Klasik müzikte tüm zamanların en iyi 10 albümü

Klasik müzikte tüm zamanların en iyi 10 albümü

Klasik müziğe dair titiz ve hakkaniyetli derlemeleriyle tanınan BBC'nin klasik müzik dergisi "The 50 greatest recordings of all time" isimli bir best of yayınladı. Elli albüm çok, meraklısı listenin tamamını BBC'nin sitesinden öğrenebilir ama biz ilk 10 albümü yayınlayarak belki çoğmuzun bildiği bu albümleri not etmiş olalım ve hazır fırsatını bulmuşken yeniden dinleyelim.

 

Cazkolik.com

 


 

 

Klasik müzikte tüm zamanların en iyi 10 albümü

 

 

01 Richard Wagner's Der Ring des Nibelung

 

 

Decca firmasının, Alman besteci Richard Wagner'in dört epik operadan oluşan serisi Ring Cycle'ı yayınlayacağını duyan rakip yapımcı, “Çok güzel ama tabii ki hiç satamazsın" diye alay etmişti. Yapımcıya göre prestijli ama belirsiz bir proje o zamanlar kaydedilen en yüksek ses kalitesinde olan Decca'nın bu yeni albümü klasik kayıt dünyasını heyecanlandıracak ve yeni bir çağ başlatacaktı.

 

 

02 L.v. Beethoven's Symphonies Nos 5 / 7

 

 

Tüm zamanların en ilham verici şeflerinden Carlos Kleiber kayıt stüdyolarına nadiren giren biriydi ama 1975 yılında Viyana Filarmoni ile Beethoven'ın Beşinci Senfonisi'ni kaydettiği plâğı tartışmasız bir klasik kabul edildi.

 

 

03 Benjamin Britten: War Requiem

 

 

“Mozart ve Verdi'nin her şeyi söylediğini sanıyordum ama yanılmışım". Benjamin Britten'ın yayıncısı Ernst Roth 1962 yılında Coventry Katedrali'nin kutsanması sırasında Britten'ın War Requiem'inin prömiyerinden sonra genellikle şüpheci bir tavırla böyle konuşmuştu.

 

 

04 J.S. Bach: Goldberg Variations

 

 

Bugün artık bu kaydın tarihi bir dönüm noktası olduğu düşünülürse, o vakitler Columbia firması yöneticilerinin Glenn Gould'un bu kaydını yayınlama konusunda şüpheleri olduğunu bilmek gerçekten garip geliyor.

 

 

05 Giacomo Puccini: Tosca

 

 

Efsanevi yapımcı Walter Legge, henüz 29 yaşındaki Maria Callas'ı 1953 yılında EMI bünyesine katmış ve on yıl boyunca onunla her yıl iki ila dört opera kaydetmişti. Callas o sıralar yükselen uluslararası bir yıldızdı ve Puccini'nin Tosca'sının deneyimli bir yorumcusuydu.

 

 

06 Edward Elgar: Cello Concerto

 

 

Bazıları bu durumun ateşli kişiliğinden, bazıları du Jacqueline du Pré / Daniel Barenboim aşk hikâyesinden, bazıları da müzikte uyandırılan trajik duyguların daha sonra sanatçının başına gelecek trajedinin habercisi olmasından kaynaklandığını söylüyor. Mantıklı bir açıklaması olsun ya da olmasın, Jacqueline du Pré'nin Elgar'ın Viyolonsel Konçertosu kaydı onu efsaneleştiren bir büyüye sahip.

 

 

07 Richard Wagner: Tristan und Isolde

 

 

Wagner'in 1952'de Londra'da kaydedilen Tristan und Isolde'sinin bu ilk komple kaydı hiçbir zaman kataloglardan çıkarılmayan olağanüstü bir kayıttır. İkinci perdedeki aşk düeti ile Tristan'ın üçüncü perdedeki hezeyanına kadar hayranlarının daha önce hiç duymadığı uzun pasajlar içerir.

 

 

08 Maurice Ravel / Hector Berlioz: Shéhérazade/Nuits d'été

 

 

Maurice Ravel'in Shéhérazade'ı ile Hector Berlioz'un Nuits d'été'sinin ortak noktası kaçıştır. Régine Crespin bunu biliyordu, bu yüzden, bu iki şarkı döngüsünde sergilediği performans adeta zamanın ve mekânın dışında var oluyormuş gibi hissettiriyor.

 

 

09 P. I. Tchaikovsky: Symphonies Nos 4-6

 

 

Başlangıçta üç ayrı stereo LP olarak yayınlanan bu Çaykovski performansları, günümüze kadar bozulmadan ulaşan yüksek gerilimli ham bir enerjiye sahiptir.

 

 

10 George Gershwin: Porgy and Bess

 

 

Glyndebourne'un 1986 yılındaki Porgy ve Bess prodüksiyonu, eserin sadece Gershwin'in başyapıtı olarak değil, aynı zamanda en büyük operalardan biri olarak statüsünü doğrulamıştır.

 

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2024, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.