7. Leyla Gencer Şan Yarışması`nı kazanan isimler final gecesiyle belirlendi

7. Leyla Gencer Şan Yarışması`nı kazanan isimler final gecesiyle belirlendi

Caz takvimini yakından takip edenler bir kaç gündür şan yarışması ile ilgili etkinlikleri görmüş olmalı. Yarışmanın final gecesi İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından La Scala Tiyatrosu Akademisi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen 7. Leyla Gencer Şan Yarışması, Doğuş Grubu ve Garanti Bankası’nın sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Borusan Holding’in katkılarıyla dün akşam Aya İrini`de düzenlendi. Final gecesinde, 18 Eylül Salı günü yapılan yarı finalde belirlenen 9 finalist, İtalyan şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, izleyicilere müzik ziyafeti sundu. Final gecesinin ardından Mirella Freni başkanlığındaki jüri üyeleri ve yarışmanın kazananları, yerli ve yabancı basın mensupları, opera dünyasından önemli davetliler, yarışmanın sponsorları ve La Scala Tiyatrosu Akademisi ile İKSV yetkilileri Martı İstanbul Otel’in evsahipliği yaptığı final yemeğinde bir araya geldi.

 

Sunuculuğunu Sevim Gözay’ın üstlendiği final gecesi, İtalyan şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın seslendirdiği Bellini’nin Norma Uvertürü ile başladı. Ardından yarışmanın 9 finalisti aryalarını, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde jüri ve izleyiciler önünde seslendirdiler. Jüri oylaması sırasında Doğuş Halk Ödülü için oy kullanan izleyiciler, aranın ardından orkestranın seslendirdiği Verdi`nin La Forza del Destino Uverütürü`nü dinlediler.

 

Leyla Gencer Şan Yarışması’nda dereceye giren finalistleri jüri başkanı büyük İtalyan soprano Mirella Freni açıkladı. Bu yılki Leyla Gencer Şan Yarışması’nda Fatma Said (soprano / Mısır) birinci, Ludmilla Bauerfeldt (soprano / Brezilya) ikinci ve Jessica Rose Cambio (soprano / İtayla-ABD ) üçüncü oldular. İlk üçe giren yarışmacılar toplam 23.500 Euro’luk ödülü paylaştılar.

 

Yarışmanın sponsorlarından Doğuş Grubu’nun bu yıl ilk kez verdiği, izleyicilerin oylarıyla belirlenen Doğuş Halk Ödülü’nün sahibi ise Fatma Said (soprano / Mısır) oldu. Doğuş Halk Ödülü’nün sahibi olan Fatma Said, 2013 D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’ne de davet edildi.

 

Yarışma kapsamında bu yıl yine ilk kez verilen bir diğer ödül, La Scala Tiyatrosu Akademisi’nde 3 aylık eğitim bursu sağlayan La Scala Tiyatrosu Akademisi Özel Ödülü’nü ise Irina Ioana Baiant (soprano / Romanya) kazandı.

 

Dünyaca ünlü opera dergileri Opera Now, Opera Magazine, Opernwelt, Opernglas, Der Neue Merker ve Opera Forum’un editör ve eleştirmenleri yanı sıra Türkiye’den birçok basın mensubunun da takip ettiği Leyla Gencer Şan Yarışması, aynı zamanda Skytürk360 ekranından canlı olarak yayınlandı.

 

Bu yıl büyük İtalyan soprano Mirella Freni’nin başkanlığındaki jüride Opera Dergisi Editörü John Allison, Quartetto Cemiyeti Sanat Direktörü Paolo Arcà, Devlet Opera ve Balesi Baş Rejisörü ve İstanbul Opera Festivali Sanat Yönetmeni Yekta Kara, La Fenice Operası Sanat Yönetmeni Fortunato Ortombina, Piyanist Vincenzo Scalera ile Uluslararası Osimo Opera Sanatı Akademisi Sanat Direktörü, Brindisi Verdi Tiyatrosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Eurobottega Sanat Direktörü Vincenzo de Vivo gibi isimler yer aldı.

 

7. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın 18 Eylül Salı günü yapılan ve 13 ülkeden 20 yarışmacının katıldığı yarı finalinde dokuz yarışmacı finale katılmaya hak kazanmıştı. Caner Akgün (bariton / Türkiye), Kristina Bikmaeva (soprano / Rusya), Ludmilla Miranda Bauerfeldt (soprano / Brezilya), Jessica Rose Cambio (soprano / İtalya-ABD), Valeria Tornatore (mezzosoprano / İtalya), Irina Ioana Baiant (soprano / Romanya), Shin Je Bang (mezzosoprano / Güney Kore), Medet Chotabayev (tenor / Kazakistan) ve Fatma Said (soprano / Mısır) Leyla Gencer Şan Yarışması’nın finalistleri arasında yer almıştı.

 

Leyla Gencer Şan Yarışması’nın bu yıl Berlin, Londra, Viyana, Madrid, Milano ve İstanbul’da gerçekleştirilen ön elemelerinde, her merkez için özel belirlenen ön eleme jürileri, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 176 adayı değerlendirdi ve İstanbul’daki final serisine katılmaya hak kazanan yarışmacıları belirledi. 16 ve 17 Eylül’de yapılan çeyrek finale 22 farklı ülkeden 40 yarışmacı katıldı. Jüri değerlendirmesinin ardından yarışmacıların 20 tanesi, 9 finalistin belirleneceği yarı finale katılmaya hak kazandı.

 

Cazkolik.com / 21 Eylül 2012, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.