Arto Peştemalcıgil ile HAPPY BIRTHDAY JAZZ > `Brother` Jack McDuff / Frank Socolow / Muhal Richard Abrams / Monica Zetterlund / Charles Thomas Potter / Ken Vandermark

 

22 Eylül 1964 doğumlu Amerikalı caz bestecisi, saksofoncu ve klarnetçidir. Doksanlarda Chicago müzik sahnesinin önemli isimlerinden biri olup karmaşık orkestrasyonları tutkulu emprovizasyonlarla dengeleyen çok katmanlı besteleri ve enstrümanına hakimiyetiyle eleştirmenlerin beğenisini toplamıştır. Birçok grubun üyesi ya da bizzat lideri olan ve diğer müzisyenlerle ortak çalışmalar da yürüten sanatçı tenor saksofon, klarnet ve bas klarnetin yanısıra 2000`li yıllardan itibaren özellikle büyük grup çalışmalarında bariton saksofon da çalmaya başlamıştır. Enstrüman çalmayı kendi başına öğrenen ancak seksenlerin başlarında aralıklı olarak George Garzone`den ders alan Vandermark 1982-1986 yılları arasında Montreal`deki McGill Üniversitesi`ne devam etmiş, 1986 yılında Boston`a yerleşerek Lombard Street Trio`yu kurmuştur. Grup bir üçlü olmasına karşın daha sonraki aranjmanlarının karakteristiği haline gelecek "süit formları"nı da kullanmıştır. 1989`da Chicago`ya taşınan sanatçı burada ilk olarak Hal Russell`ın NRG Ensemble`ının bir üyesi olarak dikkat çekmiş, daha sonra ise Chicago müzik sahnesinde istikrarlı bir mevcudiyet sürdürerek içlerinde the DKV Trio, Witches & Devils, the Joe Harriot Project, Steam, Peter Brötzmann Chicago Tentet ve the Vandermark 5`in de bulunduğu çeşitli gruplarla çalışmıştır. Vandermark`ın birlikte çalışıp kayıtlar yaptığı müzisyenlerden bazılarıysa şunlardır: Hal Russell, Paal Nilssen-Love, Hamid Drake, Fred Anderson, David Stackenäs, Paul Lytton, Joe Morris, Ab Baars, The Ex, Marcin Oles, Axel Doerner, Mats Gustafsson, Bartlomiej Oles, Wolter Wierbos, Joe McPhee, Zu, Peter Brötzmann, Fredrik Ljungkvist, Paul Lovens, Lasse Marhaug, Yakuza ve Kevin Drumm. 1999 yılında MacArthur Fellowship ile ödüllendirilen Vandermark, daha önce Cecil Taylor ve Anthony Braxton gibi efsanevi sanatçılara verilen bu ödüle henüz 35 yaşındayken ve Chicago dışında fazla tanınmazken layık görülerek dikkatleri üzerine çekmiştir. 2002 yılında "Furniture Music" adlı solo çalışması yayınlanan sanatçı Sonny Rollins, Joe McPhee, Cecil Taylor gibi sanatçıların bestelerinin aranjmanlarını icra ederek geçirdiği birkaç yılın ardından 2005`te artık bu süreci terk ederek kendi müzikal fikirleri üzerine yoğunlaşmayı tercih edeceğini açıklamıştır. Vandermark ayrıca Daniel Kraus`un çağdaş meslekleri konu eden bir video belgesel dizisinin "Musician" (2007) adlı bölümünde yer almıştır.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Vandemark!
21 Eylül 2012, Cuma

 

Charles Thomas Potter Amerikalı basçıdır. Charlie Parker`ın 1947-1950 yılları arasındaki "classic quintet"inin üyesi olarak bilinir, ki bu grubun diğer üyeleri Miles Davis, Duke Jordan ve Max Roach`tur. Oscar Pettiford seviyesinde bir solist olmamasına karşın ileri düzeyde bir swing stilistidir ve Parker`ın hızlı tempolarına ayak uyduracak esneklik ve yeterliliğe sahiptir. Müzik kariyerine piyano ve gitar çalarak başlayan ve basa 1940 yılında 21 yaşındayken geçiş yapan Potter, John Malachi, Trummy Young ve Billy Eckstine Orchestra (1944-45) ile çalışmış, John Hardee ve Max Roach`la kısa bir birliktelikten sonra Bird`ün grubuna katılmıştır. Charlie Paker`ın yanısıra Bud Powell, Fats Navarro, Wardell Gray ve dönemin diğer önemli bop müzisyenleriyle de kayıtlar yapan sanatçı 1950`ler boyunca da aranan bir basçı olmayı sürdürmüş ve Count Basie (1950), tekrar Eckstine (1950-51), Earl Hines (1952-53), Artie Shaw (1953-54), Eddie Heywood, Bud Powell Trio, Tyree Glenn (1958-59), Harry "Sweets" Edison (1959-61), Buck Clayton ve hatta Charles Lloyd`la birlikte çalışmıştır. İlerleyen yıllarla birlikte stilinin zamanın gerisinde kalmasına rağmen Miles Davis, Sonny Rollins, Stan Getz gibi isimlerle kayıtlar yapma fırsatı bulan Potter 1965 yılındaki Charlie Parker Memorial konserinden sonra yarı emekliliğe geçmiştir. Tommy Potter`ın lider olarak yaptığı iki kayıt 1956 yılında birbirinden üç gün arayla Metronome ve East West plak şirketleri adına Stockholm`de gerçekleştirilmiştir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Potter!
20 Eylül 2012, Perşembe

