Alp Ersönmez'den stadlardaki taraftar meşaleleri gibi alev alev bir albüm; "Cereyanlı"

Alp Ersönmez'den stadlardaki taraftar meşaleleri gibi alev alev bir albüm; "Cereyanlı"

Dijital platformların arama moturuna Alp Ersönmez yazınca çıkan ilk albüm "Yazısız". Sonraki albüm de "Cereyanlı" ve yeni çıktı. Ooo... diyor insan, acaba arada niye bu kadar zaman var! Olur öyle şeyler. Hayat düz çizgi değildir.

 

Öte yandan, Alp Ersönmez ülkenin en çalışkan müzisyenlerinden. Çalışkanlığı cazla sınırlı değil. Funk, pop birçok alanda çok sayıda projede adı var. Saymakla bitmez.

 

Bu haber o projelerle ilgili değil ama yeni çıkan albümle ilgili. Stadlarda taraftarların bayram yerine çevirdiği meşaleler gibi bir albüm olmuş "Cereyanlı". Ritmi hisset diyor ilk şarkıda Papa Dee mesela.

 

 

Dans edilebilir bir caz albümü

 

 

Alp Ersönmez "Cereyanlı" albümünü eski kasetler gibi A ve B yüzü olarak ayrı ayrı tasarlamış. Bizim şimdi dinlediğimiz A yüzü.

 

"Cereyanlı" projesini 2011 yılında "Yazısız" albümü çıktığında planlamış 2013 yılında da kaydetmiş. Ama yayınlanması şimdiye kısmet.

 

B yüzü mayısta çıkacak albümün A yüzünde yer alan 4 parçada müthiş bir all-star buluşması var. İlk parça "Eksik"te vokaliyle Papa Dee, trompetiyle İmer Demirer, ikinci parça "Hafi Batı Müziği"nde trompetiyle Erik Truffaz, saksofonuyla Engin Recepoğulları, üçüncü parça "Boş Sözler"de vurmalı ustası Arto Tunçboyacıyan, klavye fırtınası Çağrı Sertel ve Thalma de Freitas, dördüncü parça "Bildiğini Sandığın Şeyler"de klavyesiyle Bugge Wesseltoft ve bir kez daha İmer Demirer.

 

Dört parçaya komple albüme yetecek enerji yüklemesi yapan Alp Ersönmez albüme verdiği "Cereyanlı" adını ise müziklerin sahip olmasını istediği enerji potansiyeline bağlıyor. İstedim ki insanlar bu müziklerle dans da etsinler.

 

Ersönmez, nefeslileri brass band gibi tınlayan, bir çırpıda dinlenen ve 'repeat' edip başa sarsa kimsenin hayır demeyeceği albüm için 'dans kokulu caz' diyor, kokulu demek yetmez, fazlası var, enerji yüklü bulutlar buram buram tempo yüklemesi yapıyor dinleyenin bünyesine.

 

Şu karamsar zamanda güzel geldi bu albüm. Müzik sektörünün sevdiği tabirle bu yaza damga vuracak olabilir ama yeter ki yaza işler düzelsin. Düzelmezse de, ne yapalım, biz de olduğumuz yerde dans ederek dinleriz.

 

Alp Ersönmez ile Radyo Cazkolik'ten Tunçel Gülsoy güzel bir sohbet gerçekleştirdi. Yakında yayına girecek programda çok daha fazlasını bizzat Ersönmez'in kendisinden dinleyebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 23 Şubat 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.