Abdülcanbaz'ın çocukları, İstanbul çocukları

Abdülcanbaz'ın çocukları, İstanbul çocukları

İki yüz kırk yıllık geçmişiyle İstanbulla özdeşleşen Saint Benoit Lisesi'nin Silüetler isimli salonu okul içi faaliyetlere yer verdiği kadar okul dışı ve cazseverlerin de ilgisini çeken konserler düzenliyor.

 

Bu salonda yıllar önce izlediğim ilk konser, Fransız ağırlıklı Jef Giansily Quintet konseriydi ve o konseri Cazkolik'te yazmıştım. Aynı tarihlerde izlediğim diğer konser Emin Fındıkoğlu ağabeyin konseriydi ki Emin ağabey Saint Benoit'lı değil ama yine Fransızca kökenli Saint Joseph mezunu bir caz büyüğümüzdür. Zaman içinde bu salonda izlemediğim ama başka güzel konserler de oldu.

 

Geçen hafta, Baba Zula'nın öğrencilerle yaptığı atölye çalışması sonucu ortak konser düzenleyeceğini öğrenince vakti saati gelince salonda yerimi aldım. Gündüz olduğu için sevgili İrem Akev ve İpek Gümüşoğlu ile okulu ayrıntılı görme, tanıma imkanım da oldu. Doğma büyüme İstanbullu olarak on yıllardır kapısının önünden geçtiğim bu okulun ne kadar geniş bir alana yayıldığı dışardan anlaşılmıyor. Ona yakın farklı binada bine yakın öğrenci, öğretmen ve personeli barındırıyor. Meraklısı, 240 yıllık okulun tarihini öğrensin derim, zira bu tarih, aynı zamanda şehrin çok kültürlü kimliğinin de parçası.

 

 

 

Çok kültürlü demişken, konserden söz etmenin tam sırası

 

 

Saint Benoit Lise yönetimi öğrencilerinin Baba Zula ile geçirdikleri bir haftalık sahne eğitimi sonunda bir konser vermesini istemiş. Bu iş için Baba Zula'nın tercih edilmesinin haklı nedeni gösteri başlar başlamaz anlaşılıyor.

 

Baba Zula'nın müziği Türkiye'nin müzikal ve kültürel mozayiğidir. Onlar da, bu nedenle, doğru bir sahne öyküsü kurgulayarak sergilenen müziği İstanbulla ilgili anlatılara dönüştürdü.

 

 

 

Abdülcanbaz'ın çocukları

 

 

Sahnede anlatılan hikâyenin sembolü Turhan Selçuk'un uzun yıllar önce yarattığı çizgi roman kahramanı Abdülcanbaz oldu. Selçuk'un eşi benzeri olmayan karakteristik çizgileriyle hayat bulan Abdülcanbaz Osmanlı İstanbul'u ve çok kültürlülüğün samimi bir anlatısıdır.

 

Abdülcanbaz haksızlıklara karşı çıkan, kahramanlığı ve gücünde simgeleşen Osmanlı tokadını hak edenlerin yüzüne çarpmaktan çekinmeyen simge bir İstanbul kahramanıdır.

 

Sahnede yer alan Saint Benoit'lı öğrencilerin özenle çalıştığı İstanbul'a, bu şehirde binlerce yıldır bir arada yaşayan kültürlerin özgürlüklerine ve kimliklerine, bir arada ama tüm renklerimizle aynı şehre ve yaşama beraber sahip çıkma mesajı sanırım okulun da savunduğu öğretilerle örtüşüyordu.

 

Bu gençlerin hangisi okul sonrası müzik veya sahne hayatına devam eder bilemem ama o gün sahneden verilen mesajların ve söylenen şarkıların boşa olmadığı, yıllar geçse dahi o gençlerin savunacakları yaşam düsturları olacağı belliydi ve biz de iyi ki buna tanık olduk.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 15 Mart 2023, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.