Avrupa cazına meraklı olanların kesinlikle ıskalamaması gereken bir albüm

Avrupa cazına meraklı olanların kesinlikle ıskalamaması gereken bir albüm

Polonya caz müziğinin efsanevi ismi Krzysztof Komeda aynı zamanda Avrupa caz müziği fikrinin de öncülerinden biriydi. Ama Komeda asıl ününü film müziklerine borçludur. Caz dışı geniş bir kitle onu film müzikleriyle tanıdı, özellikle Roman Polanski'nin "Dance of the Vampires" ve daha ünlü filmi "Rosemary's Baby"nin müzikleri Komeda imzasını taşır. Bu önemli sanatçı 1969 yılında 37 gibi çok erken bir yaşta, Hematoma'dan hayatını kaybetti. Eğer normal bir insan hayatının süresinde yaşasaydı hem caz besteciliği, hem film müzikleri bakımından Avrupa müziğine çok daha fazla katkıda bulunurdu.

 

 

Krzysztof Komeda'yı hatırlamanın nedeni, Avrupa caz sahnesinin önde gelen ismi Joachim Kühn'ün yayınladığı yeni albümü "Komeda"

 

 

80 yaşındaki piyano devi Joachim Kühn ile Komeda'nın 1965 yılına dayanan tanışıklığı var ve sanatçı ta o yıllardan itibaren Komeda'nın hayranı olduğunu söylüyor. Bu sebeple, ünlü Alman besteci ve piyanist Kühn, Komeda'yı anmak için kapsamlı bir albüm çalışması hazırladı.

 

14 Ekim 2022'de gerçekleşen anma konserinde sanatçılar üç farklı formatta sahnede yer aldı; Kühn'ün triosu ile, Kühn solo piyano ile ve son olarak Atom String Quartet ile.

 

Çoğu Avrupalı caz yazarı, Komeda'nın, bugünkü nesiller fazla tanımasa da hem Polonya için (ki Polonyalılar için milli kahraman gibidir), hem Avrupa için caz müziğinin bir Amerikan taklidi olmasından kurtulma sürecinin kritik isimlerinden biri kabul eder.

 

Kuzey Avrupa caz geleneğinin vazgeçilmez öğelerinden folk temaları Komeda gibi az sayıda bir kaç ismin çabasıyla cazın içinde entegre edilme sürecine başlamıştır ki Komeda, bu 'bilinçli dönüşüm' başarısını Roman Polanski'nin ısrarıyla 1967 yılında Hollywood'a yerleşmesine rağmen yapar ama zaten iki yıl sonra da ölecek, hikâye yarım kalacaktır.

 

Dünyaca ünlü Alman caz piyanisti Joachim Kühn'ün bu projeyi hayata geçirmesi önemlidir. Hem ikilinin tanışıyor olması, hem Kühn'ün Polonyalı gruplarla Varşova'da birden çok kez konser vermesi, Komeda'nın, yine Polonyalılar'ın geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden büyük trompetçisi Tomasz Stanko ile 1965 yılında kaydettiği kritik albümü "Astigmatic"deki bestelerin önemi, Kühn'ü, bu saygın projeyi gerçekleştirecek Avrupa çapında belki tek isim olmaya yöneltti.

 

 

Kühn bu konser albümünde "Astigmatic" albümünden müziklere de yer vermiş

 

 

Joachim Kühn'ün triosu kendisi ve kontrbasta Chris Jennings ile davulda Eric Schaeffer'den oluşurken, Atom String Quartet kemancılar Dawid Lubowicz ve Mateusz Smoczyński ile viyolada Michał Zaborski ve çellist Krzysztof Lenczowski gibi önemli isimlerden oluşuyor.

 

Kühn bu konser kaydında Komeda parçaları yanında Polanski'nin "Rosemary's Baby" film müziğinden de bir parçaya yer vermiş.

 

Kühn gibi üst düzey tecrübeli bir caz müzisyeninin Komeda gibi (ki asıl adı Krzysztof Trzciński'dir, Komeda'yı takma ad olarak kullanmış, böylelikle, esas işi olan KBB doktorluğundan uzak kalmasını sağlamış) kritik eşikteki bir müzisyenle 58 yıl sonra bir konser albümünde yeniden buluşması cazın sınırları aşan güzelliği ve küresel kimliğinin önemli bir yansıması oluyor.

 

Joachim Kühn, Piano
Chris Jennings, Bass
Eric Schaefer, Drums
Atom String Quartet:
Dawid Lubowicz, Violin
Mateusz Smoczyński, Violin, Baritone Violin
Michał Zaborski, Viola
Krzysztof Lenczowski, Cello

 

Recorded live in concert by Thomas Schöttl at Jazz at Berlin Philharmonic, Kammermusiksaal, October 14, 2022
Mixed and mastered by Klaus Scheuermann
Produced by Joachim Kühn
ACT, 2023

 

Cazkolik.com / 02 Temmuz 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.