Bandcamp artık o eski Bandcamp değil!

Bandcamp artık o eski Bandcamp değil!

 

Bağımsız müzisyenler ve dinleyiciler için Bandcamp son on yılın en dikkat çeken bağımsız ekonomik başarı öyküsünden biri oldu

 

 

Bandcamp, müzisyenlerin ve plâk şirketlerinin basılı albümlerini, muhtelif ürünlerini ve dijital indirmeleri dinleyicilere aynı anda ve doğrudan birebir tüketiciye sattıkları modern bir pazar yeri idi ve sağladığı ödeme oranları yayın platformlarının oldukça önemsiz ödemelerini fazlasıyla aşıyordu.

 

Tıpkı Bandcamp'in de gururla belirttiği gibi, bu platformdaki sanatçılar geçen yıl toplam 193 milyon dolar kazandı ve Bandcamp 2007'deki kuruluşundan bu yana 1,19 milyar dolar toplam ödeme yaptı.

 

Temel unsurlar sayesinde, yani, güçlü bir editoryal anlayış, paylaşımı ve keşfetmeyi kolaylaştıran sosyal özellikler ve pandeminin başında yaptıkları gibi önceden duyurusu yapılmış 24 saat boyunca gelir kesintisinden vazgeçtiği aylık girişim olan Bandcamp Fridays tarzı niş yaklaşımlara ve underground müzik gruplarına odaklanması burasının yaygın ve sevilen bir platform olmasını sağladı.

 

 

 

Fakat işler değişiyor

 

 

Ancak, 19 ay önce Bandcamp'ın kurucuları çok emek verdikleri bu şirketi ünlü video oyunu Fortnite'ın arkasındaki yazılım şirketi Epic Games'e sattı. Bu pek de iyi bir işaret değildi. Bir video oyunu şirketinin Bandcamp gibi bir müzik perakendecisine ne kadar ihtiyacı olabilirdi ki? Daha iyi hale getirmeyi bırakın acaba bundan nasıl faydalanırlardı? (Tamam, eski Bandcamp'i seviliyor ama bu onun da kusursuz olduğu anlamına gelmiyordu). Şüphe edenler haklılıklarının teyid edilmesini bir süre daha bekledi.

 

Ve geçen ay sonu şöyle bir şey oldu: Bandcamp'in yeni şirketi Epic, çalışanların yüzde 16'sını işten çıkaracağını ve Bandcamp'ı bir B2B müzik lisanslama hizmeti olan Songtradr'a satacağını duyurdu. Songtradr her zamanki gibi çalışmaya devam edileceği sözü verdi ancak Wired dergisinin bildirdiğine göre, satın almanın hemen ardından Bandcamp çalışanları uygulamanın kritik sistemlerinden dışlandı ve bir çalışanın deyimiyle, yeni yönetim çalışanları istikrarsızlaştırıcı bir konumda bıraktı.

 

Ardından, Songtradr pazarlama müdüründen gelen açıklama daha da endişe vericiydi: "Mevcut mali duruma göre Bandcamp'ın, sanatçı ve hayran topluluğuna gelecekte uzun süre hizmet verebilecek sürdürülebilir ve sağlıklı bir şirket olması için bazı ayarlamalar yapılması gerekiyor".

 

Bu hafta işten çıkarmalar azaldı ama Bandcamp personelinin yarısı darbe yemiş oldu. Ayrılan bir yazılım mühendisi, daha ağır darbe alanlar, müşteri desteği ve editörlük hariç, kesintilerin tüm departmanlara şekilde dağıtıldığını söyledi. Bu eski çalışan, yalnızca üç destek uzmanının elde kaldığını tahmin ediyor.

 

Mevcut bir çalışan, editörlük departmanının üç editör ve bir tasarımcıya sahip olduğunu ve sitenin güçlü müzik yayını Bandcamp Daily'nin devam edeceğini söyledi. Bu arada, Bandcamp'ın eski yöneticileri 28 Eylülde ortadan kayboldu ve o zamandan beri kimse onlardan haber alamadı diyor bu eski çalışan.

 

Bakalım Bandcamp'i yakın dönemin yaratıcı girişimcilik mezarlığında görecek miyiz diye haberin notlarını tamamlayalım.

 

Cazkolik.com / 22 Ekim 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.