Amy Winehouse hakkında az bilinen şaşırtıcı 15 gerçek

Amy Winehouse hakkında az bilinen şaşırtıcı 15 gerçek

Aradan on yıl geçmesine rağmen Amy Winehouse'un ölümünden sonra hakkında çıkan haberler azalmıyor. Yayınlanan son haber dikkat çekiciydi. Mentalfloss.com isimli web sitesinden Kenneth Partridge, Amy hakkında az bilinen 15 şaşırtıcı gerçeği alt alta sıralayarak ilginç bir habere imza attı. Bizde, haberi sizler için derledik.

 

 

1 Amy Winehouse ilk kaydını rapçi olarak yapmıştı

 

 

İlk kadın rap gruplarından Salt'n Pepa'dan ilham alan Amy Winehouse çocukluk arkadaşı Juliette Ashby ile Sweet'n'Sour adlı bir hip-hop ikilisi kurmuştu ama daha sonra The Guardian'a verdiği röportajda pek sevmemiştim demişti. Ashby'nin üvey babası Alan Glass, iki kızı stüdyoya götürdü ve burada üç parça kaydettiler; “Glam Chicks”, “Boys… Who Needs Them” ve adını Salt'n Pepa'nın ikonik DJ'inden alan “Spinderella".

 

 

2 Amy Winehouse'ın kanında caz vardı

 

 

Winehouse rap yapmaya başlamış olabilir ama kaderinde caz vardı. Babaannesi, İngiliz saksafoncu Ronnie Scott ile çalan bir şarkıcıydı, üstelik, anne tarafında profesyonel caz müzisyeni amcası vardı. Son olarak, evin her yerinde Frank Sinatra ezgileri söylemeyi seven ve şarkıcı olmak isteyen taksi şoförü babası Mitch de vardı. 2010 yılında, kızı ün kazandıktan sonra Mitch ilk albümü Rush of Love'ı çıkardı.

 

 

3 Amy Winehouse Ulusal Genç Caz Orkestrası ile şarkı söyledi

 

 

Winehouse, 2000 yılı Haziran ayında 16 yaşındayken Ulusal Gençlik Caz Orkestrası ile ilk çıkışını yaptı. İlk konseri, topluluğun ikamet ettiği Rayners Hotel'deydi. Gösteriye giden metroda dört şarkı öğrenen Winehouse, performansıyla izleyenleri büyüledi. NYJO'nun kurucusu Bill Ashton onun hakkında "dürüstçe söyleyebilirim ki, genç şarkıcılar arasında şimdiye kadar duyduğum en iyi caz sesine sahipti" dedi.

 

 

4 Amy Winehouse'ın ilk menajerinin Spice Girls ile bağlantısı vardı

 

 

Winehouse 19 yaşındayken, 19 Entertainment'ın menajeri Nick Godwyn ile anlaştı. Şirket, Pop Idol'u (American Idol'a ilham veren şov) yaratmaktan ve Spice Girls'ü yönetmekten sorumlu olan Simon Fuller tarafından kurulmuştu. Godwyn, Winehouse'un "pop yıldızı olmak istemediğini" söyleyince 2006'da işten kovdu.

 

 

5 Amy Winehouse için tek albümlük mucize dememeli

 

 

Winehouse, 2006 yılında ikinci sınıf öğrencisiyken Back to Black albümüyle ABD'de büyük çıkış yaptı, kendi ülkesinde zaten oldukça ünlü olmuştu. Bu, 2003'te İngiltere'de ilk 5'e giren, Mercury Ödülü için kısa listeye giren ve Winehouse'a prestijli Ivor Novello Ödülü kazandıran Frank albümü sayesinde oldu. Frank albümü, 2007'ye kadar Amerika'da yayınlanmadı.

 

 

6 Açıkçası, Amy Winehouse FRANK albümünü hiç sevmedi

 

 

2004 yılında The Guardian ile yaptığı röportajda Winehouse, Universal/Island'daki insanları ilk albümü Frank'i yanlış kullandıklarına inandığı için azarladı. Nefret ettiği şarkıları ve karışımları dahil etmesinin yanı sıra firma pazarlama ve promosyonu beceremedi. Winehouse, “Albümü baştan sona hiç dinlemedim, evimde yok" demişti.

 

 

7 Amy Winehouse'un rehabilitasyona gitmesi için gerçekten uğraştılar

 

 

Winehouse, küstah ve meydan okuyan sözlerle dolu 2006 yılı “Rehab” albümüyle sonsuza dek hatırlanacak. “Beni rehabilitasyona göndermeye çalıştılar / hayır, hayır, hayır dedim”. “Onlar” arasında, Winehouse'un aşırı içki içmesinden dolayı 2005 yılında tedavi görmesini gerçekten isteyen yönetici Nick Shymansky de vardı. Winehouse, "kendine zarar verdiğini" itiraf etti ancak bu alkolden kalp kırıklığından diyordu. Babası da açıkça kabul etti ve madde bağımlılığı sorunlarını ele almayı ertelemesine izin verdi. Sonunda 2008'de ilk kez rehabilitasyona gitti.

