Avishai Cohen'in yeni albümü "Aurora" Nisan başında çıkıyor.

Avishai Cohen'in yeni albümü "Aurora" Nisan başında çıkıyor.

EMI müzik geçen gün yeni albümler duyurusunu gönderdiğinde Avishai Cohen'i görünce kendi kendime 'yahu, bu adam daha yeni albüm çıkarmamış mıydı' diyerek geçen yılki albümü "Gently Disturbed"ın tarihihi tekrar kontrol ettim. Gerçi, günahını almayalım, geçen yıl ki albümü trio'ydu, yani Avishai Cohen Trio olarak kaydettikleri albümdü, dolayısıyla diğer müzisyenler de ön plandaydı ama bu bir 'solo' çalışma.

İsrailli caz şarkıcısı, basçı ve besteci Avishai Cohen dinleyicileri ve enstrümanı arasında doğrudan ilişki kurabilen caz tarihin bir kaç istisnai müzisyeninden biridir. Bu anlamda yeni albümü "Aurora"da Cohen, eleştirmenlere göre sesini, müziğini ve duygularını güçlü ve dolaysız, etkili bir dışavurum, bir ifade aracı olarak kullanıyor ve bunu da başarıyor. İbranice, İngilizce, İspanyolca ve Ladino dillerinde şarkılar söyleyen Cohen bu dil zenginliğini Amerika'da değil İsrail'de doğup büyümüş olmasına bağlıyor. Bu yüzden açıkça pek çok kültürden beslendiğini söylüyor zaten, söylemesine de gerek yok, dinleyince farkedilen güçlü bir etnik damarı bu Cohen'in müziğinin. Arap, Endülüs ve Bedevi hikayeleri anlatıyor şarkılarında. Bedevilerin yaşam, aşk, gençlik, özgürlük cümleleri bunlar ve bu cümleler cazın geleceğinin merkezine yolculuk eden farklı bir müzikal öyküye, modern ve karşı konulması güç çekicilikte şarkılara dönüşüyor Avishai Cohen'in müziğinde.

Albüm henuz çok yeni bile değil zira 7 Nisan'da müzik marketlerde olacak ama amazon.com dan satışı başlamış bile. İlgilenenler için erken bir haber.

cazkolik.com / 28 Mart 2009, Cumartesi


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.