Gazeteden internete... Yayınlanmış en eski gazete hangisi?

Gazeteden internete... Yayınlanmış en eski gazete hangisi?

1605 yılında basılmış ilk haber bülteninden bugüne yazılı basının tarihi kesinlikle karmaşık bir süreçtir

 

Dünya her aşamada dijitale doğru ilerledikçe basılı medyanın geleceğine dair sorular çoğalıyor. Bununla birlikte, dijital ya da basılı olsun gazete hâlâ haber almak için başvurduğumuz ilk kaynaklardandır. Giderek daha çok sayıdamakale çevrimiçi hale gelirken kağıda basılı gazeteler yeni bir yaşam dönemine evrilebilir. Bu süreci anlamak için biraz geriye bakmanın gerektiğini söyleyebiliriz.

 

 

Hâlâ faaliyette olan en eski gazetelerden biri İsveç yayına post-Och Inrikes Tidningar 1645 yılında yayınlanmaya başlandı ve bugün sadece online olarak yayınlanıyor. Başka gazeteler de var. Bunların kimi hâlâ çalışıyor ve hepsinin ortak yanı bugün hâlâ bildiğimiz gazete işlevini sürdürmek.

 

Bu haberde zamanda geriye giderek haber medyasının mirasına gözatacağız.

 

Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien

 

 

1605 yılında Johann Carolus tarafından Strazbourg'da yayınlanan resimdeki gazetenin dünyanın en eski gazetesi olduğunu inanılıyor. En azından Dünya Gazeteler Birliği resmi olarak öyle kabul etmiş. Başlıktaki ismin tercümesi 'tüm seçkin ve anıtsal hikâyelerin hesabı' anlamına geliyor. O yılda bugün bildiğimiz bir gazete adı olmayacağı malumdur ve bir isim koymak da akla gelmemiş olabilir.

 

Courante uyt Italien, Duytslandt, &c.

 

 

İlk Hollanda gazetesi 1618 yılında "İtalya, Almanya vb. Güncel Olaylar" alarak adlandırılan bir isimle yayınlanmıştı. Bu gazetenin yaygın olarak basılan ilk gazete olduğuna inanılıyor. Öte yandan bugünkü gazetelere benzeyen formatta olması da önemli. Bir dizi şirket birleşmesinden sonra De Telegraaf adını alan gazete 1672 yılına kadar yayınlanmayı sürdürmüş, bugün hâlâ yayınlanıyor.

 

La Gazette

 

 

Mayıs 1631'de yayınlanan La Gazette Fransızca yayınlanan ilk haftalık gazete ve dergidir. Genellikle kraliyetçi görüyleriyle ünlüydü ve 1915 yılına kadar yayınlanmayı sürdürdü.

 

Ordinary Post Tijdender

 

 

Ordinary Post Tijdender hâlâ yayınlanan en eski gazete olarak biliniyor. İlk kez 1645 yılında Kraliçe Christina ve şansölye Axel Oxenstierna tarafından yayınlanan İsveç gazetesi bugün online olarak ve 1821 yılında Inrikes Tidningar isimli gazeteyle birleştikten sonra Postoch Inrikes Tidningar adı altında faaliyet gösteriyor.

 

The Oxford Gazette

 

 

7 Kasım 1665'te yayınlanan Oxford gazetesinin dünyada İngilizce basılan ilk gazede olduğu kabul ediir. Şubat 1666 yılında gazete Londra'ya taşınarak adını Londra Gazetesi olarak değiştiriyor. Gazetenin güncel haberler yerine yasal duyurular yayınladığı için Berrow'b Worcester Journal gibi yayınlar bu iddiaya itiraz ediyorlar.

 

Berrow’s Worcester Journal

 

1690 yılında Worcester Post-Man adıyla yayına başlayan Worcester Journal 1748 yılında Harvey Berrow tarafından satın alındıktan sonra Berrow's Worcester Journal olarak adını değiştirdi. Sürekli güncel ve basıldığı için dünyanın en eski gazetesi olduğunu iddia ediyor, bu iddiasına bir dayanak da yasal duyurular değil güncel haberler yayınlamasını örnek gösteriyor.

 

The Belfast News Letter

 

İlk kez 1737 yılında Belfast'ta yayınlanan gazete de kendisinin dünyanın en eskisi olduğunu iddia edenlerden.

 

The Press and Journal

 

1747 yılında Aberdeen Journal adıyla yayınlanan gazete 1922 yılında adını Aberdeen Press and Journal olarak değiştirdi. İskoçya civarına yayın yapan gazete en eski yerel gazete olarak biliniyor.

 

Molly Codyre

 

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2020, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.