 

İsveçli şarkıcı ve aktristir. Klasik caz parçalarını radyo ve plaklardan öğrenen Zetterlund, başlangıçta İngilizceye hakim olmamasına karşın melodi, ritm ve duygudan yola çıkarak mükemmel icralarda bulunmuştur. "Walking My Baby Back Home", "Little Green Apples", "Waltz for Debby", "Hit the Road Jack" gibi parçaların İsveççe cover`larını yapmış ve Evert Taube, Olle Adolphson ve Povel Ramel gibi İsveç`in ünlü şarkıcı ve bestecilerinin eserlerini seslendirmiştir. Yaşamı boyunca Amerikalı ve diğer uluslararası caz müzisyenlerinin ve bestecilerin eserlerini de seslendiren Zetterlund`un birlikte çalıştığı isimler arasında Louis Armstrong, Bill Evans, Stan Getz, Steve Kuhn ve Quincy Jones gibi önemli sanatçılar yer alır. Bunlara İsveç caz dünyasından Georg Riedel, Egil Johansen, Arne Domnérus, Svend Asmussen ve Jan Johansson gibi tanınmış isimleri de ekleyebiliriz. Sanatçı 1964 yılında Bill Evans`la birlikte "yaptıklarımın en iyisi" diye tanımladığı ve en çok gurur duyduğu "Waltz for Debby" albümünü kaydetmiştir. "En gång i Stockholm" ("Winter City") adlı caz baladıyla 1963 Eurovision Şarkı Yarışması`nda İsveç`i temsil eden Zetterlund maalesef (ya da normal olarak(!)) sonuncu gelmiştir. 1960`lar ve 70`lerde komedi ikilisi Hasseåtage ile yaptığı çalışmalar kendisine revü ve sinema kariyeri yolunu açmış, Jan Troell`in Utvandrarna (aka The Emigrants; Liv Ullman ve Max von Sydow başrollerde) filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Guldbagge ödülünü kazanmıştır. Monica Zetterlund hayatı boyunca yirmiden fazla film ve televizyon dizisinde rol almıştır. Geçirdiği ciddi skolyoz hastalığı sonucu 1999 yılında şarkıcılık kariyerini noktalamak zorunda kalan sanatçı 1997 yılında son turnesine çıkmış ve İsveç`in Hultsfred Festivali`nde son konserlerinden birini vermiştir. Son yıllarını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak geçiren Zetterlund 12 Mayıs 2005`te Stockholm`deki dairesinde çıkan bir yangın sonucu hayatını kaybetmiştir. Talihsiz sanatçının diskografisinden birkaç örnekle bu bölümü bitirelim: Swedish Sensation (1958), Ahh! Monica (1962), Waltz for Debby (1964) (Bill Evans ile), Ohh! Monica (1965), Chicken Feathers (1972) (Steve Kuhn ile), It Only Happens Every Time (1977) (Thad Jones / Mel Lewis Orchestra ile), For Lester And Billie (1983) (Lester Young - Billie Holiday tribute albümü), Topaz (1993), Bill Remembered (2000) (Bill Evans tribute albümü).

