Aydın Esen 27 Şubat?ta İstanbul?un yeni konser salonu "Salon"da olacak...

Aydın Esen 27 Şubat?ta İstanbul?un yeni konser salonu "Salon"da olacak...

Bir gün Aydın Esen’in ik kayıtlarından olan “Anadolu” hakkında bir internet sitesinde, Hawaii’den yazan bir okurun söyledikleri ilgimizi çekmişti, tarihi aklımızda değil ama ikibinlerin ortalarında yazmış olduğu yorumda okur; “İlk Aydın Esen albümümü bundan yıllar önce satın almıştım. Endonezya, Denpasar’da o sıralarda polis korsan kopya kasetlere karşı çok sıkı önlemler almıştı. Yakaladıklarını kızgınlıkla imha ediyordu. Orayı sonra kiraladığım bir motosikletle terketmiştim. Benim için çok heyecan verici bir yolculuktu. Kasette Esen’in cesur piyanosu hayatıma oldukça zengin tadlar katmış, yolda giderken palmiye ağaçlarının başımın üstünde örümcek ağları gibi örgülü gölgeler oluşturuyor, damağımda egzotik tadlar bırakıyordu. Sonradan Asya’yı bırakıp evime döndüm. Albümün CD versiyonunu çok aradım. Aydın Esen ismiyle bir solo piyano kaydını buldum. Sonradan, Esen’in Paris’te yaşayan bir Türk olduğunu, Amerika’da hiç bir kaydının yayınlanmadığını öğrendim. Bugün, “Anadolu” albümü benim için hala taptaze bir müziktir. Size şunu öneririm ki, Aydın Esen’in neyini bulursanız mutlaka alın, çünkü onun müzikleri size de benim gibi unutamayacağınız anlar yaşatacaktır.” Dünyanın öbür ucundaki bir insanın, hiç tanımadığı, belki de tümüyle tesadüfen aldığı bir kasetteki müziğe böylesine bayılıp, ardından yıllar boyu peşini bırakmaması ve yine yıllar sonra internetin artık bunca hayatımıza girdiği günlerde yine eski anılarına yaslanıp Aydın Esen için bunları söyleme ihtiyacı hissetmesi yalnızca müzisyenin sahip olduğu gücü gösterir. Dünya üzerinde çok az kavram böylesi etkiye sahiptir. Gördükleriniz hafızalarınızda görüntülerden oluşur, müzik ise yukarda anlattığı gibi minicik bir an dahi olsa yaşamın içinde sizi kıskıvrak yakalamış bir anıdır.

İşte böylesi bir güce -örnekteki gibi ispatlanmış bir örnek olarak- sahip olan dünyaca ünlü piyanistimiz Aydın Esen 27 Şubat’ta İstanbulun yeni konser salonu olan “Salon”da sevenleriyle buluşacak. Cazseverlerin kesinlikle orada olması gereken konserlerden biri hiç şüphesiz.

Bu konser haberinin ilk duyurusu geldiğinde elimize hemen okuduğumuz bu okur yorumunu hatırladık ve bu konser haberi için sanki hafızamızda saklamışız gibi oldu şimdi yazarken.

Esen 2005 yılında kendisinin piyano, Steve Smith’in davul ve vurmalılar, Dave Liebman’ın soprano ve tenor saksofonda, Anthony Jackson’ın ise bas gitarda olduğu bir albüm yayınlanmıştı; “Flashpoint”. Eleştirmen John Kelman albüm hakkında yazarken Aydın Esen için “Ekibin diğer üyelerine göre daha sürpriz bir isim. Flashpoint’te akustik piyano çalmakla birlikte içiçe geçirerek kullandığı synth tonlarıyla organik sesler üretiyor.” diyor. Yazar yazısında özellikle de albümdeki “Fabric of Reality” parçasına dikkatimizi çekmiş, 70’lerin fusion günlerine yaptığı ‘retro’ dönüşlere kulak veriyoruz diyor.

Yukarda tüm bunları anlattık ama 27 Şubat’ta bunları çalmayacak elbette Aydın Esen. Neler olacağını ancak orada olarak öğreneceğiz.

Cazkolik.com / 8 Şubat 2010, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.