Arkas Trio ve Yüz Yıllık Serüven

Arkas Trio ve Yüz Yıllık Serüven

İzmir`in köklü sanayici ailesi Arkas sanata ilgisiyle bilinir. Bilhassa, İzmir merkezli kültür etkinliklerine destek veren aile kurduğu vakıfla kültür mekânlarına da destek oluyor. Bu konuda son örnek, İzmir`de Santa Maria Kilisesi`nin 50 yıllık ilgisizliğin ardından Arkas Holding tarafından restore edilerek yeniden şehre kazandırılması olmuştu. 19. yüzyılda İtalya Verona`da imal edilen orguyla ünlü kilisede şirketin kurduğu ve ilk kurumsal trio olarak adlandırılan Arkas Trio da bir konser vermişti.


İzmirli kemancı Tuncay Yılmaz, piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması`nda birincilik ödülü kazanan Alman çellist Gustav Rivinius`tan oluşan üçlü 2011 yılında Arkas Holding himayesinde kuruldu. Yurtiçinde İzmir, İstanbul, Ankara, Mersin gibi şehirlerde konserler veren üçlü İstanbul Devlet, Bilkent Senfoni orkestralarına da eşlik etti. Yurtdışında az bilinen oda müziği repertuvarlarıyla konserler veren trio 2014 yılında ünlü besteci Kamran İnce tarafından Arkas Trio için özel olarak bestelenen "Fortuna Sepio Nos" isimli eserle dikkat çekti. Kadıköy Süreyya Operası`nda dünya prömiyeri gerçekleşen eseri Arkas Trio seslendirmişti.SPOT HABER:


İdil Biret tedavi gören çocuklar yararına konser verecek


Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret 3 kasım günü tedavi gören çocuklar yararına bir konser verecek. Projenin koordinatörü Nilüfer Güzel yaptığı açıklamada konserin İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği öncülüğünde İzmir`de yaşayan hasta çocuklar yararına verileceğini söyledi. Dernek başkanı Sevil Ozan da tanı ve tadivisi devam eden çocuklara sağlıklı bir yaşam ortamı sağlamak istediklerini belirtti. Konser 3 kasım cumartesi günü İzmir Adnan saygun Konser Salonu`nda gerçekleşecek.


Kurumsal bir trio olma nedeniyle sosyal sorumluluk projelerinde yeralmayı ilke edinen üçlü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın bestecilerin eserlerinden oluşan bir repertuvarı kadınların eğitimi ve çalışan kadına destek amacıyla iki yıl arka arkaya İzmir ve İstanbul`da seslendirdi.Arkas Trio`dan "Romantik Üçlüler" albümü


Arkas Trio, içinde büyük besteci Astor Piazzolla`nın ölümsüz müziği "Oblivion"un da olduğu albümü 2 CD olarak mayıs ayında A.K. Müzik tarafından yayınlandı. İlk CD`de 1949 yılında ölen İspanyol besteci Joaquín Turina`nın Si Minör Op.76 2 numaralı piyano üçlüsü, Camille Saint Saens`ın Op.92 2 numaralı mi minör piyano üçlüsü ve Piazzolla`nın eseri olan albümün ikinci CD`sinde Felix Mendelssohn`un Op.49 Re minör 1 numaralı piyano üçlüsü ile Brahms`ın Op.8 Si Majör 1 numaralı piyanolu üçlüsü bulunuyor.


İçinde saklı kahredici melânkoliyi yeterince hissettiremeyen bir "Oblivion" yorumu


Piazzolla`nın "Libertango"sundan daha az tanınmakla beraber ondan daha `derin` bir beste olan "Oblivion" klasik müzik icracılarının oldum olası ilgisini çekmiş, 20. yüzyılın tüm saklı duygularını tek bir bestede toplamak gibi entelektüel melânkolinin sembolü olmuş bir müziktir. Bu yüzden, bu icranın her versiyonu enine boyuna mukayese edilmek zorundadır, üstelik, bu sadece klasik müzik çevrelerini değil caz ve modern müzik çevrelerini de ilgilendiren bir konuya dönüşür birden. Şüphesiz bandoneonlu icraların tartışılmaz üstünlüğü olsa da birçok keman-piyanolu yorum bu sınavı aşarken belki çok daha fazlası eşikte kalmış icralar oluyor maalesef.


 

Anadolu müziğin batı armonileriyle yüz yıllık serüveni


Türkiye klasik müzik ortamının genç icracıları piyanist Gülru Ensari ile keman sanatçısı Sevil Ulucan Weinstein Anadolu motiflerini batı armonisiyle harmanladıkları yeni kaydı "Yüz Yıllık Serüven" isimli çalışmalarını Kalan Müzik firmasından yayınladı.


Müzik dünyasında Türk bestecilerin eserlerini yorumlamakla tanınan iki sanatçının yurtiçi ve dışında süren kariyerleri bu önemli çalışmayla yeni bir aşamayı simgeliyor. Besteci Ekrem Zeki Ün`ün ilk kez seslendirilen solo keman eserleri "Yudumluk" ve "Tema ve Çeşitlemeler" ile başlayan albümde "Oyun Havaları ve Güzelleme", "Solo Piyano Sonatı" ve "Kaşıklı Oyun Havası" gibi çalışmalar yeralıyor. Yine bir diğer Türk besteci Seyfettin Asal`ın keman ve piyano eserleri "Zeybek", "Ağır Zeybek", "Çengi", "Gölcük" ve "Fantasia" albümün dikkat çeken diğer eserleri.


Memleketin farklı yörelerindeki müzikal dokuyu piyano & keman ikilisiyle yeni bir soluğa taşıyan albüm bu yıl yayınlanan çalışmalar arasında özel öneme haiz bir kayıt olarak dikkat çekiyor.


Cazkolik.com / 26 Ağustos 2018, Pazar


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.