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mrs. Zetterlund!
19 Eylül 2012, Çarşamba

 

Amerikalı eğitimci, yönetici, besteci, aranjör, klarnetçi, çellist ve free jazz piyanistidir. Büyük oranda kendi kendini eğiten "alaylı" tabir ettiğimiz müzisyenlerden olan Abrams, Bud Powell`ın bop müziğine getirdiği yeniliklerden oldukça etkilenmiştir. Blues, R&B ve hard bop çalarak başlattığı müzik kariyerinde Dexter Gordon ve Max Roach`tan Ruth Brown ve Woody Shaw`a birçok ünlü ismin sideman`i olarak çalışmış, 1950`de King Fleming Band için aranjmanlar yazmaya başlamış, 1955`te tenor saksofoncu Eddie Harris`le birlikte Modern Jazz Two + Three adlı hard bop grubunda çalmıştır. Grup dağıldıktan sonra düşük profilli bir dönem geçiren Abrams 1962 yılında The Experimental Band`i kurmuştur. Grubun özelliği, sanatçının hard bop geçmişine kontrast teşkil edecek şekilde free jazz konseptini kullanıyor oluşudur. Bu grup daha sonra Mayıs 1965`te kendi başkanlığında Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM)`a dönüşecektir. Grubun elemanları dumanlı kulüp ortamları yerine tiyatro ve loft`lar kiralayarak açık fikirli ve dikkatli bir dinleyici kitlesine hitap etmeyi tercih etmişlerdir. Levels and Degrees of Light (1967) albümü AACM`in Abrams liderliğindeki ilk ve bir dönüm noktası niteliğindeki albümüdür. Bu albümde Abrams`ın yanısıra  saksofonda Anthony Braxton ve Maurice McIntyre, vibrafonda Gordon Emmanuel, kemanda Leroy Jenkins, basta Leonard Jones and vokalde Penelope Taylor yer almışlardır. Bu dönemde Eddie Harris, Dexter Gordon ve diğer bop yönelimli sanatçılarla da çalışmalarını sürdüren Abrams 1975`te New York`a taşınarak lokal Loft Jazz sahnesinin önemli bir ismi haline gelmiş, 1983 yılındaysa AACM`in New York dönemine start vermiştir. 1970`lerde senfoni orkestraları, yaylı dörtlüleri, solo piyano ve big band`ler için besteler yapan sanatçı bir yandan da arp ve akordiyon da ihtive eden büyük gruplarla kayıtlar yapmıştır. Kronos Quartet`in 22 Kasım1985`te New York Carnegie Hall`de icra ettiği "String Quartet No. 2" adlı eser ona aiitir. Kendi adına özellikle Black Saint etiketiyle pek çok albüm kaydı yapan Abrams sideman olarak da Anthony Braxton, Marion Brown, Chico Freeman, Roscoe Mitchell, Eddie Harris gibi isimlerle çalışmıştır. 1990`da Danimarka`nın caz dalında verilen prestijli ödülü Jazzpar Prize`ı kazanmış, 1997`de Foundation for Contemporary Arts Grants to Artists Award`a layık görülmüş, 2010 yılndaysa NEA Jazz Masters Award ile ödüllendirilmiştir. Yine 2010 yılının Haziran ayında New York`un en önemli caz festivali olan Vision Festival sanatçıyı Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırmıştır.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Abrams!
18 Eylül 2012, Salı

 

Amerikalı tenor saksofoncu ve obuacıdır. Swing-bop arası bir geçiş stiline sahip yetenekli bir saksofoncu olan Socolow gezgin bir müzisyen olmanın ötesine geçememiştir ne yazık ki. Kariyerine kırkların başlarında Georgie Auld, Ted Fio Rito, Roy Stevens, Van Alexander ve Shep Fields gibi şeflerin swing gruplarında çalarak başlamış, 1944`te Boyd Raeburn Orkstrası`na üç katılışından ilkini (diğerleri 1948 and 1956–57 dönemlerinde) gerçekleştirmiş ve grupla kayıtlar yapmış, 1945 yılındaysa Freddie Webster ve genç bir Bud Powell`la Duke Records adına lider olarak yapmış olduğu iki kayıttan ilkini gerçekleştirmiştir. Daha sonra bir süre Buddy Rich`in kısa ömürlü Big Band`inde çalışan Socolow 1947-48 döneminde Chubby Jackson`la İskandinavya turnesine çıkmış, 1949-50 yıllarında Artie Shaw`un bebop tarzında çalan orkestrasına katılmış, ellilerin sonlarındaysa Johnny Richards` Orchestra`da çalmıştır. Sanatçının kırklar ve elliler boyunca kayıtlarına katıldığı diğer müzisyenlerden bazıları şunlardır: Johnny Bothwell, Charlie Ventura, Gene Krupa, Sal Salvador, Maynard Ferguson, Terry Gibbs, Cecil Payne, Manny Albam, Hal McKuscik, Johnny Richards, Bill Russo, Joe Morello ve Bobby Scott. Frank Socolow`un kendi adına yaptığı ikinci kayıt, ki bu seferki bir full albüm kaydıdır, 1956 yılındaki Bethlehem Records etiketini taşıyan "Sounds by Socolow" adlı çalışmadır. Albümün aranjörlüğünü Bill Holman, Manny Albam ve Sal Salvador yapmış, Salvador ayrıca gitarist olarak da katkıda bulunmuştur. Tüm aktivitesine karşın caz tarihinde bir dip not olmaktan öteye geçemeyen Frank Socolow 1981 yılında New York`ta hayata veda etmiştir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. Socolow!
17 Eylül 2012, Pazartesi

