Caz sepetinde yeni albümler

Caz sepetinde yeni albümler

 

Alex Acuña tanrının bahşettiği yeteneklere inanıyor

 

 

 

Davulcu, perküsyoncu, çok yönlü müzisyen Alex Acuña "Hediyeler" adını verdiği yeni albümünü yayınladı. 1970'lerde Elvis Presley gibi pop starları yanında Weather Report gibi efsanevi caz topluluğuyla çalışan Acuña bugüne kadar 900'den fazla stüdyo kaydında yer almış bir dev müzisyen. Bu albümlerde çalarken kendi adına ise bir düzine albüme imza attı. Acuña yeni albümünde birlikte çalmayı çok sevdiği Venezüellalı klavyeci Otmaro Ruiz, Perulu gitarist Ramón Stagnaro ve New York doğumlu Porto Rikolu basçı John Peña ile beraber stüdyoya girmiş. Yanlarında konuk olarak Perulu tenor saksafoncu Lorenzo Ferrero'nun da olduğu sanatçılara bol bol övgü yağdıran Acuña benim için en önemli şey birbirimizin dilini bildiğimiz arkadaşlarımızla birlikte olmak diyor. Bu sayede kimse kimseye ne yapması gerektiğini söylemiyor. Acuña ve sağlam kadrosu funk, soul, haliyle latin ve Brazil müziklerle dolu dinamik bir kayda imza atmış. Eğlenceli bir albüm.

 

 

Davul efsanesi Steve Gadd eski tüfekleri buluşturdu

 

 

 

Steve Gadd'in adını 1980'lerin başındaki Simon and Garfunkel Central Park konserinden beri tanıyanlar parmak kaldırsın. İzzet Öz'ün TRT'deki Teleskop programında yer verdiği konser çok izlenmişti. Baksanıza hala hatırlarda yer etmiş duruyur. Steve Gadd o konserden çok önce de ünlü bir müzisyendi. Caz davulcusu ama pop, rock hepsini çaldı. Son yıllarda artık hep cazın içinde. Eski topluluğu Gadd Gang'de yıllar önce beraber çaldığı Eddie Gomez ve Ronnie cuber gibi veteranları WDR big band ile buluşturmuş ve ortaya süperbir kayıt çıkmış. Cümlenin bu noktasında artık laf bitiyor müzik başlıyor. İster hafta sonu, ister hafta başı, gece ya da gündüz bu tabanca gibi veteranları ne yapıp edip dinleyin! Babalar çatır çatır çalıyor! Grubun arkasına bir de big band koymak daha havalı olmuş.

 

 

Cazın ruhanî babası Charles Lloyd'un trio üçlemesinin ikincisi çıktı

 

 

 

Bill Frisell, Thomas morgan'lı ilk albümü dinlemedim, o yüzden bir şey söylemem doğru olmaz, şimdi, üç albüm olacağı söylenen bu serinin ikincisi "Ocean" adı altında çıktı. Açıkçası, albüm kapağında gitarist AnthonyWilson'ın adını görünce şaşırdım. Bana kalırsa Lloyd'un müziğine öyle uyan bir gitarist değildir Wilson ama Lloyd babanın bir bildiği vardır. Wilson bu arada çok iyi bir gitaristtir. Ana akım işleriyle yakın tanırız, daha sık da Diana Krall'un konserlerinde yer almasıyla biliriz. Şimdi merak konusu iki oldu; Bir; bakalım bu albüm nasıl, iki; acaba üçüncü albümde kimlerle çaldı?

 

 

İngiliz caz sahnesinin tanınmış müzisyenleri caz babalarının repertuvarına dalış yapıyor

 

 

 

Blue note ile Decca iki sene önce cazın eski ustalarının tanınmış bestelerini günümüz caz sahnesinin genç yeteneklerin, 'alın bakalım bunları yeniden hayal edin ortaya nasıl bir şey çıkacak' görelim demişti. İlk albüm baya konuşuldu. Bu eş firmalar daha fazla sabredememiş demek ki bu serinin ikincisi çıktı. Bu sefer İngiliz cazın hepsini tanıdığımız isimlerine emanet etmişler güzelim besteleri. Yazz Ahmed, Conor Albert, Swindle, Nubiyan Twist, Theon Cross gibi gençler olaya el atmış. Ben bu kadar haberdar ediyim, bundan sonrası sizde bakalım sevecek misiniz. Ama aklıma şu geldi, Blue Note ve Decca bu seriyi daha sonra mesela Fransız cazcılara filan mı götürecekler? Olur, neden olmasın. Keşke Türkiye'ye de getirseler, bizim çocuklar da kaydetse ortaya nasıl bir iş çıkardı acaba.

 

 

Cazın bir başka kıyısında, bir başka babalar buluşması

 

 

 

Emin Fındıkoğlu Cazkolik için 32. Akbank Caz Festivali kapsamında kaleme aldığı yazısında Uluğ kardeşlerin Akbank Caz Festivali henüz fikir aşamasındayken kendilerine gelip kimleri getirmeli diye fikir sorduğunu anlatır. Söylediği isimlerden biri o zaman henüz genç bir sanatçı olan tromboncu Steve Turre'dir. Turre o zamandan bu zamana bir trombon efsanesine dönüştü. Şimdi yeni albümü çıkmış. Wallace Roney, Jr., Emilio Modeste, Isaiah J. Thompson, Corcoran Hold ve Orion turre (oğlu herhalde) gibi isimlerden oluşan house band'e Buster Williams, Lenny White, James Carter, Ed Cherry, Andy Bassford, Derrick Barnett, Trevor Watkis ve Karl Wright gibi kimi efsane, kimi efsane olma sırasına girmiş müzisyenleri konuk aldığı "Generations" albümünü yayınladı ve hemen kalbimizin listesinde ilk sıraya yerleşti.

 

Cazkolik.com / 30 Eylül 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.