Baharda aşk başkadır... Baharda herşey başkadır, caz da başkadır ve bu yüzden baharı müjdeleyen 10 caz şarkısını derledik ama kimi mutsuz.

Baharda aşk başkadır... Baharda herşey başkadır, caz da başkadır ve bu yüzden baharı müjdeleyen 10 caz şarkısını derledik ama kimi mutsuz.

Evet, dışarısı hâlâ soğuk, kar var, yağmur var ama bahar yüzünü bir kere gösterdi artık. İstanbul`u lâleler sarmaya başladı. Nisan, mayıs ve güneş, sokaklar ve deniz parmaklarımızın ucunda. Amerika`nın en çok dinlenen caz radyolarından WRTI`dan Meridee Duddleston ve Maureen Malloy dinleyicileri için "baharı müjdeleyen 10 caz şarkısı" adını verdikleri bir liste yayınladı ve dinleyicileriyle paylaştı, müzikler öyle güzel, öyle tanıdık ki biz de dayanamadık ve hep birlikte dinleyelim diye buraya aktardık. Güzel bir bahar ve ardından daha güzel bir yaz olsun hepimiz için.


"It Might as Well be Spring" (Richard Rodgers ve Oscar Hammerstein bestesi)

Bu harikulade şarkı Astrud Gilberto`nun sesinden eğer size yeterli değilse bu kez Gilberto`nun yanında saksofon tanrısı Stan Getz de var. Şarkı 1945 tarihli müzikal film "State Fair"in oscar ödüllü orijinal şarkısı ve o dönem Billboard da hit olmuş bir şarkı. Bu kayıt ise altmışlı yıllardan Astrud Gilberto`nun sesine Stan Getz`in tenor saksofonunun eşlik ettiği ölümsüz yorumlardan biri. "Bir söğüt olarak rüzgarda huzursuzum" diyor Gilberto.


"Waters of March (Aquas de Março)" (Antonio Carlos Jobim bestesi)

Bu şarkıyı Brezilyalı köklerinden ayırması çok zordur, zira, şarkının ilhamı Jobim tarafından Rio de Janerio`daki geleneksel sağanak yağmurlarından alınmıştır. Jobim şarkıyı iki paragraf sözlü yazmış, ilki kendi dilinde Portekizce ikincisi İngilizce. Kelimeler adeta şiirsel bir bilinç akışı gibidir.

Bir kayan nokta, bir sürüklenme
Bir uçuş, bir kanat
Bir şahin, bir bıldırcın
Baharın sözü
Ve nehir kenarı sohbetleri
Mart suları
Hayatın vaadidir
Kalpteki sevinçtir


"They Say it`s Spring" (Bob Haymes & Marty Clarke)

İşte, tüy gibi hafif bir bahar şarkısı daha. Bu şarkı ilk kez 1958 yılında Blossom Dearie tarafından söylenip kaydedilmişti. Cazda kariyer yapmadan önce New York`da klasik müzik piyanisti olarak çalışan Dearie genç kız & lolita tavırlı sesiyle dikkat çekmişti. 2009 yılında öldüğünde 82 yaşında olan sanatçı baharı müjdeleyen tam da tüy hafifliğinde bir yoruma imza atmış.


"Up Jumped Spring" (Freddie Hubbard & Abbey Lincoln)

Trompet efsanesi Freddie Hubbard altmışlı yılların sonlarında "Up Jumped Spring" isimli bir şarkı yazmıştı. Temelinde vals ritmli bir şarkı olan "Up Jumped Spring"i dönemin ünlü sesi Abbey Lincoln seslendirmişti. Lincoln aynı zamanda şarkının sözlerini de yazmıştı. Bu şarkının başka bir versiyonunu 1991 yılında Stan Getz "You Gotta Pay" ismiyle ayrıca kaydetmişti.


"You Must Believe in SPring" (Michel Legrand)

Caz efsanesi piyanist Bill Evans Fransız besteci Michel Legrand`ın bestesini 1977 yılında yaptığı kendi albümünde çalmıştı. Oldukça duygulu bir icra olan parça Evans`ın çok yakın olduğu erkek kardeşinin intihar etmesinden dolayı ayrı öneme sahipti.


"I Love Paris" (Avalon Jazz Band, Cole Porter bestesi)

Caz tarihinin en önemli bestecilerinden, sayısız caz hitine imza atmış Cole Porter`ın bu bestesi 1953 tarihli müzikal "Can Can" için kaleme alınmıştı. Porter`ın Paris`te lüks bir apartman dairesi vardı, Paris`i severdi. Bu şarkı basit ama o kadar da güzel bir aşk şarkısıdır.


"Spring Can Really Hang You Up the Most" (Tommy Wolf & Fran Landesman)

"Spring Can Really Hang You Up the Most" 1959 yılı müzikali "The Nervous Set" için yazılmış bir besteydi. Greenwich Village yaşam tarzına sahip bir çiftin kalp kırıklıklarını anlatan sözleri vardı. "Bahar geldi / Sana ne oldu sevgilim / İlkbahar seni çok fazla kasabilir" benzeri sözleri vardı.


"Joy Spring" (Clifford Brown & Max Roach)

Tamam, bahar geldi ama şarkılan hepsi neşeli, hepsi fıkır fıkır olacak değil, işte, üzgün olan bir şarkı daha... Bu bestenin ardından yakında bitecek bir aşkın hikayesi var. Trompet efsanesi Clifford Brown bu şarkıyı karısı Larue Anderson için kaleme almıştı, tanıtan ise davulcu Max Roach oldu. Trajiktir ki yağmurlu bir gece Brown henüz daha 25 yaşındayken çaldığı klüpten çıktı ve arabasıyla geçirdiği kazada hayatını kaybetti. Bu olay şarkıyı ilelebet trajik yaptı.


"April in Paris" (Vernon Duke & Yip Harburg)

Herhalde bahar aylarına en yakışan şehir Paris`tir. "April in Paris" 1932 yılında yazılan bir müzikalin bestesiydi ama nerdeyse o müzikali hatırlayan yoktur fakat şarkı muhteşem oldu. Zaman içinde bu şarkıyı Count Basie, Billie Holiday`ler mi çalmadı, söylemedi. Bu versiyonu da öyle, iki dev Ella Fitzgerald ve Louis Armstrong gibi isimlerin söylemesi "sıcak bir kucaklamayı asla kaçırma" gibi sözlere sahip şarkıyı çok değerli kılıyor.


"Spring is Here" (Dave Brubeck from the song by Richard Rodgers & Lorenz Hart)

Zengin bir bankacıyla evlenen melek yeryüzündeki hayata uyum sağlar. "Bahar burada / peki neden kalbim dans etmiyor? / Bahar burada / Neden vals büyüleyici değil" gibi soruların sorulduğu şarkıyı Dave Brubeck sözler olmadan enstrümental olarak kaydetmişti.

Cazkolik.com / 30 Mart 2018, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.