Nnenna Freelon 11 şarkıdan oluşan ve içinde kendi bestelerinin de olduğu yeni albümü "Homefree"yi Nisan ortasında yayınladı.

Nnenna Freelon 11 şarkıdan oluşan ve içinde kendi bestelerinin de olduğu yeni albümü "Homefree"yi Nisan ortasında yayınladı.

Günümüz cazının divalarından, yaşayan en etkili kadın seslerinden Nnenna Freelon şu sıralarda inanılması güç ve yoğun bir turne programına sahip, çünkü yeni albümü “Homefree”yi yayınladı. Şarkıcının Concord firmasıyla yaptığı işbirliğinin getirdiği verimli dönemin yedinci albümü bu elimizdeki.

Kuzey Carolina, Durham’da kaydedilen 11 şarkının tümü Freelon’ın tabiriyle “evde pişirilmiş” parçalardan oluşuyor. Bu şarkılar American songbook olarak tabir edilen klasikler ve benzeri caz standartları ile geleneksel marşların yanında swing blues benzeri kökenlerin türler olarak buluştuğu duygu denizinde oluştu. Bu şarkıları yaparken uzun süredir birlikte çalıştığı kendi müzisyen kadrosu da yanındaydı.

Gelelim albüme! Albüm “The Lamp is Low” ile başlıyor. Bu ilk parça güçlü ve sessiz bir fırtına duygusuyla örülü. Açılışın ardından gelen “I Feel Pretty” ise ilk başta şaşırtıcı gelen, herkesin yakından tanıdığı, acaba bunu niye albümüne almış da dedirtebilecek “Valley Of The Dolls” filminin ana temasından ortaya çıkmış. Esasen kitcsh bir parça olan ünlü melodiyi ‘cool bossa’ yorumuyla lezzetli bir şarkıya dönüştürmesini gayet iyi başarmış usta ses.Albümün dikkat çeken bir şarkısı ise “Cell Phone Blues”! Freelon’ın kendi bestesi olan şarkı ünlü sesin esprili bir yanını da göstermesi bakamından ilginç bir 12 ölçülük kayıt. Bir çeşit sosyal deneyim şarkısı!!!

Klasik bir African-American marşı/parçası olarak da bilinen “Lift Every Voice And Sing”in rapvari sözleri Freelon’ın oğlu Pierce tarafından yenidan adapte edilmiş.

Albüm “America The Beautiful” isimli ünü parçanın alışılmadık bir yorumuyla, piyano triosuna eşlik eden bir cello ve triangle’ın katılımıyla ortaya çıkan sound ile harmanlanmış.

Bitirirken; şu bir gerçek ki, günümüzde belli isimleri albümleri çıkar çıkmaz neler söylendiğine bakılmadan, büyük bir özgüven ile derhal raftan alınıp eve getirebilirsiniz. Nnenna Freelon işte günümüzde bu isimlerin içinde olan bir büyük ses! Bizim şaşırmamıza en başta kendisi müsaade etmez zaten!

Cazkolik.com / 12 Mayıs 2010, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.