Seksenlerin asi, ikibinlerin usta müzisyeni Nigel Kennedy geliyor... ama saçları hep punk

Seksenlerin asi, ikibinlerin usta müzisyeni Nigel Kennedy geliyor... ama saçları hep punk

İngiliz kemancı Nigel Kennedy klasik müzik kemancısı olmasına rağmen seksenlerde ilk çıkış yaptığında saçı ve giyimiyle insanları hayrete düşürmüş, kısa zamanda ikon haline gelmişti.

 

 

Hem iyi bir kemancı, hem bir fenomen, hem de sosyal medyanın olmadığı yıllarda

 

 

Nigel Kennedy “Heart and Soul” adını verdiği turnesi nedeniyle 7 Nisanda Atatürk Kültür Merkezi'nde bir konser verecek.

 

Nigel Kennedy görüntüsüyle popüler basını meşgul ederken, müziğiyle de salonları doldurmayı başarıyordu. Üstelik, sadece klasik müzik de çalmıyordu, 'crossover' bir rol üstlenmişti çünkü seksenlerde müzikal kompartımanlar bugünkü gibi içiçe değildi, bir rock müzisyenini diğer türlerin sahnesinde göremezdiniz, hele klasik müzik dünyası için zinhar daha katı bir tür kural  idi bu durum. Kennedy, bu algının değişmesi açısından önemli rol oynadı ve klasik, caz, klezmer, rock gibi bilumum türleri kapsayan repertuvarıyla sınırları aşan bir müzikal yolculuk yaptı. Hâlâ yapıyor.

 

Son albümü “My World” ile Birleşik Krallık'ta klasik müzik listelerinin zirvesine yeniden çıkan besteci, keman virtüözü, orkestra şefi ve festival küratörü Nigel Kennedy konser biletleri Biletinial’da satışa çıktı.

 

Nigel Kennedy'nin 7 Nisan konserinde Bach'ın eserlerinin yanı sıra modern zamanların iki büyük klavye sanatçısı ve bestecisi Krzysztof Komeda (ki caz dünyası için çok önemli bir isimdir) ve yakın zamanda kaybettiğimiz Ryiuchi Sakamoto'nun (Sakamoto da çağdaş elektronik müziğin önemli bir ismidir) keman ve çello için sevilen diğer parçalarının yanı sıra kendi bestelerine de yer verecek.

 

Kennedy'ye konserde çellist Beata Urbanek-Kalinowska eşlik edecek. Son dönem sıklıkla Kennedy ile aynı sahneyi paylaşan çellist Krakow Müzik Akademisi'nden onur derecesiyle mezun oldu ve sahne müzisyenliği yanında oda müziği üzerine dersler veriyor. Kalinowska öte yandan, 2014'den bu yana kurucusu olduğu yaylı çalgılar dörtlüsü "Mesajlar" ile konserler veriyor.

 

Cazkolik.com / 15 Mart 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.