Vokale dair beğenileri gözden geçirtecek bir albüm; "Anima Aeterna"

Vokale dair beğenileri gözden geçirtecek bir albüm; "Anima Aeterna"

2018 yılında yayınlanan "Anima Sacra" albümünün devamı kabul edilen kayıt manken ve break dansçı Polonyalı kontrtenor Jakub Józef Orliński'nin soprano Fatma Said (daha yeni Rolando Villazon ile İstanbul'da konser verdi) ile düetleri müzikseverin şaşkınlığa uğratacak türden bir kayıt.

 

Albüm ağırlıklı olarak Çek besteci Jan Zelenka'nın eserleriyle dolu. Mesela, "albümün açılışında yer alan "Barbara, dira effera" konu olarak çarmıha gerilmenin dehşetinden söz etmesine karşın gerek orkestra gerek Orliński'nin icraları konunun ağırlığından bağımsız bir stilistik icra" diyor klasik müzik eleştirmeni Anthony Pryer.

 

Albümde yeralan diğer icralar da bu perspektiften bakılarak dinlenebilir.

 

Parlak orkestral icralar müziği dinamik aktarırken Fatma Said ile Orliński'nin vokal virtüöziteleri kulağa müthiş çekici geliyor.

 

Albümde yer alan müzikleri sadece kontrtenor solo veya soprano ile düetler olarak düşünmeyin, klasik repertuvarın yeni icraları olarak da görmeyin. 18. yüzyıldan gelen müziklerin genç ve dinamik seslerle kazandığı cazibeyi mesela klasik besteciler arasında adı az bilinen Bartolomeo Nucci gibi isimlerin trompet kontrtenor ilişkisine dair nadir icraları 21. yüzyıldan geriye ölü dokuları temizlenmiş gençlik aşısı olarak da dinleyin.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 29 Kasım 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.