Alboran Trio Akbank Sanat'ta

Alboran Trio Akbank Sanat'ta

Akbank Sanat 5 Şubat 2010 Cuma günü İtalyan cazının güçlü üçlüsü Alboran Trio’yu ağırlamaya hazırlanıyor. Aynı gün içerisinde iki farklı etkinlik gerçekleştirecek olan trio akşam saat 20.00’de vereceği konser öncesi bir workshop çalışmasına imza atacak. Caza yakın klasik trio anlayışının dairesinde kalmayı seven trio, workshopta sahip olduğu müzikal nüanslarda edindiği renkleri ve tecrübeyi dinleyenleriyle paylaşacak. Trio üyelerinin sahnede teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirecekleri çalışma evrensel bir dil olarak caz ve doğaçlama müziğinin farklı kültürlerdeki yeri ve önemi, değişik melodilerin caza uyarlanması, Afrika, Ortadoğu, Balkan ve Avrupa ritmlerinin cazdaki yeri, cazda geleneksel trio formatı ve Bill Evans sonrası dönemin trio anlayışı gibi konular üzerinde duracaklar.

 

Caz eleştirmeni Chris May biraz da albümleri aynı şirketten çıktığı için Alboran Trio’yu Esbjörn Svensson Trio ile mukayese ediyor ve "Meltemi" isimli 2006 tarihli ilk albümleri için “Avrupa coğrafyasının parçası ama Esbörn Svensson Trio’dan çok farklı. Bu durumda karanlık İskandinav geceleri  ‘out’, pırıltılı Akdeniz günleri ‘in’ dememiz gerekiyor...” diyor. Bu anlamda aynı coğrafyanın iki farklı ucunda üretilen işlerin nasıl farklı tadlar verdiğini hissetmemek elde değil. May’in de dediği gibi ‘Meltemi’ albümü ılık güneş ışıklarıyla demlenen, portakal ve çay kokularıyla sarmalanmış bir müzik, bir albüm.

 

Piyanist ve besteci Paolo Paliaga grubu kendi gibi İtalyan basçı Dino Contenti ve davulcu Gigi Biolcati ile birlikte kurdu. 2003 yılında ilk kez bir araya gelen ekip çıkış itibariyle Akdeniz coğrafyasının duygusal esintilerini müziklerine yansıtan temalara sahip çıktılar. Bunu sadece Akdeniz havzasının Güney Avrupa ve Kuzey Afrika coğrafyası olarak da düşünmek yanlış, müzikal akrabalıkları latin, balkan, mağrip diyarlarına değin uzanıyor.

 

“Meltemi” albümü -bilmiyoruz ACT şirketi yöneticileri öngörmüş müydü ama- iyi bir ticari başarı elde etti. Eleştirmen May, piyanist Paliaga’yı Bill Evans’ın piyano cümlelerine yakın hissediyor, davulcu Biolcati’yi ise genç bir Paul Motian olarak tanımlamış -Cazkolik olarak düşüncemiz bu iki tanımlamanın da doğrusu şık tespitler olduğu yönünde-. Üç müzisyenin lirik - ritmik olarak uyumları etkileyici.

 

Grup 2008’de yeni albümleri “Near Gale”i yayınladılar. Yine ACT firmasından çıkan albüm için aynı eleştirmen Chris May ‘bütünüyle hoş, keyif, zevkli ve tatlı bir kayıt’ diyor.

 

5 Şubat 2010, Cuma günü saat 20.00’de başlayacak olan Alboran Trio konseri Akdeniz coğrafyasının duygusal bütünlüğünü caz içinde bize yeniden resmedecek. Bu gerçek müzik şöleni için Akbank Sanat yöneticilerine teşekür etmemiz gerek. Hem düzenlenecek workshop, hem arkasından gelecek olan konser bize, kendimize çok yakın gelen bir anıyı yeniden hissetmemizi sağlayacak kadar burnumuza bahar kokuları taşıyacak.

 

Cazkolik.com / 2 Şubat 2010, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.