John Coltrane'in ölümünden 50 yıl sonra çıkan yeni albüm başarı grafiklerini altüst etti

John Coltrane'in ölümünden 50 yıl sonra çıkan yeni albüm başarı grafiklerini altüst etti

Caz tarihinin en önemli isimlerinden John Coltrane`nin yeni keşfedilen, son yılların en çarpıcı haberi olarak caz dünyasında bomba etkisi yaratan 1963 yılı kaydı "Both Directions at Once: The Lost Album" yayınlandığından bu yana Billboard listesinde tüm zamanların en yüksek grafiğini yakalamayı başardı.


Böylelikle, Coltrane gibi bir dâhi ölümünden tam 50 yıl sonra satış listelerini sarstı. Albümün, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya, Belçika, Hollanda, Avusturya, İtalya gibi ondan fazla ülkede aynı başarıyı göstermesi nadir rastlanan bir olay olarak kayıtlara geçti.


Albüm, daha yayınlandığı ilk hafta 100 bin satış barajını aşmayı başardı. Bu, caz dünyası için eşi görülmemiş bir ilgi ve başarı demek oluyor. Albüm, aynı zamanda, aynı dönem yayınlanan Ed Sheeran, Drake and Florence + The Machine gibi yüksek satışlı albümlerle aynı başarı çizgisinde anılması ayrıca dikkate değer olarak görülüyor.


"The Lost Album" dünyaca ünlü Amazon`un en çok satanlar listesinde de 1 numaraya yerleşti, iTunes da ise 9uncu sırada görünüyor. Güncel plaklarda 2 numaraya yerleşen kayıt farklı başlıklar altında listelenen çalışmalarda da yükselişini sürdürüyor.


Verve Grup yönetim kurulu başkanı Danny Bennett albümün başarısını şöyle açıklıyor; "John Coltrane tarafından ilk kez yayınlanmış bir stüdyo albümünü dinleme şansına sahip olduğumda merak, korku ve biraz da ürperme hissettim. Coltrane`in kataloğundaki albümlerin standardı inanılmaz derece yüksek. Daha ilk otuz saniyede gerçek bir şaheserle, nadir bir fırsatla karşı karşıya olduğumu biliyordum. Geçmişte yayınlanmış Coltrane albümlerinin panteonunda haklı bir yer iddia eden bu el değmemiş Rudy Van Gelder (albümün kayıt mühendisi) kaydı son derece değerli bir çalışma. Bu abümü yayınlama konusunda (oğlu) Ravi Coltrane`in desteğiyle ve hak ettiği etkiyi yakalamasından emin olmak için cesurca ilerledik. Sonuç, albüm tüm formatlarda, tüm perakende ve dijital çıkışlarda bir numaraya yerleşti. Caz, bu yüzyılın alternatif müziği haline geliyor, eğer bu durumdan kuşku duyan varsa onları Top 200 Billboard listelerine gözatmaya davet ediyorum".


Cazkolik notu: Coltrane`in büyük yankı uyandıran albümü dijital dinleme istasyonlarından Spotify`da da rakamlar bazında yüksek başarı elde etmeyi sürdürüyor. Albümün açılış parçası "Untitled Original 11383 - Take 1" bir milyon dinleme barajını yakalamasına çok az kaldı ve albümü aşağıda ilgili platformdan dinleyebilirsiniz.


Cazkolik.com / 13 Temmuz 2018, Cuma


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.