 

Altmışların hard bop ve soul jazz döneminin en önemli caz orgçularından ve org trio şeflerinden biri olan `Brother` Jack McDuff ellilerin sonlarında Jimmy Smith`in hammond orgda başlattığı soul jazz stilinin en başarılı temsilcilerinden biri olarak bilinir. Joe Farrell`in grubunda bas çalarak müzik kariyerine başlayan McDuff, ellilerin sonlarında yine grubunda bas çaldığı Willis Jackson`un teşvikiyle orga geçer ve Prestige Records tarafından keşfedilerek kayıtlar yapmaya başlar. Bu dönemde yaptığı klasikleşmiş albümlerden bazıları şunlardır: Brother Jack (1960), The Honeydripper (1961, tenor saksofoncu Jimmy Forrest ve gitarist Grant Green ile), Brother Jack Meets The Boss (1962, Gene Ammons ile) ve Screamin’ (1962). Bu albümler sayesinde org dünyasındaki yerini sağlamlaştıran McDuff 1966 yılında Atlantic Records`la mukavele imzalar ancak burada yaptığı kayıtlar Prestige`deki parlaklıktan ve grup empatisinden uzaktır. Altmışların sonlarında Blue Note`a geçen Jack McDuff, soul ve funk müziğin yükselişe geçip soul jazz`ın popülaritesini yitirmeye başlamasıyla birlikte elektronik klavyelerle denemeler ve jazz-funk fusion tarzında çalışmalar yapmaya başlar, ancak sonuçlar pek başarılı değildir. Sanatçının Blue Note döneminin en kayda değer çalışması 1970`te İngiltere`de kaydedilen "To Seek a New Home"dur, ki bu albümde kendisine blues şarkıcısı Jimmy Witherspoon ve İngiltere`nin üst düzey caz müzisyenlerinden Terry Smith (gitar) ve Dick Morrissey (tenor saksofon) eşlik etmişlerdir. Caz ve blues`a olan ilginin azaldığı yetmişler ve seksenlerin ardından Muse plak şirketi adına 1988 yılında kaydettiği “The Re-Entry” albümüyle müziğe geri dönen McDuff önce Muse, daha sonra da Concord Jazz adına yaptığı albümlerle yeniden verimli ve başarılı bir periyoda girer. 1992 yılında kaydettiği "Colour Me Blue" albümünde ilk dönem gruplarında yer alan ve artık uluslararası bir yıldız olan George Benson da çalmaktadır. Aynı zamanda önemli bir aranjör ve besteci olan ve Jimmy Witherspoon, Sonny Stitt, Rahsaan Roland Kirk gibi isimlerle ortak çalışmalar da yapan sanatçı "The Heatin’ System" adını verdiği grubunun değişik konfigürasyonlarıyla turneler yapmayı sürdürür ve 2001 yılında “Brotherly Love” adını verdiği son albümünü piyasaya sürer. Bu albümde kendisine altmışlardaki grup elemanlarından Pat Martino ve Red Holloway eşlik etmekte, ayrıca Joey DeFrancesco da iki parçada mentörüyle birlikte çalmaktadır. Tam da “The Beast”in (Hammond B-3`e atfen) gerçek devlerinden birine uygun bir vedadır bu, zira daha sonra edindiği ünvanla "Captain" Jack McDuff 23 Ocak 2001`de Minneapolis`te kalp yetmezliğinden yaşamını yitirecektir.

Happy Birthday Jazz! Happy Birthday Mr. McDuff!
Dinlediğiniz müziklerin tamamı John Coltrane`e aittir:

 

• John Coltrane; "Bye Bye Blackbird" (Miles Davis & John Coltrane Live At Newport `58)
• John Coltrane; "Evidence" (Thelonious Monk Quartet With John Coltrane At Carnegie Hall, 1957)
• John Coltrane; "Blue Train" (Aynı adlı albümden)
• John Coltrane; "Psalm" ("A Love Supreme" albümünden)
• John Coltrane; "Nature Boy" (The John Coltrane Quartet Plays)

 

Kaydet

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.