Lars Danielsson

Lars Danielsson

İsveçli basçı, besteci ve albüm prodüktörü. İsveç`in Smålandsstenar şehrinde doğdu. 9 yaşında bas çalmaya başladı ve 19 yaşında Kopenhag`a taşındı. Eğitimini Göteborg Müzik Konservatuarı`nda tamamladı. Profesyonel anlamda ilk olarak Skunk Funk adındaki bir funk grubunda çaldı. 1985 yılında saksafoncu Dave Liebman, piyanist Bobo Stenson ve davulcu Jon Christensen`den oluşan bir grup kurarak birkaç albüm kaydetti. Gitarist John Scofield ve davulcu Peter Erskine`in de yer aldıkları Hans Ulrik`in Jazzpar 99 Combo`sunda, daha sonra da saksafoncu / klarnetçi Tony Coe`yla birlikte Carsten Dahl`in Jazzpar 2000 Combo`sunda çaldı. Big band`lerde de çalışan Lars Danielsson, John Scofield, Jack DeJohnette, Mike Stern, Billy Hart, Charles Lloyd, Terri Lyne Carrington, Leszek Mo?d?er, Joey Calderazzo, Gino Vannelli ve Dave Kikoski gibi müzisyenlerle performans ve kayıt çalışmaları yaptı. Grup lideri olarak yaptığı çalışmalarla büyük beğeni toplayan sanatçı 1980 yılından itibaren Lars Danielssons Quartet`le birlikte solo albümler kaydetmeye başladı ve bu albümlerde Alex Acuña, John Abercrombie, Bill Evans, Kenny Wheeler, Rick Margitza ve Niels Lan Doky gibi değerli müzisyenlere yer verdi. 1994 albümü "Far North"da soprano saksafoncu David Liebman, piyanist Bobo Stenson, ve davulcu Jon Christensen`le; 1997`deki "Origo"daysa gitarist John Abercrombie ve davulcu Adam Nussbaum`la birlikte çaldı. 2005`te kaydettiği nadir ve rafine "Libera Me" CD`sinde kendisine the Danish Radio Concert Orchestra eşlik ediyordu; iki yıl sonra kaydettiği "Pasodoble" ise Polonyalı piyanist Leszek Mozdzer`in usta ellerine emanetti. Sanatçı 2009 yılındaki "Tarantella" adlı çalışmasında klasik Avrupa oda müziği ve geleneksel İskandinav halk müziğini de içeren oldukça farklı tarzlara yer verdi. Lars Danielsson son olarak 2012 yılında "Liberetto" albümünü piyasaya çıkardı.

 

Prodüktör olarak Danielsson Cæcilie Norby ve The Danish Radio Orchestra`nın albümlerinin yapımcılığını üstlendi. Dünya çapında çeşitli mekan ve festivallerde bas, elektro bas ve çello çalarak performanslarını sürdüren ve ülkemizde de son olarak 12 Temmuz 2012`de İstanbul Arkeoloji Müzesi`nde doyumsuz bir konser veren Lars Danielsson müziğe keskinlik, renk ve coşku kazandıran mükemmel bir solist ve eşlikçi olarak şöhretini her geçen gün biraz daha pekiştirmektedir.

 

Lars Danielsson diskografisi: 1984 Time Unit Dragon, 1985 New Hands Dragon, 1991 Poems Dragon, 1991 Poems Dragon, 1992 Fresh Enough L R Music/Records, 1994 Far North Curling Legs Productions, 1994 Continuation L R Music / Records, 1994 Far North Curling Legs Productions, 1995 European Voices Dragon, 1997 Live at Visiones Dragon, 1997 Origo Curling Legs Productions, 2005 Libera Me Highnote Records, Inc. / High Note, 2006 Mélange Bleu Act Music, 2007 Pasodoble Act Music + Vision / Act, 2009 Tarantella Act / Act Music + Vision, 2012 Vagabond Act / Act Music + Vision / Ais, Magnum Mysterium Act, Liberetto Act, Lars Danielsson Edition Act Music, Signature Edition, Vol. 3 Act.

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 05 Eylül 2012, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.