Aşıklardan türküler yükseliyor

Aşıklardan türküler yükseliyor

Cenk Erdem Yazıları Arşivi: Bu makalenin orijinali Politikyol isimli portalde yayınlanmıştır.

 

Anadolu topraklarından çıkan ezgiler ve Selda Bağcan gibi kendine has otantik sesler de yetenekli DJ prodüktörler için adeta paha biçilmez birer cevher. Bu anlamda aylar önce keşfettiğim hatta işin arkasındaki DJ prodüktör Toldortunes’a ulaşıp kutladığım şarkıya olan ilgi sessiz sessiz ilerledi ve şarkı patladı.

 

Cenk Erdem

 


 

 

Toldortunes “Dön gel bir tanem”

 

 

Etnik ezgilerle house müziğin birbirine çok yakıştığı şarkılara ve özellikle “deep house” türünün doğasından gelen, sizi dinlerken derin duygulara götüren melodilere, seslere ve hele hele çarpan baslarla güçlü duyguların buluştuğu şarkılara son on yıldır oldukça aşinayız. Anadolu topraklarından çıkan ezgiler ve Selda Bağcan gibi kendine has otantik sesler de yetenekli DJ prodüktörler için adeta paha biçilmez birer cevher. Bu anlamda aylar önce keşfettiğim hatta işin arkasındaki DJ prodüktör Toldortunes’a ulaşıp kutladığım şarkıya olan ilgi sessiz sessiz ilerledi ve şarkı patladı. Bu kez Selda Bağcan’ın tarifsiz sesiyle, Aşık Gülabi’nin “Dön gel bir tanem” türküsüne yurt dışında kariyer yapan “Toldortunes” el attı ama sanıyorum şarkı aşıkların geride duruşuyla çok yaygara çıkarmadan tohumlarını attı ve şimdi yeşerdi. Aylardan sonra Spotify platformunda henüz son 15 gündür 1500’den fazla çalma listesine giren şarkı instagram platformunda da on milyon izlenmeyi aştı. Nefis bir deep house alt yapısıyla şarkıyı daha yukarıya taşıyan ama yürek burkan duygusunu da kaybetmeyen DJ prodüktör Toldortunes’a şarkı çıkar çıkmaz ulaşmıştım, şarkının patlaması üzerine yine konuştuk.

 

 

Anadolu house

 

 

Gerçek ismi Tolga olan Toldortunes lakaplı DJ prodüktörün bir ayağı Moskova’da bir ayağı İstanbul’da. Uzun yıllar Rusya, Ukrayna ve Avrupa’nın birçok ülkesinde sahneye çıkan Toldortunes, yakında Türkiye’den kıymetli bir plak şirketiyle büyük bir sürprize daha hazırlanıyor. Inna gibi popüler isimlerle ve Rusya’da yıldızı parlayan Kinky Sound ile çalışmalara da imza atan Tolga, yıllarca Selda Bağcan’la bir çalışmanın hayalini kurmuş. Ellerine sağlık, şarkıyı elektronik müzik partilerinde bangır bangır hayal edebiliyorum. Tıpkı 10 yıl önce Norveçli DJ prodüktör Todd Terje ile ülkemizden çıkan en özel seslerden Neşe Karaböcek’in “Yali Yali” (Çayelinden Öteye) kaydının bir folk parça olarak keşfedilip, acid süslü bir house şarkı olarak uluslararası arenada, meşhur “Burning Man” etkinliği dahil olmak üzere elektronik / dans müzik festivallerinde büyük bir parti hiti olduğu gibi türkülerimiz, şarkılarımız psychedelic house ya da deep house türleri için nefis zenginlikler. Hali hazırda Selda Bağcan’ın 2017 yılında yayımladığı bizden de Catwork (Burak Keskin Baran Akın), Almanya fatihimiz İpek İpekçioğlu, Kozmonot Osman (Osman Başaran) gibi harika DJ’lerin Bağcan’ın şarkılarına yeniden hayat verdiği, elektronik/ house remix albümünü de hatırlarsınız. Özellikle Alman Martin Gretschman’ın elektronik müzik projesi “Acid Pauli” elinden çıkan “Katip Arzuhalim” harika bir iş olmuştu ve uluslararası partileri fethetmişti. Darısı artık “Dön gel bir tanem” ile Toldortunes başına.

 

Cenk Erdem

 

Cazkolik.com / 22 Mart 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Erdem

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.