Amerikan ruhu Avrupa tavrıyla birleşirse

Amerikan ruhu Avrupa tavrıyla birleşirse

Dün akşam CRR konser salonunda etkileyici bir konsere daha tanık olduk. Bazı konserler vardır; çıkarken iyi ki şu kuru dünyaya inat müzik var ve iyi ki bu sesler evreninin bir sakiniyim dersiniz. İşte, Mark Guiliana ve ekibi dün bize böyle akşamlardan birini daha yaşattılar. Davulcu Guiliana’ya saksafonda Jason Rigby, piyanoda Jason Lindner ve kontrbasta Jasper Høiby’nin eşlik ettiği konserde Amerikan caz ruhunun güncel Avrupa cazının virtüözitesi ve fikirleriyle harmanlandığı bir müzik dinledik.

 

 

Mark Guiliana

 

1980 New Jersey doğumlu Mark Guiliana, günümüz cazının en genç ve verimli müzisyenlerinden biri. Dün akşam sadece sıra dışı fikirlerle, dolu, iyi bir müzik dinlemedik. Aynı zamanda alçak gönüllü, müziğini takdir eden dinleyicinin değerinin farkında olan ve çalışkan bir caz emekçisini tanımış olduk. Guiliana, davulculuğunun yanı sıra bir besteci, eğitimci ve yapımcı. Kendisi gibi günümüz cazının bir çok önde gelen ismiyle (Gretchen Parlato, Avishai Cohen, Matisyahu, Lionel Loueke gibi) birlikte çalmışlar, çalıyorlar. Şu ana değin David Bowie’nin son albümü Black Star da dahil 30’dan fazla kayıtta yer almış. Akustik cazda olduğu kadar kurucusu olduğu Beat Music grubuyla ve ünlü piyanist Brad Mehldau ile kurduğu Mehliana gruplarıyla işin elektronik tarafında da yer alıyor. Yani kendisini cazın belirli bir formuyla, hatta cazla sınırlamayan bir müzisyenle karşı karşıyayız.

 

 

Jason Rigby, Jasper Høiby

 

CRR’deki konserde Guiliana’yla sahneyi paylaşan müzisyenler de en az onun kadar iyiydiler. Hiçbir müzisyenin belirgin şekilde öne çıkmadığı ama hiçbirinin de sırıtmadığı, olgun bir grup müziği dinledik. Guiliana’nın, zaman zaman kendisini iyice hissettiren, sıra dışı ataklarla örülü davulunu, bunun istisnası olarak görebiliriz. Onu çok iyi bir davulcu olmaktan istisnai bir caz müzisyeni olmaya taşıyan da budur sanırım. Groove ile ya da blues’la akan müzik içinde bir anda Guiliana’dan neredeyse aksak, akışa meydan okuyan ve hatta mesela kontrbasla çelişmeyi göze alan vuruşlar duyuyorsunuz. En azından ben öyle duydum, hissettim ve bununla da güzel şaşkınlık anları yaşadım. Amerikan cazının ele avuca sığmaz, taşkın ruhuyla virtüoziteye, duygudan çok yeni fikirlere dayalı Avrupa caz tavrının çok iyi bir sentezini duydum.

 

 

Jason Lindner

 

Bu müziği merak ettiyseniz Guiliana’nın quartetiyle Edition Records etiketiyle 7 Ekim’de çıkan "The Sound of Listening" albümünü tavsiye ederim. Bu kayıt dijital platformlar ve plâk şirketinin Youtube kanalında dinlenebiliyor. Kayıtta Mark Guiliana’ya saksafonda yine Jason Rigby’nin yanı sıra bas klarnet ve flütte Shai Maestro ve piyano ve Fender Rhodes’ta Chris Morrissey eşlik ediyor. Guiliana’nın, iç sesimizi dinlemeye davet ettiği bu albümde “The Most Important Question” ve “Continuation” dikkatimi çeken ilk şarkılar oldular. Ama eminim ki uzun dinlemeleri hak eden bu albümde daha keşfedilecek çok şey var.

 

Alper Kaliber

 

Cazkolik.com / 22 Ekim 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Alper Kaliber

  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.