never Know", "Don't Be So Shy" isimli şarkılarını söyleyen Imany konseri "çok yakında tekrar görüşeceğiz" diyerek tamamladı.

 

Akra Caz Festivali 8 Haziran akşamı Kokoroko konseriyle devam edecek.

 

Cazkolik.com / 05 Haziran 2022, Pazar

 

Akra Caz Festivali'nde Imany konserini izlemeye gelen müzikseverler konser alanını tıklım tıklım doldurdu

 

 


 

 

5. Antalya Akra Caz Festivali dünyaca ünlü tenor saksofoncu Igor Butman ve Moskova Caz Orkestrası ile caz şarkıcısı Fantine konseriyle başladı

 

 

 

Akra Caz Festivali dün akşam Igor Butman ve Moskova Caz Orkestrası ile vokalist Fantine'in sesiyle başlarken bu sene festivalin beşinci senesi olması nedeniyle aynı zamanda Antalya ve Akdeniz'in caz hafızası olmayı başarıyor.

 

Giderek kalıcı hale gelen ve dünyaca ünlü caz yıldızlarını Antalya'da ağırlayan festival 3 ila 18 Haziran tarihleri arasında çok sayıda sanatçı ve topluluğu Antalyalı cazseverlerle buluşturacak.

 

 

5. Akra Caz Festivali açılış gecesi konserinden

 

 

Festivalin açılış konseri Igor Butman ve Moskova Caz Orkestrası'ndan

 

 

Festivalin ve konserlerin sunuculuğunu yapan tecrübeli isim Yekta Kopan'ın açılışı ile başlayan festival ilk olarak, geçen yaz Manavgat bölgesinin büyük zarar görmesine sebep olan yangın hatırlandı. Akra Caz Festivali yetkililerinin duyarlık göstererek geçen yaz festivalin bilet gelirlerinin tamamını Manavgat yangınını telafi etmek amacıyla tahsis etmeleri sonucu yangın bölgesinde özel bir hatıra ormanı oluşturuldu ve binlerce yeni fidan dikildi.

 

Bu paylaşımın ardından tenor saksofonun dünyaca ünlü ustası Igor Butman ve kurucusu olduğu Moskova Caz Orkestrası konseriyle başlayan gecede Fantine'in sesi Antalyalılara gece boyunca caz ziyafeti yaşattı.

 

 

Antalyalı cazseverler açılış gecesi Fantine'in sesinden caz şarkıları dinlerken başarılı vokaliste Igor Butman ve Moskova Caz Orkestrası eşlik ediyordu

 

 

Seyirciler coşkulu müziklerle dakikalarca dans etti

 

 

Geçtiğimiz yıllarda da Akra caz sahnesinde cazseverlere unutulmaz anlar yaşatan Igor Butman, konsere seyircileri Türkçe selamlayarak başladı. Butman, “Birkaç gündür buradayız. Dünyaca ünlü caz yarışmalarında sayısız ödülleri bulunan sanatçılardan kurulu orkestramız ile böyle harika bir seyirci için çalmak paha biçilmez” dedi. Cazseverler, açılış konserinde muhteşem bir sahne performansına imza atan Butman, Fantine ve Moskova Caz Orkestrası’nı dakikalarca ayakta alkışladı.

 

 

Festival, Imany konseri ile devam edecek ve biz de Cazkolik olarak buradan paylaşmayı sürdüreceğiz

 

 

Akra Hotels tarafından 3-18 Haziran 2022 tarihleri arasında düzenlenen ve Türk Hava Yolları’nın ulaşım sponsoru olduğu 5. Antalya Akra Caz Festivali, 4 Haziran’da derin sesi, folk ve blues esintili besteleriyle dinleyicilerine farklı ruh hallerini bir arada yaşatan Fransız soul divası Imany konseriyle devam edecek. O konsere dair ayrıntıları da Cazkolik'ten takip edebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 04 Haziran 2022, Cumartesi

 

Akra Caz Festivali kapsamında yayınlanmış tüm içeriklerimizi bu linkten takip edebilirsiniz.

 

Etiketler: #akracazfestivali  #akracaz  #akrahotels  #imany  #igorbutman  #moskovacazorkestrası  #antalya  #caz  #jazz  #festival  #antoniolizana  #antoniolizanaflamencoensemble  #nesetruacan  #enginrecepogulları  #turgutalpbekoglu  #august  kicktheswitch  #afroloji  #onatmurattrio  #yektakopan  #kadirdursun

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.