9. Uluslararası Opera Festivali opera dünyasının en çekici primadonnasıyla başlayacak

9. Uluslararası Opera Festivali opera dünyasının en çekici primadonnasıyla başlayacak

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali dünyaca ünlü Litvanyalı primadonna Kristine Opolais’nin gala konseri ve üç ölümsüz efsane yapıtla başlıyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 21 Haziran - 7 Temmuz arası Türkiye’de ilk defa sahne alacak ünlü isimleri İstanbul’da ağırlayacak.


Festival kapsamında sahnelenecek dünyaca ünlü başyapıtlar Saraydan Kız Kaçırma, La Traviata ve Zorba ölümsüz müzikleri, konusu ve dönemi yansıtan kostümleriyle unutulmaz izler bırakacak. Ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımıyla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan festival, yaklaşık 12 bin izleyiciyi büyülü bir yolculuğa çıkaracak.


Festival, Türkiye’de ilk defa izleyeceğimiz primadonna Kristine Opolais’in solist olduğu gala konseriyle açılacak


21 Haziran akşamı Zorlu PSM‘de dünyaca ünlü primadonna Kristine Opolais‘ın Antoni Pirolli yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu ile sahnede olacağı konser, Opolais’in Türkiye’de vereceği ilk konser olma özelliğini taşıyor. Metropolitan Opera, Wiener Staatsoper, Deutsche Staatsoper Berlin, Bayerische Staatsoper, Teatro alla Scala, Opernhaus Zürich ve Royal Opera House Covent Garden`da sergilenen birçok operada başrol söyleyen ve uluslararası sahnede en çok aranan sopranolardan biri olan Opolais, Daniel Barenboim, Antonio Pappano, Sir Simon Rattle, Sir Mark Elder, Daniel Harding, Andris Nelsons, Fabio Luisi, Kirill Petrenko ve Semyon Bychkov gibi efsanevi şeflerle çalışıyor. Salzburg Festivali, BBC Proms, George Enescu Festivali, Tanglewood Festival’lerinde sürekli başrol söyleyen Opolais, Musikverein, Concertgebouw, Berliner Philharmoniker, Gewandhausorchester Leipzig, Concertgebouworkest, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks ve Filarmonica della Scala gibi orkestralarla konserler veriyor. Gençliği ve cazibesiyle sahnede tüm gözlerin üzerinde toplandığı güzel sanatçı bir anlamda cazda Diana Krall operadaki versiyonu gibi.


SPOT HABER:


Turandot Operası Aspendosa geliyor


Devlet Opera ve Balesi en köklü opera festivallerinden Arena di Verona`da sahnelenen Turandot operasını Antalya Devlet Opera ve Balesi ortaklaşa prodüksüyonuyla 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali`nde sahnelenecek. Önce 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, ardından 16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sonrası bu yaz ayrıca İtalya`da yoğun alkış alan eser Vincenzo Grisostomi yönetiminde eylül ayında sahnelenecek.Kristine Opolais

Tarihin izlerine Mozart’ın müzikleri eşlik edecek


9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, artık her festivalde ithaf olduğu mekanlarda sunulmasıyla gelenekselleşen Mozart’ın dünyaca ünlü başyapıtı Saraydan Kız Kaçırma ile sürecek. Geçmişten günümüze klasikleşen ve görkemli prodüksiyonuyla büyük beğeni toplayan Saraydan Kız Kaçırma Yekta Kara’nın rejisiyle, şef Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 28-29 Haziran’da üstüste iki gece İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin büyülü atmosferinde sahnelenecek.


Ayna ve projeksiyonlu şaşırtıcı dekoruyla La Traviata


Verdi’nin 165 yıllık ihtişamlı eseri La Traviata Macerata Opera Festival, farklı dekor anlayışıyla ilgi çeken prodüksiyonu La Traviata ile İstanbul Uluslararası Opera Festivali’nde Zorlu PSM’de Henning Brockhaus’un rejisini yaptığı, özellikle ayna ve projeksiyon kullanılarak uygulanan dekoru ve kostümleriyle son yılların en çok ilgi çeken prodüksiyonu olan La Traviata, festival için özel olarak İtalya’dan geliyor. Opera denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Giuseppe Verdi’nin ölümsüz eseri La Traviata’da Violetta rolünü Avrupa’nın en önemli sahnelerinde başrol söyleyen gururumuz Türk soprano Burcu Uyar üstlenecek. Türkiye’de aldığı şan eğitiminden sonra Fransa’da sanat yaşamını sürdüren Uyar, özellikle Gece Kraliçesi, Olimpia ve Violetta gibi zorlu rollerde Avrupa’da aranan bir isim olarak ülkemizi başarıyla temsil ediyor. 3-4 Temmuz 2018’de Zorlu PSM’de sahnelenecek eserde ayrıca La Scala, Deutsche Oper in Berlin, Marinsky Theater gibi dünyanın önemli operalarında başrol oynayan tenor Georgio Oniani ve Wienstaatsoper, Opera de Paris, Covent Garden Teatro dell’ Opera di Roma gibi önemli operaevlerinde başrol söyleyen dünyanın en önemli baritonları arasında sayılan Vladimir Stayanov bulunuyor. İtalyan şef Alessandro Cedrone yönetiminde sahnelenecek eser iki gece üst üste İstanbullu seyircilerle buluşacak.


Dünyaca ünlü bir başyapıt  Zorba Zorlu PSM’de Mikis Theodorakis`in müziği, Lorca Massine`nin metni ve koreografisi ile hayat buluyor. Dünyanın en popüler eserlerinden olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen Zorba iki sezon kapalı gişe oynadığı Ankara’dan sonra İstanbul seyircisinin yoğun talebi üzerine 7 Temmuz’da seyircilerle buluşacak. Şef Bujor Hoinic yönetiminde solo şarkılar ve korolu bölümler ile dikkat çeken eser Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek. 21 Haziran - 07 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali‘nin biletleri Biletiva - Zorlu PSM - Süreyya Operası gişelerinden satışa sunuldu.


Cazkolik.com / 06 Haziran 2018, Çarşamba


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.