The Christmas Song nasıl ortaya çıktı?

The Christmas Song nasıl ortaya çıktı?

65. yılında dünyanın en bilinen Christmas şarkılarından birinin "The Christmas Song"un doğuşunun hikâyesini Marc Myers derledi

 

Dick LaPalm 1950 ve 60’larda Capitol firmasında albüm tanıtımları bölümünde çalışan ve çoğunlukla firmanın en önemli müzisyenlerinden Nat King Cole’un albümleri için Cole ile yakın temas halinde olan biriydi. Dick, "The Christmas Song" parçasının öyküsünü derlediği notların eşliğinde ünlü caz tarihçisi Marc Myers’a yollayarak aşağıda okuyacaklarınızın tüm dünyada bilinmesini sağlamış oldu.

 

"1946 yılının Mayıs başında Nat King Cole, gitaristi Oscar Moore ile basçısı Johnny Miller’dan oluşan triosu Hollywood’daki The Trocadero isimli mekânda çalıyorlardı. Bir gece, son setin bitiminden hemen sonra Cole’un yanına 21 yaşında genç bir delikanlı olan Mel Torme yanaştı ve Cole’a elinde yeni bir şarkı olduğundan, kendisine dinletmek için çok hevesli olduğundan sözetti.

 

Son müşterilerin de gitmesinden sonra Mel piyanonun başına geçti ve Nat ile müzisyenlere "The Christmas Song"u söyledi. Nat şarkıyı duyar duymaz sevmişti, piyanoda Mel’in yanına oturarak bir kaç ton aşağıdan ve bir kaç kez üstüste çaldı, arkasından trio eşliğinde yeniden söylediler.

 

Nat şarkıyı gerçekten çok sevmişti, Mel’e bu şarkının yanlış kaydedilmemesi gerektiğini, trio olarak kaydedilirse yazık olacağını parçanın daha büyük bir şovu hakettiğini söyledi. Mel ile beraber firmanın yöneticisi Carlos Gastel’e giderek sadece bu parça için arkaya bir kaç yaylı koyarak kaydetmek için ikna etmeye çalıştılar. Şansları yoktu, yaylılara izin çıkmadı.

 

Aynı yılın 14 Haziranı olmuştu, Nat bu kez New York’un Kelly’s Stable isimli yerinde çalıyordu. Triosuyla WMCA radyosunun stüdyolarına "The Christmas Song" şarkısını kaydetmek için gittiler. İlk kayıtlarını dinlediklerinde Nat bunun şarkı için yanlış bir düzenleme olduğunun farkındaydı ve kendi bildiği şekilde kaydetmeye karar verdi. Kararlılığında inat etti, Capitol firmasını arkaya yaylı grubu alarak yeniden kaydetmeye ikna etmeyi başardı.

 

Aynı yılın bu kez 19 Ağustosunda Nat yeniden WMCA stüdyolarına döndü ve parçanın ilk orkestral kaydını yaptı. Bu arada, gelen orkestra 4 keman, bir arp ve bir davulcudan oluşan mütevazı bir kadroydu ama Nat başlangıç için fena değil diyerek kabullendi.

 

Öngörüsü Nat’i haklı çıkarmıştı, kayıt gerçekten mükemmeldi ve efsane müzisyenin kariyerinde dönüm noktası oldu, inatçılığının karşılığını almıştı.

 

Nat’in mükemmel kaydı aynı yılın Kasım ayında plak mağazalarında inanılmaz ilgi görüyordu. Bir hafta sonra pop ve RB listelerinde 3 numaraya oturmuştu bile. Albüm, sonraki yedi yıl boyunca Capitol firmasının her yıl yeniden yayınladığı albümler arasında yer aldı ve hep ilk beşe girmeyi başardı.

 

1953 yılının Ağustosunda Nat bu kez Nelson Riddle ile irtibat kurdu ve bu kez elbette beşten fazla yaylıyı arkasına alarak parçanın yeni bir kaydını daha yaptı, bu kayıt ise sonraki sekiz yılın sürekli yayınlanan parçası olmuştu.

 

Gelelim 30 Mart 1961 tarihine... Bu kez Nat, Ralph Carmichael ile birlikte parçanın stereo halini kaydetti, işte bu parça bizim esas şimdi bildiğimiz parçanın ilk ve halen de yayınlanan halidir.

 

İşin enteresan tarafı, bu şarkı yılbaşı dönemini ilgilendiren mevsimlik bir şarkı olmasına rağmen Nat’in fanları yaz kış aldırmadan her konserde bu şarkıyı söylemesi için kendilerini paralayıp duruyorlardı.

 

Kızı Natalie Cole 1998 yılında arkasına Londra Senfoni Orkestrası’nı alarak "Natalie Cole with the London Symphony Orchestra, The Magic of Christmas" isimli albümünü ünlü Abbey Road stüdyolarında kaydettiğinde babasıyla bir de sanal düet yapmıştı hatırlarsınız, sonradan Downbeat’te okudum, Natalie şöyle diyordu; "Babam hep bu şarkıyı daha çok yaylı ile kaydetmek istemişti, işte baba, daha da çok yaylı!"

 

Bu yıl efsane şarkının 65. yılı. Muhtemelen Christmas şarkılarının en çok söyleneni, en çok kaydedileni. Parçanın 1946 yılı orijinal kaydı 1974 yılının Grammy’lerinde Hall of Fame’e seçilerek onurlandırılmıştı.

 

Hepinize iyi bir yılbaşı ve iyi bir yıl dilerim.

 

Dick LaPalm, Marc Myers

 

Cazkolik.com / 25 Aralık 2010, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.