 

 

8 Winehouse'ın "Me and Mr. Jones" isimli şarkısı rapçi Nas (Nasir Jones) hakkındadır

 

 

Back to Black'in dikkat çeken şarkısı “Me and Mr. Jones” Winehouse'un kaçırmak zorunda kaldığı Slick Rick konserinden yakınmasıyla başlıyor. Şarkının geçiş bölümünde, Bay Jones, diğer adıyla Nasir Jones, diğer adıyla hip-hop efsanesi Nas'ı görmekten alıkonmayacağı konusunda ısrar ediyor. Winehouse, Mart 2005'te Londra'daki Brixton Academy'deki Nas konserinden bahsediyor olabilir. Winehouse'un konsere katılıp katılmadığı belli değil ama evde kalsa daha iyi olurdu zira konser kalabalığın içinden açılan bir ateş sonucu durdurulmuştu.

 

 

9 Amy Winehouse 2008 yılında Grammy rekoru kırdı

 

 

Winehouse, Şubat 2008'de törende beş Grammy kazanan ilk İngiliz kadın sanatçı oldu. Kazandığı ödüller arasında Yılın Albümü ve Yılın Şarkısı (her ikisi de “Rehab” için) ile En İyi Yeni Sanatçı vardı. Albümün kırdığı rekor, Adele'in altı Grammy aldığı 2012'ye kadar devam etti.

 

 

10 Amy Winehouse iyi gitar çalar mıydı?

 

 

Herkes Winehouse'u olağanüstü yetenekli bir şarkıcı ve söz yazarı olarak bilir ama aynı zamanda oldukça kötü gitar da çalar. 11 ya da 12 yaşındayken kardeşinin kırmızı Fender Stratocaster'ını gizlice ödünç alarak çalmaya başladı ve sonunda kendi akustik gitarını satın aldı. Kendi kendini yetiştiren Amy kısa sürede kendine eşlik edecek ve şarkı yazacak kadar akor çalmayı öğrendi. 2004 yılında yaptığı bir röportajda, “Muhtemelen yeterli bir gitarist değilim ama ayırt edici bir gitaristim” dedi.

 

 

11 Amy Winehouse'un bilinen 14 dövmesi var

 

 

Winehouse'un serseri görünümüyle ilgili en çarpıcı şeylerden biri dövmelerinin çokluğuydu. En bilinen dövmeleri sol kolunda üstsüz pin-up kızı, sol kolunda “Babanın Kızı” (at nalı ile) yazısı, karnındaki “Merhaba Denizci” çapası ve göğsündeki “Blake's” dövmesi (eski kocası Blake Fielder-Civil).

 

 

12 Amy Winehouse büyük bir Ska hayranıydı

 

 

Reel Big Fish tarzında değil ama 70'lerin sonlarında ırkçılık, işsizlik, gençlik şiddeti ve diğer acil sosyal meseleler hakkında şarkı söyleyen çok ırklı bir ska grubu olan The Specials'tan büyük ölçüde etkilendi. Back to Black'in seansları sırasında Winehouse, "Monkey Man" (aslen Toots and the Maytals'a aitti) ve "Hey Little Rich Girl" adlı özel şarkıların cover'larını kaydetti. 2009'da yeniden bir araya gelen gruba V Fest'teki konserinde sahnede katıldı.

 

 

13 Amy Winehouse'ın hayattayken yaptığı son kayıt Tony Bennett ile düeti oldu

 

 

Winehouse, Duets II albümü için Tony Bennett ile birlikte “Body Soul”u kaydetmek üzere stüdyoya girdiğinde bariz biçimde gergindi. Ama Bennett cesaret verici şeyler söyleyip Winehouse'un idollerinden Dinah Washington hakkında konuşmaya başlayınca bütün hava değişti, müthiş bir performans sergiledi ve Bennett üzerinde kalıcı bir izlenim bıraktı. Bennett, 2016 tarihli anılarında “Cazın ruhunu aldı ve yeni bir nesil için yeni yollarla parlamasını sağladı” dedi. "Bir meleğin sesine sahipti: çoğumuzun burada yaşadığından daha yüksek bir düzlemde bir varlıktı".

 

 

14 Blumia, Winehouse'ın ölümünde olası bir rol oynamıştır

 

 

Winehouse'un Temmuz 2011'deki ölümünün ardından yapılan otopsi, şarkıcının kanında yasal sınırın beş katından fazla alkol bulunduğunu ortaya çıkardı. Ölümünde içki içmek açıkça bir faktördü ama gençliğinden beri savaştığı yeme bozukluğu da öyleydi. Kardeşi Alex, Observer Magazine'e “Eninde sonunda ölecekti, ama onu asıl öldüren bulimiaydı” dedi.

 

 

15 Winehouse'ın son demoları yok edilmiştir

 

 

Winehouse, Temmuz 2011'deki ölümünden birkaç hafta önce üçüncü albümü için şarkı yazmayı tamamladı. Hatta yılın, ilerleyen zamanları için yapımcılar Salaam Remi ve Mark Ronson ile stüdyo kayıt randevusu ayırttı. Universal Music İngiltere patronu David Joseph kayıtları yok ettiği için bu döneme ait demolar muhtemelen asla gün ışığına çıkmayacak. Joseph, Billboard'a “Bu ahlaki bir şeydi” dedi.

 

Cazkolik.com / 15 Temmuz 2021, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.